Raising The Veil

Raising The Veil

Selamlar George! Bu röportaj için bana zaman ayırdığın için teşekkür ederim.

Selam Özgür! Konuşma şansı verdiğin için teşekkürler. Bu webzin aracılığıyla Türk metal kafalara ulaşmak bizler için şans.

Grubun nasıl ve ne zaman kurulduğunu anlatır mısın?

Eski grubum Seeds Of Sorrow 2010 yılında dağıldığında yeni eleman arayışlarım başladı. İlk zamandan bu yana Raising The Veil pek çok eleman eskitse de yıllar içinde sabit kadroyu oturttuk. Yoğun provalar sonrası 2012'de çıkış EP'miz "Yucatanimvs" yayınlandı ve teknik death metal sevenlerden övgüler aldı. Bu grup elemanlarına motivasyon yaratması gerekirken 2012 kadrosunda ters tepti, ben başarılı başlangıcımızı devam ettirmek adına yeni ve heyecanlı elemanlar aradım. Kanadalı gitarist Daniel R. McLellan, bas gitara Denis Landry ve daha önce Necrophagist'te çalan ve benimde Monument Of Misantrophy isimli death grind grubunda beraber çaldığım Fransız baterist Romain Goulon ile kadroyu tamamladım.

Çaldığınız diğer gruplar neler?

Daniel ve Denis'in "The Double D Project" isimli grubu var. Romain şu sıralar çıkartacağı davul DVD'si ile meşgul ve Monument Of Misanthropy albümünü kaydediyoruz. Bunun yanında Avusturya'da devam eden Disfigured Divinity isimli melodik death metal grubum var.

Raising The Veil parçaları tek kişinin bestesi mi yoksa grup katkı veriyor mu?

Yeni albüm "Bosonic Quantvm Phenomena" Daniel ve Denis tarafından yazıldı, ben ve Romain kendi payımıza düşen kısımları nasıl daha mükemmel hale getiririz fikrine konsantre olduk. Bazı riflerin nerede kaç kez çalınacağını konuşsak da herkes diğerinin alanına saygılı oldu.

Raising The Veil - "Bosonic Quantvm Phenomena"

Stüdyoya parçalar tamamlanınca mı giriyorsunuz?

Bağımsız bir grup olmadığımız için haftalar süren stüdyo kayıtlarını kaldıracak bütçeye sahip değiliz. Romain davulları çalmaya başlamadan parçalara dair her şey tamamlanıyor. Kayıt sonrası ise efekt ve vocoder gibi ufak şeyler ile uğraşıyoruz.

Parça sözleri için esin kaynağın nedir?

National Geographic ve Discovery Channel belgesellerinin büyük hayranıyım. Astroloji, quantum fiziği ve insan beyni üzerine araştırma yapmayı ve belgesel izlemeyi seviyorum. Bilinç, galaksi, paralel evrenler gibi karmaşık konuların bizim kompleks parça yapımıza ve teknik altyapımıza kan ve bağırsaktan daha çok uyduğunu düşünüyorum.

Yeni albüm "Bosonic Quantvm Phenomena" hakkında neler söylersin?

Daha önce söylediğim gibi kadromda bu yetenekli müzisyenler ve Romain Goulon gibi tanınmış bir veteranı bulundurduğum için şanslıyım. 2012 EP'si ile kıyaslarsan daha teknik ve daha az burtal kısım var. İnsanı yakalayan kısımlar olan teknik sololar ile The Faceless, Necrophagist ve Nile sevenlerin bizden hoşlanacağını düşünüyorum. Bazı kısımlar "Yucatanimvs" EP'sine kıyasla daha kasvetli ve melaknkolik gelebilir. Albüm hakkında daha fazla ipucu vermeden herkesin dinlemesini umuyorum.

Yeni albüm ile ilgili beklentilerin nedir? Eski işlerin ile son albümü müzikal olarak karşılaştırmanı istesem?

"Yucatanimvs" i beğenen kitlenin yeni işi sevmesini umut ediyorum. Iguana Stüdyolarında daha önce Necrophagist ile çalışan Christoph Brandes prodüktör koltuğunda harika bir iş çıkardı. Yeni albüm hakkında bir önceki soru da epey ipucu versem de konsept sizin müziğe dalıp hayaller kurmanıza fazlasıyla müsait.

Romain Goulon

Yeni albüm eski işlere göre daha temiz tınlıyor. Bunu nasıl başardınız?

Bu sanırım kadrodaki yeni müzisyenler ve yeni prodüksiyon ekibinin başarısı. Sound ve miks olarak "Bosonic Quantvm Phenomena" ile quantum sıçraması yaptık bence.

Parçalarınız son derece karmaşık. Bu durum yaratım sürecini daha mı zor kılıyor?

Elbette, bu Monument Of Misanthropy'de bir death grind ya da grindcore albümü yazmaktan daha çok zorluyor beni. Ama her metal türünün kendine göre zorlukları var. Gruptaki herkes kendini zorlamayı seviyor. Acı yoksa başarı da yok!

Bu derece karmaşık müzik yazarken esin kaynaklarınız kimler?

Daniel ve Denis adına konuşmayacağım ama saydığım gruplar yanında klasik müzik de benim için önemli bir esin kaynağı. Bu albümde klasik müzik hatta yer yer operayı andıran pasajlar bulabilirsin. Geçmişin ve şimdinin ustaları bizi etkiledi diyeyim.

Kapak harika duruyor, kim yaptı ve fikir nereden?

Kapak tasarımı benim yakın dostum Headsplit Design'dan Remy Cuveillier'e ait. O bana pek çok kapak tasarladı ve onunla mükemmel bir ekip olduğumuzu düşünüyorum. Kapak tasarımının esin kaynağı bilim adamları Roger Penrose ve Stuart Hameroff'un ortaya attığı insan bilincinin başka bedene aktarıldığı quantum zeka teorisinin işlendiği "The Emperor’s New Mind" parçası.

Geçmişten ya da halen faal bir grup ile tur şansın olsa kimi seçerdin?

Chuck Schuldiner ve Death ile turlamak isterdim. Herkes onun ne derece muhteşem bir herif olduğunu anlatıp duruyor. O ve Death ile turlamak muhteşem olurdu.

George Wilfinger

Günümüzde internet gruplar için ismini duyurma alanı, şansın olduğunda hayranlar ile iletişime geçiyor musun?

Bugünlerde bu gruplar için ana konu. Her zaman hayranlar ve arkadaşlar ile konuşuyorum. Genelde şahsi Facebook profilimden yazışıyorum, insanlardan kendini üstün gören müzisyen kadar itici bir şey yok bence. Bende başka grupların hayranıyım ve bir şekilde onlar ile iletişime geçiyorum. Hayranlardan uzak duran gruplar için gelecek yok zira kötü şöhret bugünlerde hızlı yayılıyor.

Gelecek Raising The Veil için neler getirecek?

Bakalım umarım kampanyamız amacına ulaşır ve CD başta olmak üzere tüm ürünler için gerekli bütçeyi toplarız. Şu ana dek fena gitmiyor ama daha çok insana ihtiyacımız var. İlgili olan ve CD'mizi almak isteyenleri www.pledgemusic.com adresine bekliyoruz. "Bosonic Quantvm Phenomena" albümünü yayınladıktan sonra geleceği düşüneceğiz. Şu an tüm eforumuz albümü yayınlamak üzerine.

Rock Vault Zine hakkında neler söylersin?

Orada pek çok metal kafa olduğunu ve sahnenin pek çok batı Avrupa ülkesinden canlı olduğunu bilmek güzel. Viyana'da konserlerimize gelen ve doksanlardaki harika Miasma günlerinden bu yana tanıdığım Türkler var. Webzine olarak harika işler çıkartıyorusunuz!

Eklemek istediklerin var mı?

Tüm grup elemanları Rock Vault Zine ekibine ve röportajı okuyanlara teşekkür ediyor! Raising The Veil'den selamlar, yıkıcı ve sert kalın!! \m/ George ve RTV! \m/

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.facebook.com/pages/Raising-The-Veil/228193313916523
www.twitter.com/raisingtheveil
www.reverbnation.com/raisingtheveil

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.