Maruta

"Remain Dystopian" için teşekkür ederim. Bence bu yıl yayınlanan en iyi ekstrem metal albümlerinden biri. Albüm ismini nasıl seçtiniz?

Teşekkür ederim. Ana fikir birine yardım etmek, bir şeyi geliştirmek ama tamamen imkansız olan bir şeyi. Bugünkü günlük dinamiklere uymaya devam edersek albüm kapağında resmedilen geleceğin bizi beklediği aşikar. Alternatif pek çok enerji kaynağı olmasına rağmen fosil yakıtları için servet harcanıyor, çöp dağları yaratıyoruz. Daha onlarca örnekle devam ederim ama eminim ne söylemek istediğimi anladın. Değiştirmek istediğimiz pek çok şey olsa da zincirin tepesindekiler buna izin vermiyor. İnsanoğlu yok oluş virajında son sürat ilerliyor. Gelişmek isterken bir şeyler distopik kalıyor.

"Remain Dystopian" için ne zaman harekete geçmeye başladın, önce şarkıları yazıp sonrasında uyan besteleri mi yaptın?

Lirikler albüm için yaptığım en son şeydi. Şu ana dek yaşadığım her şey şarkı sözlerini oluşturdu. Bazı şarkılarda etrafımızdaki dünyayı bazılarında ise akıl hastalığı çeken birini anlattık.

"Stride Endlessly Through Scorched Earth" (Feat. Tomas Lindberg) parçasının anlattığı hikaye nedir?

Yaşadığımız eyalette akıl sağlığı pek ciddiye alınmıyor. Şarkı sözlerini şizofrenin gözünden yazdık. Geçen zaman içinde herkesin dengesiz davrandığını ve kurtulma şansının olmadığı bir dünyada tek kaldığını düşün. Sokakta tek olmana rağmen her yerden kuşattıklarını düşün. Amerika'da pek çok evsiz akıl hastası var, herkes onların bağımlı olduğunu düşünüyor ama o insanlar kendi kendilerine konuşup duruyorlar. Sonsuza dek yalnızlar.

Maruta - "Remain Dystopian""Remain Dystopian" kapak görselinin esin kaynağı nedir?

Geçen albümün kaldığı yerden devam ediyoruz, yıkılan binalar ve yaklaşan kıyamet. Her şey yıkımdan sonrası, geçmiş medeniyetin kalıntıları görünüyor.

Albüm tamamlandığında ve insanlara ulaştığında ne hissettin?

Harika. Bu albüm için çok fazla zaman ve enerji harcadık. Sonuç kısmı hem müzikal anlamda, hem prodüksiyon anlamında ve hem de estetik anlamda bizi son derece memnun etti.

Albümü dinleyenlerden gelen geri dönüşler nasıl?

Hah, dürüst olmak gerekirse karışık. Birkaç tane olumsuz kritik var, "insanları pek yakalayamadığımız" söyleniyor ve riflerimizin anlamanın da zor olduğu söylenmekte. Kimileri ise bitmek bilmez blast beatleri ve tempomuzu övüyor. Bence bu albümü tam anlamak için birden fazla dinlemek gerek ve ben bu durumdan memnunum.

Müziğin yanında şarkı sözlerini kitap olarak basmayı hiç düşündün mü?

Haha, hayır tabi ki... Yazmaktan çok hoşlanıyorum, şarkı sözü yazarken hece uyumu gibi seni kısıtlayan pek çok detay var, umarım birgün boş zaman bulurum ve özgürce yazarım.

MarutaEsin kaynaklarınız nedir?

Etrafımdaki her şey. Konu grindcore ise herkes gibi benimde favori gruplarım Assuck ve Discordance Axis. Bazen brutal detah metal, bazen doom metal prova ediyoruz ve hepsini müziğimizde duyabiliyorsunuz. Bateristimiz Daniel black metal ile fazlasıyla haşır neşir ve blast beatlerde hırçınlığı buradan geliyor.

Pig Destroyer, Nasum gibi karşılaştırıldığınız ve esinlendiğiniz gruplara evsahipliği yapan bir firmada olmak nasıl bir his?

Harika dostum! Relapse bizim için öyle çok şey yaptı ki, aynı zamanda yayınladıkları çok şeye de saygı duyuyorum. Emin ol burada oturur ve yarım saat sana onların ne derece iyi albümler yayınladığını ve müthiş gruplara kucak açtığını övüp dururum.

"Normal" toplum dışında yaşayan insanlarda ne ilgini çeker?

Kişinin ta kendisi. İstediğin yolda mutlu ve kimseyi incitmeden yaşıyorsa ne mutlu!

Beraber çalmak istediğin gruplar kimler? Beraber çaldığınız isimler içinde favoriniz kim?

Japonya'dan Mortalized ve Corrupted ile beraber çalmak isterdim... Texas'tan Baring Teeth son derece sıkı bir grup ve onlarla birgün çalmak inanılmaz olurdu. Beraber çaldıklarımıza gelirsen liste uzun, bu konuda şanslıyız. Miami'de Infest, Almanya'da Defeated Sanity ile birkez çaldık ve çok iyiydi. Phobia ve Wormrot ile beraber birkaç kez turladık. Gridlink, Asshole Parade, PLF, Malignancy, Today Is The Day, Mother Brain, Miami'den hemşerilerimiz ShitStorm, Pig Destroyer, Circle Of Dead Children vs. düşündükçe aklıma daha çok grup geliyor!

Gelecekte planladığınız konserler nedir?

Önümüzdeki hafta Avrupa turnesine başlayacağız, sonrasında Amerika için birkaç gün ayarlanacak.

MarutaMiami/Orlando/Florida'da grind sahnesini biraz anlatır mısın? Hangi Amerikan yeraltı grupları dikkatinizi çekiyor ve kimleri dinliyorsunuz?

Grind olmasa da etrafta pek çok sıkı grup var. Mesela bir nevi Helmet'a saygı grubu olan dostlarımız Worship daha yeni Relapse ile anlaştı. Miami'de saykodelik death metal grubu Orbweaver, Tampa'dan Sacridose ve God Harvest son derece sıkı gruplar.

Rock Vault Zine hakkında neler düşünüyorsun?

Miami'de bir mağarada dış dünya ile bağımı koparmış gibi yaşıyorum, ama sanırım biraz dışarı bakmam lazım!

Bizlere yazdığınız için teşekkürler, ekleyeceğin bir şey ya da okurlara vereceğin bir tavsiye var mı?

Size ve bu satırlara zaman harcayan herkese teşekkürler. Sevgiler!

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.facebook.com/marutagrindcore
www.twitter.com/marutagrindcore
www.instagram.com/marutagrindcore

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.