Murder Construct

Murder Construct

Vay canına! Röportaj talebimizi kabul ettiğin için teşekkürler! Los Angeles, California'da hayat nasıl gidiyor?

Tam şu sıralar insanlar ile görüşüp notlar alıyormuş gibi davranıyorum. Notların çoğu emininim çöp ve ben iş toplantılarından nefret ediyorum.

Murder Construct 2001 yılında kuruldu ama ilk albüm 2010 yılında çıktı. Geride kalan 9 yılda ne yaptınız?

Gruba Impaled'dayken başladım. Grubum melodik ve teknik işlere kaydıkça ben daha çiğ ve hızlı şeyler istiyordum. Kısa bir süre sonra tekrar Exhumed'a döndüm ve bitmek bilmez turneler başladı. Tam bu sıralar Los Angleles'a taşınmaya karar verdim ve orada da boş durmayıp Intronaut ve Phobia ile çaldım. Onca zaman ve geride kalan üç grup sonrası Murder Construct üzerine ciddi şekilde eğilmeye karar verdim.

Relapse Records bence harika bir firma. Onlarla mutlu musun? Albüm öncesi başka firmalarla görüştünüz mü?

Relapse bizim ilk tercihimizdi. Danny ve ben başka gruplarımızla yıllardır onlarla çalışmıştık ve onlarla yakın arkadaşız. Başka görüştüğümüz firmalar oldu ama biz çalışması en kolay olanı seçtik. Her şey yolunda ve onlarla tekrar çalışmaktan memnunuz.

Süper grup olmak zor olsa gerek. Grup elemanları geçinebiliyor mu?

Birbirimizle geçinme konusunda bir sıkıntımız yok, ama daha büyük problemlerimiz var, lanet olası provalar gibi haha! Hepimizi o stüdyoya toplamak son derece zor. Bu sebeple albüm çıktığından beri emin ol yaptığımız konserler ve provalar bir elin parmaklarını geçmemiştir. Benden size bir tavsiye, Murder Construct'ı yakınlarda bir yerde görürseniz kaçırmayın çünkü bir daha ne zaman izleyebileceğinizi kimse bilemez.

Favori grupların kimler? Üzerinde Last Days Of Humanity t-shirt'ü olan bir resmini hatırlıyorum. Hala kan kırmızı müziklerle ilgili misin?

Evet, hala gürültülü şeyler sevsem de iş ekstrem metal müziğine gelince crust gruplarını tercih ediyorum. Pek çok şey dinliyorum ama içlerinden daha metalik olanları seçmem gerekirse Martyrdod, Black Breath, Wolfpack, LDOH favorilerim.

Senin ait olduğun gruplardan Artificium Sanguis, Exhumed, Impaled, Infanticide, Intronaut, Morbosidad, ve Phobia'yı biliyorum. Peki tüm bu gruplar içinde Murder Construct nerede?

Şu noktada benim gruplarım MC ve Nausea. Listelediğin diğer gruplarda artık yokum. Kısaca MC benim ana grubum; Nausea benim için çok yeni olsa da epey çalışıyoruz!

Çıkış albümünüz "Results" çok hızlı, hareketli ve gümbürtülü. Benim ablümde favori parçam "Resultados". Bu canavar gibi şarkıyı nasıl yazdınız? Yakın gelecekte "Resultados" gibi şarkılardan oluşan bir albüm duyabilecek miyiz? Bu inan mükemmel olurdu!

Göreceğiz. Her zaman farklı hisler yaratabilecek enstrümanları müziğine katan metal gruplarını sevmişimdir. Bu tarzda daha çok parça yapmak istiyorum, ama bu tarz parçaları konserde çalmak zor, göreceğiz. Çoğunlukla sadece müziği yazıyoruz. Kevin'in albümde birkaç şarkısı var, Caleb'in de... Ve müzikal anlamda albümde aslan payı benim olsa da birkaç şarkıda deneysel işlere ve paylaşımlara girdik ve bizce iyi işledi. Gelecekte eminim başka denemelerimizde olacak.

Travis Ryan şu sıralar kendi dalında son derece popüler. Onun kendi grubu Cattle Decapitation ile olan işlerini biliyoruz, bunun yanında Soulfly ile yaptığı "World Scum" parçası da mükemmeldi. Onun kendi alanında favori vokalistleri kimler?

Ona bu soruyu şahsen sorarım ama şu sıralar Cattle Decapitation ile turnede. Bence o fazlasıyla gotik ve endüstriyel şeyler dinliyor. Hala sert müzikle ilgili evet ama arka planda kendine özgü tarzını oluşturmasını sağlayan söylediğim esintileri de duyabilirsin.

Exhumed'a tekrar dönmen söz konusu mu?

Asla asla demek lazım, ama bu noktada benim için çok zor. Tam zamanlı bir işte çalışıyorum ve gruptan ana ayrılış sebebimde buydu. Bu kararı vermek benim için eğlenceli olmadı tabi ki ama Exhumed benimle ya da bensiz yoluna devam edecek, eminim.

Pig Destroyer ve Noisear'ın son albümlerini aldım. Bence Pig Destroyer'ın albümü en az sizinki kadar iyi. Sen son dönemde hangi albümleri aldın?

Yakın zamanda bir albüm aldığımı söyleyemem. PD ya da Noisear albümlerini dinlemedim ve bu gruplar ilgi alanıma girmiyor. Bunun yanında yeni General Surgery ve Exhumed albümlerini merakla bekliyorum.

İstanbul ve Türkiye hakkında neler biliyorsun? Herhangi bir Türk ekstrem metal grubu dinledin mi? Ve... Burada, İstanbul'da çalmak ister misiniz?

Exhumed'da iken Cenotaph isimli bir grupla mektup arkadaşıydık ve çok iyilerdi. Geçen onca yıla rağmen başka bir Türk grubu bildiğimi söyleyemem. Türk metal sahnesi hakkında beni aydınlatır mısın?

Sırada klasik Rock Vault sorusu... Unutamadığın bir içki anını bizle paylaşır mısın?

Haha, inan pek çoğunu hatırlamak isterdim. Ertesi gün kustuktan sonra bir gece önce yaptıklarınla ilgili onlarca şey duyarsın ama hiç bir şey hatırlamazsın... Bu anlatılanlardan oluşan liste inan sayfalarca gider...

Eklemek istediğin başkka birşey var mı?

Sevgiler ve röportaj için teşekkürler!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.