Haemorrhage

Haemorrhage

Selam Luisma! Grubun evrimini nasıl sınıflarsın?

Selam! Yıllar içinde gelişiyoruz, müziğimize bir şeyler katıyoruz ama bir yandan da köklerimize sadık kalıyoruz. Bence bu bir grup için önemli bir şey. Binlerce grup arasından o grubu tanıyabilmelisin.

Yakın zamanda "Obnoxious" EP'sini yayınladınız ve şu sıralar yeni albüm üzerinde çalışıyorsunuz. İki albüm arasında 4 yıl ara neden?

Bildiğin üzere "Obnoxious" yeni bir ürün değil sadece eski EP'nin yeniden basımı. Biz hayranlarımıza karşı dürüstüz. Kaydetmeye değer besteler yapmadıkça yeni bir şey kaydetmiyoruz. Her şey şarkılara bağlı ve elimizde "Hospital Carnage" besteleri kadar iyi şarkılar yoktu. Şimdi elimizde kaydetmeye değer şarkılar var ve emin ol "Hospital Carnage" kadar iyi bir albüm sonrası parça yazmak zordu. Ama yakın zamanda kayda başlayacağımız yeni parçalar en az onlar kadar sıkı hatta bazıları daha da sıkı.

Baterist David gruba nasıl katıldı?

2011'de Rojas'ın ayrılması sonrası baterist aramaya başladık ve bize yazan David, Haemorrhage'e katılmak istediğini söyledi. Ama o sırala Jose gruptaydı. İlgilenen başka davulcularda olmasına rağmen pek ilgi göstermedim. Birgün David ve eski grubu Human Mincer'a ait bir videoyu YouTube'da izledim ve o beni gerçekten etkiledi. Jose gruptan ayrılınca David ve Wormed grubundan Ricky'e grupta çalmak isteyip istemediklerini sordum. Ricky Barcelona'da David ise Madrid'de yaşıyordu. Biz David'i seçtik ama her ikisi de muhteşem bateristler.

Haemorrhage

Haemorrhage müziğinin yazım süreci nasıl? Şarkılar nasıl yazılıp kaydediliyor?

Her şey her şarkı için farklı işliyor. Bazen bulduğum riften şarkı yapmaya çalışıyor, bateri ve vokalleri kafamda ekliyorum. Sonrasında bilgisayar programı yardımı ile baterileri de kaydedip şarkıyı söylüyorum. Sonrasında şarkıyı diğerlerine çalışmaları için gönderiyorum. Bazen şarkı aynen benim ev demosundaki gibi kalırken, bazense tamamen değişiyor. Hazır olduğumuzda her grup gibi kayda geçiyoruz; bateri kaydı, iki bas kaydı, gitar kaydı, sololar ve sonrasın üç farklı vokal ve en sonda varsa geri vokaller.

Bu albüm için beklentilerin nedir?

Gerçekten büyük bir beklentimiz yok. İnsanların albümü sevmesi yeterli.

Haemorrhage'in tarzını etkileyen gruplar kimler?

90'lardan pek çok grup bizi etkiledi; bilirsin, Impetigo, Repulsion, Carcass, Carnage, Autopsy, ENT, Entombed, Bolt Thrower... ve biz yeni grupları etkiliyoruz. 2015 yılı içinde Meksikalı Gore Cannibal Records bizler adına bir saygı albümü yayınladı. Rompeprop, Gruesome Stuff Relish, Gutalax gibi sevdiğimiz gruplardaki müzisyenler Haemorrhage'in onları etkilediğini söyleyince mutlu oluyorum. Bu karşılıklı sevgi!! hahahaha

Bir sonraki albümün şarkı yazım sürecini diğer Haemorrhage albümleri ile kıyaslamanı istersem?

Aşağı yukarı aynı. "Apology For Pathology" albümünden beri aynı metotla çalışıyorum, bu sefer tek fark yeni bateristimiz. O mükemmeliyetçi ve parçalar üzerinde çok fazla çalışıyor. Bunu sevmiyoruz! hahaha

Haemorrhage

1990'da grubu kurduğunuzda bugünleri hayal edebiliyor muydunuz?

Hayır, gerçekten hayır. Kişisel olarak şu an olduğum yaşa bile ulaşacağımı düşünmezdim. Çok deliydim, Haemorrhage'e kısa süre sonra noktayı koyacağımı düşünürdüm ama bitiş çizgisi asla gelmedi. Ben bugünü yaşamayı seviyorum, yarın bana önemli değil. Bu benim hayat felsefem.

Seni etkileyen ve en çok esinlendiğin isimler kimler?

Benim için kesinlikle Randy Rhoads. O benim çocukluk kahramanım. Bunun yanında çok fazla gitarist seviyorum: Malmsteen, Loudness grubundan Akira, Death grubundan Chuck...

Madrid'de metal sahnesi bugünlerde nasıl?

Bilmiyorum. Yeni gruplar ile iletişimi kaybettim. Sadece eski arkadaşlarım ile iletişim halindeyim.

En unutamadığın konser hangisi?

Hmmmmm... O kadar çok var ki... Meksika 2014, Hellfest 2008, Uherske Hradiste 1996, Moskova 2009... Çok fazla unutulmaz konser var.

Bugünkü goregrind grupları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yeni grupları seviyorum. Her grubu bilmiyorum çünkü etrafta milyonlarca grup var ama yeni bir grup dinlediğim zaman onları havalı buluyorum!

HaemorrhageMüzisyenliğin yanında başka nelerle uğraşıyorsunuz?

Biz patolojistiz, bilmiyor muydun?

Rock Vault Zine hakkında ne söylemek istersin?

Röportaj için teşekkürler ve umarım Rock Vault uzun yıllar devam eder!

Sorularımı cevapladığın için teşekkür ederim. Yeni albüm için bol şanslar ve umarım daha uzun yıllar Haemorrhage müziği duyarım. Eklemek istediğin bir şey var mı?

Morgda görüşmek üzere!

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.facebook.com/haemorrhagegore
www.twitter.com/haemorrhagegore
www.haemorrhage.bandcamp.com

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.