Entrails

Selam Jimmy! Röportaj için çok teşekkürler. Yeni Entrails albümü "Obliteration" 15 Mayıs'ta yayınlandı. Daha sizden neler beklemeliyiz?

Selam. Şu an beklemen gereken tek şey sorularına en iyi şekilde cevaplar 🙂 Modern, teknik ya da trend death metal çalmıyoruz, en iyi yaptığımız işi suratınızda patlayan death metal çalıyoruz. Trendleri takip etmektense 90'ları, en sevdiğimiz zamanları çalmak daha güzel.

İlk albümden bugüne grubun evrimini nasıl anlatırsın?

Biraz az ya da biraz fazla aslında her zaman aynı şeyi yaptık. Bugünlerde biraz daha çiğ olabilir ama. Geçmişte müziğin yapısından çok riflere dikkat ederdim. Her şeye rağmen müziğin atmosferini oluşturan o tutku hiç değişmedi. Ve müziğimiz dinlerken kafa sallıyorsan iyi bir iş yaptık demektir.

Bence yeni albüm kapak görseli eski işlerinizden fersah fersah ötede. Tasarım kimin ve kapak fikri nereden geldi?

Eski albümleri çizen herif, Daniel Devilish... Bu defa diğer işlerden farklı, sürreal ve beklenmedik bir şey istedik. Bu fikirler ekseninde şekillenen taslaklar Daniel'ın sihirli yeteneği ile birleşti diyelim.

Tecrübeniz parçalarınıza nasıl yansıyor?

Bu konuda düşünmediğimden bu soruyu cevaplamak son derece zor. Bu müziği yaparken nasıl derler başka bir dünyada gibiyim. Riflerin uyumuna odaklanıyorum ve her şey akmaya başlıyor. Yaratırken deneyimlerinden yararlanmayı düşünmedim ama bu iyi bir fikir olabilir.

Entrails - "Obliteration"

Yeni albümden parçaların hikayesi var mı?

Anlatacak çok şey yok inan... Parçaların tamamını 1,5 yıl önce 10 günde yaptım. Sıkıcı bir cevap oldu ama müzik yaparken hızlıyım ve bugünkü işlerimde hikayelere pek yer yok.

Parça yazımı ve kayıt sürecini biraz anlatır mısın? Ana besteci sen misin? Grup elemanlarının katkısı nedir? Şarkılar stüdyoya girmeden önce bitiyor mu ve şarkı sözleri nasıl yazılıyor?

Müziğin %99'u benim kalan %1'lik kısım ise geri dönüşler ve demo şarkı bittikten sonraki fikirler ile şekilleniyor. Ben şarkıyı inşa ediyor, rifleri yazıyor ve basit demo kayıtları yapıp diğerlerine gönderiyorum. Diğer elemanların fikri varsa onları da dikkate alıp şarkının son halini veriyoruz. Sonrasında parça adı belirlendikten sonra şarkı sözleri için Jocke devreye giriyor ve 30 dakika sonra her şey hazır!

Müziğinizi oluşturan etkenler nedir?

90'lardan bugüne her rifte ruh ve tutku var. Bu çok önemli. İyi şarkı yapmak için bundan fazlasına ihtiyacın yok inan...

Kadro değişimi neden oldu?

Mathias yoruldu ve yerini Penki'ye bıraktı.

Jimmy Lundqvist

"Obliteration" için tur planı var mı?

Şu anda kesinleşen bir şey yok. Burada ayarlanmış birkaç konser dışında ajanslara bizi kadrolarına eklemelerini sorup duruyoruz ama henüz olumlu cevap gelmedi.

Kuruluşunuzdan bu yana konserler nasıl değişti?

Cevaplaması zor... Yıllar içinde daha az konser veriyoruz gibi düşünsek de konser adedi aynı. Aile sahibi olmak uzun turları, büyük konserleri ve yolda olmayı zorlaştırıyor.

İlk gitarını, aldığın ilk albümü ve gittiğin ilk konseri hatırlıyor musun?

İlk gitarımı '86 yılbaşında alınmıştı ve çok boktan bir şeydi. Aldığım ilk albümün adı "Duke" idi ve abimin devasa bir koleksiyonu vardı. Gittiğim ilk konser ise Judas Priest ya da öyle bir şey olmalı. 80'lerin sonundan bahsediyoruz ve anılar o kadar berrak değil.

Hiç Türkiye'den death metal grubu dinledin mi?

Korkarım bilerek hiç dinlemedim... Dinlediysem de hatırlamıyorum.

Entrails

Unutamadığın bir alkol anını paylaşır mısın?

Paylaşmaya değer anım yok. Çok sık sarhoş olmam ve sarhoş olduğum anlarda her şey kontol altında haha 🙂

Rock Vault Zine hakkında neler söyleyebilirsin?

Fazla bir şey değil.. İlk defa duydum... Ama umarım son olmaz.

Sorularımı cevaplamaya zaman ayırdığın için teşekkür ederim. Umarım yakın zamanda bir Entrails izleyebilirim. Son sözleriniz nedir?

Geleceğin hangi konserleri getireceğini bilemezsin. Bakarsın en beklemediğin anda şehrinde oluruz. Son sözler içinse ürünlerimizi almaya ve bizi takip etmeye devam edin...

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.facebook.com/entrails666

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.