Soldier

İstanbul, Türkiye’den tüm Soldier elemanlarına selamlar! Bu sıralar neler yapıyorsunuz Ian?

Hedefimiz özellikle 2014 yılında elden geldiğince fazla konser vermek. Newcastle’da ağırlıklı olarak NWOBHM gruplarının yer aldığı dört günlük Brofest ve Almanya’da düzenlenecek Headbangers Open Air festivallerinde çalmak için anlaştık. Bunun yanı sıra "Retrospective" isimli bir albüm yayınlayacağız. Bu albümde "Live Forces" albümünden dört şarkının yeni kaydı ve geçmiş kataloğumuzdan gün yüzü görmemiş şarkılar olacak. Tamamı yeni şarkılardan oluşan albüm yazımına ise 2014 yılında başlayacağız. Albüm 2014 sonu ya da 2015 başında raflarda olur.

Bize Soldier’ın kısa tarihçesini anlatır mısın?

Soldier’ın kuruluşu 1979 yılına dayanıyor, kuruluşundan bu yana kadro değişiklikleri yaşadı. Heavy Metal Records etiketi "Sheralee" isimli single sonrasında HMR’den albüm teklifi aldık ama kabul etmedik. 2005 yılında tekrar toplanan grup HMR etiketi altında "Sins Of The Warrior" albümünü yayınladı.

Esin kaynaklarınız ve etkilendiğiniz gruplar kimler?

Biz bu işe başladığımızda heavy metal emekleme aşamasında idi. Dolayısıyla esin kaynaklarımız Thin Lizzy, Deep Purple gibi hard rock grupları, Montrose & Pat Travers gibi isimler oldu. Sonrasında Judas Priest, Saxon, Budgie gibi pek çok gruptan etkilendik.

Müziğe nasıl başladın?

Klasik gitar derslerine başlamıştım fakat bir yıl sonra sıkıldım ve elektro gitara geçtim. Kısa bir süre sonra kendi bestelerimi yazmaya başlamıştım.

Sekiz yıl suskunluğun ardından ne oldu da yeni besteler yapmaya karar verdiniz?

İki nedenle… İlk olarak grup tarihindeki durkalklar ve devam sorunları nedeniyle albümlerimiz arasında bir devamlılık olmadığı ve ikinci olarak da hala en iyi bestelerimi yazmadığımı düşünmem. Birkaç yıllık deneyim ve biriktirdiklerim "Dogs Of War" ile karşınızda.

Albümün ismi nereden geliyor?

İlk planladığım albüm ismi "Bedlam" idi. Ama Richard şarkı sözlerini yazmaya başlayınca "Dogs Of War" un daha iyi bir albüm adı olduğunu düşündüm. Bunun yanında albüm adı kapak görseli üzerinde daha özgün çalışmalar yapmamıza fırsat verdi.

Şarkı sözlerinde nelerden esinleniyorsunuz?

Dünya üzerinde ters giden her şey bizim şarkı sözlerimizin konusu olabiliyor. Savaşlardan tut, cinsel istismara kadar her konu... Köpekler bu albüm hakkında mutlu değil eminim.

Hazırda yazdığınız şarkı sözleri var mı yoksa ilk önce müziği mi yazıyorsunuz?

Albümü yazmaya başladığımızda bir vokalistimiz yoktu, ilk dört parçanın müzik ve sözlerini ben yazdım, sonrasında gruba dahil olan Richard hazır bestelerin üzerine sözleri yazdı.

"Dogs Of War" Ağustos ayında çıktı. Gelen dönüşlerden mutlu musunuz?

Evet, şu ana dek satışlar tatmin edici… Daha çok kritiğimiz yayınlandıkça daha fazla Rock Vaultnın ilgi alanına gireceğimizi düşünüyorum. Bunun yanında konserler bizler için her zaman iyi bir tanıtım ve yan ürün satma yeri oldu. iTunes dahil olmak üzere pek çok dijital platformda albüm satışta, bunun yanında albümün plak versiyonunda çok yakında yayınlanacak.

Unutamadığınız Soldier konseri hangisi?

2012 yılı sonunda katıldığımız Hard Rock Hell Festivali'nde seyirci katılımı mükemmeldi. Geçmişte birkaç Budgie’nin açılışı grubu idik ve bu bizler için mükemmel bir deneyim oldu.

Müzik endüstrisi nasıl kurtulur?

Dışarıda şahane müzikler var ve inan durum düşündüğün kadar umutsuz değil. Tek gereken plak firmalarının yetmişler ve seksenlerde yaptığı gibi biraz daha fazla risk alması. Aksi durumda satışlar düşmeye devam edecek.

Şu sıralar İngiltere’deki heavy metal, NWOBHM sahnesi nasıl?

Şu sıralar NWOBHM sahnesi son derece canlı ve hareketli. Demon ve Midnight Messiah mükemmel albümler ile döndü. Hepimiz şimdiden kulağa çok iyi gelen Jaguar ve Salem albümlerini bekliyoruz.

Şu sıralar müzik dünyasında yeni akım, albüme girmeyen parçaların iTunes versiyonu, delüks basım, b-side gibi pek çok farklı formatta dinleyiciye ulaştırmak. Merak ettiğim bir şarkının albüme girip giremeyeceğini ne belirliyor?

Şu sıralar kendi ev stüdyomuzu kurduk ve stüdyo masrafı ortadan kalktığı için epeyce şarkı yazmaya başladık. Soldier olarak belli standartların üzerindeki parçalara albümde yer veriyoruz, diğerlerini ise kenara ayırıyoruz. Mesele bizim için bu kadar basit. İlerleyen zamanlarda bunlar bir şekilde bonus materyal olarak ücretsiz bir şekilde dinleyicilerimiz ile paylaşabiliriz.

Rock Vault Zine hakkında görüşleriniz nedir?

Bence Rock Vault harika bir site ve hayranlar için güzel bir referans noktası. Progresif rock müzikten NWOBHM’ye pek çok tarza yer vermişsiniz. İsmi duyulmamış pek çok grubu sitenizden keşfedebiliyoruz.

Sorularımız bu kadar. Kapanışta neler söylemek istersin?

Heavy metal & rock müziği tanıtmak adına yaptığınız harika işe devam edin. Soldier konserine gelirseniz selamsız geçmeyin.

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.soldiernwobhm.com

www.soldiernwobhm.bandcamp.com

www.facebook.com/soldiernwobhm

www.twitter.com/SoldierNWOBHM

Özgür Özçınar

1 comment

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.