Castle

Castle

Merhabalar Mat. Öncelikle hayat nasıl gidiyor? Tekrar yolda olmak nasıl?

Şu anda dinleniyoruz. Lord Dying ile Kanada ve Kuzey Amerika turuna başlayacağız. Headliner olduğumuz Canadian Cult turnesi 16 Ocak'ta başlayacak. Yollarda olmayı seviyoruz.

Yeni albüm "Under Siege" için tebrikler. Hayranlar ve basın albüme nasıl tepkiler verdi?

Teşekkürler. Genelde olumlu geri dönüşler aldık. Bu albümde de "Blacklands" de olduğu gibi farklı müzikal sulara yelken açtık. Bizim için albüm yazmak son derece heyecan verici çünkü üzerimizde plak firması baskısı yok. Eski hayranlar müziği kabul ettiyse bizim için yeterli.

"Under Siege" albümünde favori parçaların hangisi? Benim şahsi favorilerim "Be My Ghost", "A Killing Pace" ve "Labyrinth Of Death".

Teşekkür ederim. Tüm şarkıları sevdiğim için cevaplaması zor bir soru, ama canlı performansta albüm genelinde amaçladığımız heavy modu yansıttığı için "Temple Of The Lost" ve "A Killing Pace" favorilerim.

Kapak görseline bayıldım. Kim çizdi? Kapak tasarımını yine Denis Forkas mı yaptı?

Evet, kapak ve diğer tasarımları Denis Forkas yaptı. Denis'in çizimleri ve bizim müziklerimiz bence birbirine çok iyi uyuyor. Kurduğumuz iyi ilişki ve "Blacklands" görselinin başarısı ile o zaten ilk tercihimizdi.

Kayıt ve miksaj işlerini kim yürüttü? Sonuçlardan memnun musun?

Daha mutlu olamazdık. "Blacklands" i de kaydeden Billy Anderson ile tekrar çalıştık. Takımı tekrar toplamış gibi hissediyorum.

Sıkıcı bir soru olduğunu biliyorum. Ülkemde ilk röportaj olduğunu düşünerek bize grubun kısa hikayesini anlatır mısın?

Sadece kayıt projesi olarak gruba tek başıma 2006 yılında başladım. Geçen dört yılda ilk albüm "In Witch Order" ın tamamını ve "Blacklands" albümünün yarısını yaptım. Liz ve ben 2009 yılında tanıştık. Ona vokalsiz demoları dinlettim, birkaç beraber kayıt sonrası gruba katıldı. Bu grubu tam zamanlı hale getirmek için bir katalizör oldu. Davulcu bulduktan sonra 2010 yılında ilk albüm kaydına girdik.

Castle - "Under Siege"

Grubun ismi nereden geliyor? Grup adı ile efsanesi plak firması Castle Communications'a selam mı çaktınız?

Haha hayır... Ama onların yayınladığı birkaç ürüne sahibim ve grup adı ve logosu hep aklımda. Castle ergenlik döneminden beri kafamda olan grup ismi. Tek sorun o dönemler isme uyacak bir müzikal projem yoktu. Castle için yazdığım ilk parça "Butcher Of Los Angeles", ikinci parça "Descent Of Man" idi, zaman içinde grubun müziğinin kafamdaki isme uyacağını farkettim. 2006 yılında kapak görseli ve ilk albümün parçaları tamamdı. İlk albümü evimde kaydettim, beş yıl sonra yayınlansa da çok iyiydi.

Müzikal esin kaynaklarınız neler?

Öylesine dağınık ki. Priest, Sabbath, Dio, Ozzy gibi eski dönem 80'ler metalini dinleyerek büyüdüm, bunları dinlemeyi de bırakmadan Slayer, Venom, Alman ve Bay Area thrash metali gibi daha sert şeylere ilgi duydum. Discharge ve GBH gibi hardcore ve punk gruplarını da seviyorum. Dinlediğim her şeyin Castle müziği üzerinde önemli etkileri olduğunu düşünüyorum.

Puregrainaudio.com röportajında Darkthrone'un "Transylvanian Hunger" albümünün çok büyük bir esin kaynağı olduğunu söylemiştiniz. Grubun yeni müzikal yönünü nasıl buluyorsunuz?

Darkthrone hayranı olarak yaptıkları her şeyi beğeniyoruz. Bazı gruplar müziğin ötesindedir. Kendi yollarında sanatsal bir duruşları var.

Şarkı sözleri fantezi ve okült tabanlı. Hangi film ve romanlar size esin kaynağı?

Okuduğum herhangi bir kitap ya da bazen izlediğim bir film bana esin kaynağı olabiliyor. Kim şeyler bazen doğrudan esin kaynağı, bazense bir fikre göre şekillenirken bazen gördüklerimiz ve içinde bulunduğumuz moda göre çok farklı şekillenebiliyor. Dediğim gibi her şey içinde bulunulan duruma bağlı fakat esinlenim her zaman orada.

Turne sonrası planlarınız neler?

Birkaç hafta önce yeni 7" için kayıtları bitirdik ve sonraki EP içinde birkaç demo kaydetmeye başladık. California Cult turnesi sonrasında dördüncü albümümüzü yazmaya başlayacağız. İlkbaharda da ufukta bir Avrupa turu görülüyor.

Şu sıralar neler dinliyorsun? Bize kimleri önerirsin?

Sabbath'dan "Heaven And Hell" ve "Blizzard Of Ozz" albümden "Diary Of A Madmen".

Prosthetic Records ile anlaşma nasıl gerçekleşti? Onlar ile çalışmaktan mutlu musunuz?

Prosthetic ekibi ile "Blacklands" in Avrupa turnesi sonrası görüşmeye başladık. Albümü Amerika ve Kanada'da yayınlayacak bir firma arıyorduk. Turnede olmak ve grubu bir sonraki seviyeye çıkartmak adına iyi bir adım olduğunu düşünüyorum.

Castle

Pek çok kişi müzik endüstrisinin bugünlerde iyi gitmediğini söylüyor. Bu konuda sizin görüşünüz nedir? Sizce sektörü kurtarmak ve geliştirmek için neler yapılabilir?

Sektör hakkında çok şey bildiğim söylenemez... Şu ana dek imza attığımız firmalar punk rock tadında idi. Konserleri kendimiz ayarlıyoruz, gelen kitle arkadaşımız gibi, videolarımızı çekenlerde arkadaşlarımız. Van Records'un sahibi ise çok yakın dostumuz, sözün özü Castle bir aile gibi ve "endüstri" dediğin kavramdan uzak durmak adına gereken her şeyi yapıyoruz. Senenin yarısını yolda geçiriyoruz ve yaşamamızı buradan karşılamaya çalışıyoruz. Eskinin şişilmiş grupları, büyük firmaları ve tonla para harcanan konserler, stüdyo kayıtları artık yok. İnternet birilerinin cebinde kocaman bir delik açtı. İnsanlar istemese de artık buna adapte olmak zorunda. Bence bu iyi bir durum... Hayranlar, müziğin dağıtımı, organizatörler kısaca her şey internet sayesinde parmaklarının ucunda.

Gelecek Castle için neler getirecek?

Önümüzdeki yıl 7"'s, yeni albüm ve turneler olacaktır. Kayıt sonrasını ise yaşayıp göreceğiz.

Müziğin yanında boş zamanlarınızda neler yaparsınız?

Boş vaktimiz ne yazık ki yok. Her zaman meşgul olsak da ben basketbolu, Liz ise yazmaktan elişine pek çok uğraş ile meşgul. O gerçek bir sanatçı.

Sırada geleneksel Rock Vault sorusu. Bize unutamadığın bir alkol anını anlatır mısın?

İçki içmeyi bir yıl önce bıraktım.

Türkiye hakkında ne biliyorsun? Herhangi bir Türk grubu dinleme şansın oldu mu?

Bildiğim basketbolun orada popüler olduğu, doğru mu? İstanbul'a yolu düşen birkaç dostum şehir ve insanlar hakkında harika şeyler anlattı. Orası görmek istediğim yerler arasında.

Röportaj için teşekkürler. Eklemek ya da duyurmak istediğin bir şeyler var mı?

Röportaj ve destek için çok teşekkür ederim!

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.heavycastle.com
www.facebook.com/castlesf
www.twitter.com/heavycastle

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.