Kaliyuga

Nasıl gidiyor Nidhal? Bana Kaliyuga'yı ve elemanlarını tanıtır mısın? Kaliyuga dışında başka gruplarınız ve yan projeleriniz de var mı?

Merhabalar. Şu an her şey yolunda. Grupta dört kişiyiz ve hepsinin yerine konuşursam; vokalistimiz Emilie, Band Parazikmatik, The Unsafe Experiment ve Hungry For The Truth'ta yer alıyor. Bateristimiz Matt, Massive Charge'da çalıyor. Bas gitaristimiz Vincent da Massive Charge'da çalıyor. Bende Kaliyuga'da gitar çalıyorum.

Nasıl ve ne zaman Kaliyuga’yı kurmaya karar verdiniz?

İki yıl once bir stüdyo projesi olarak grubu toplamaya karar vermiştim ve Emy'den yardım istedim. Bir süre sonra işin rengi değişti ve sahne için bir ekip toparlamaya başladık. Matt gruba katılacağını belirtti. Şubat 2014 bir anlamda grubun gerçek başlangıcı oldu. Matt ile 10 yıldır Massive Charge grubunda çalan Vincent'den bir kaç konser için yardım istedik. O da şimdi takıma dahil oldu ve kalacak gibi duruyor.

Bu özel türe yönelmenizi sağlayan neydi?

İskandinavlar! Orada hiç olmadım ama umarım bir gün giderim 🙂 Tunus’ta doğdum ve 20 yıl orada yaşadım. Daha sonra yedi yıl Almanya ve Fransa’da yaşadım. Soruna dönersek İskandinav ekstrem müzik sahnesi ve dbeat + blastbeat birleşimi ya da tek kelime ile Nasum her şeyi değiştirdi!

Kaliyuga

Amacınız nedir?

Grup olarak uzun süre bir arada kalmak ve kendimize özgü bir müzik yaratmak, öyle ki duyduğunuz anda "evet bu Kaliyuga!" demenizi istiyoruz. Bunun yanında birkaç albüm ve bolca konser tabii ki.

Grubun ana esin kaynağı kim?

Tek kelime ile Nasum. Öyle tahmin ediyorum Matt de benimle aynı fikirdedir.

Müzikal tercihleriniz başlangıçtan bu yana değişti ve gelişti mi?

Ben ve Vincent eski okul şeyler (grindcore, hardcore, metal...) dinliyoruz, Matt & Emy ise daha geniş bir müzikal zevke sahip. Yeni gruplar ve türler keşfetmeye açıklar.

Şarkı sözlerinde nelere değiniyorsunuz?

Temelde insan zihninin halleri. Kaliyuga "modern zamanların" insan psikolojisi üzerine etkileri ile ilgili.

Grupta şarkıları tek kişi mi yazıyor yoksa herkes katkı sunuyor mu?

Yakın zamana dek şarkıların tamamını ben yazıyordum. Matt dual kısımlarında düzeltmeler yapıp onları daha vurucu daha brutal hale getiriyordu. Emy’nin de vokaller konusunda ufak dokunuşları oluyordu. Tam kadro olduktan sonra karanlık yanımızı koruyarak şarkıları hep beraber yazmaya başladık.

Şarkı yazımında süreç nasıl işliyor? Genelde emprovize ya da riff bazlı mı oluyor? Gürültü yaratma aşamasında en çok vaktinizi alan nedir?

Her şarkı farklı şekilde olgunlaşıyor. Genelde her şey emprovize bir riff ile başlıyor, sonra akılda kalıcı kısmı bulma sırası geliyor ve şarkı yapısı oluşuyor. Sonra davul kısımları için Matt, vokal kısımları için Emy devreye giriyor.

Diskografiniz hakkında neler söylersin? Kaç materyal yayınladınız?

İlk albümümüz "Once Upon A Time" ın düzenlemelerini bitirmek üzereyiz. Yakın zamanda bitirip yayınlamayı düşünüyoruz ama kaç şarkı olacağı konusunda hala kararsızız. Bunun yanında klip çektiğimiz "Suicide" dahil dört parçadan oluşan bir 7" EP yayınladık.

Kaliyuga

D.I.Y. kültürüne bağlı mısınız? Bir plak şirketi ile anlaşmanız var mı?

Emy adeta D.I.Y kraliçesi 🙂 Plaklar, promo CD'ler ve yamaları kendi yapıyor. Albümü kendi stüdyomuzda kaydettik ve 7" EP Fukpig'inde firması olan Devizes tarafından yayınlandı.

Birlikte split çalışma yapmak istediğiniz bir topluluk var mı?

Nasum 🙂 Ama ne yazık ki bu mümkün değil. M:40’da iyi bir alternative olabilir ya da kadın vokalli grindcore konseptini korumak adına Kanadalı Fuck The Facts.

Hiç yorum şarkınız var mı? Bu şarkıları nasıl seçiyorsunuz? Yakında planladığınız bir yorum parçası var mı?

Tek çaldığımız yorum parçası Nasum'dan "The Final Sleep". Jam session ya da provalarda her şey spontane gelişiyor.

Her şeyi internetten indirme ve diğer çılgınlıklar arasında müziğinizi satmak zor değil mi?

Fazlaca ticari ürünümüz var. Ayrıca indirme sayesinde meraklı dinleyicilere ulaşabiliyoruz. Bunun yanında tutkulu dinleyiciler müziği hala satın alıyor. Plaklar ise ayrı bir çıkış yolu.

Bu durum size daha çok konser vermeye teşvik ediyor olmalı?

Kesinlikle !

Tüm diskografinizde en favori şarkılarınız hangisi?

Emy: "Angry"
Ben: "Step Back And Devious As A Snake"
Matt: "No Way"
Vincent: "Suicide"

Şu anda playlistinde kimler var? Favori grupların kim?

Nasum, Mumakil, Benighted... Tabii çok daha fazla grup var.

Yakınlarda çok beğendiğin bir konser oldu mu?

Benim için OEF konseri harikaydı. Hepimiz için zordu. Erken saatte soundcheck, ses düzeni ve ilk kez bu kadro ile çalmak!

Beklediğin ne var?

Bu yıl Arscholio başta olmak üzere bazı festivallerde sahne alacağız. Gelecek yıl ise Grinding Delemont, FekalParty, Play Fast Or Don't, Maryland Deathfest gibi festivallerde sahne almak istiyoruz.

Kaliyuga

Tunus ve Fransa’da yeraltı sahnesi nasıl?

Tunus'ta grindcore başta olmak üzere ekstrem müzik ile ilgilenenleri bulmak zor. Şartlar yok, ekipman yok, anlayış yok. Fransa’da şartlar zorlaşıyor. Pek çok mekan kapısına kilit vuruyor. Fakat her şeye rağmen mücadeleye devam!

Daha iyi olabilir yani?

Her zaman daha iyi olabilir 🙂

Ne sıklıkta konser veriyorsunuz?

Çok sık değil. Müzik öğretmeni Emy hariç hepimizin tam zamanlı işi var. Hepimiz bir şekilde dengeyi bulma peşindeyiz.

Geçmiş konserlerden en unutamadığın hangisi?

Evimiz Nancy'de The Kill ile çaldığımız konser ve Alman konuk baterist Benjamin Komisch’in (November 13th & Magna Mortalis) bize eşlik Hannover’deki Women Kick Ass Fest. unutulmazdı.

Rock Vault hakkında fikirlerini bizimle paylaşır mısın?

Dürüst olmak gerekirse daha önce duymamıştık 🙂 Ama artık bir şekilde sizleri takip edeceğiz. Güzel olan sizlerin aktif olması ve bizim gibi gruplara ulaşıp tanıtması. Bu müziği canlı tutuyor ve gruplara kendini tanıtma şansı veriyor.

Bu kadar. Son sözler için sahne senin. Kapanış kelimelerin?

Bilmiyorum 🙂 Bizle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler. Şerefe!!

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.facebook.com/kaliyugacrust
www.kaliyugaa.bandcamp.com

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.