Thulium

Merhabalar Boubou! Şu sıralar Londra’da neler yapıyorsunuz?

Kickstarter üzerinden başlattığımız kampanya başarı ile tamamlandı. Ağustos ayında biten kayıtlar ile beraber tanıtım çalışmaları ve konser organizasyonlarına başladık.

Müziğe nasıl başladın?

Kendi adıma ben müziğe çok küçük yaşlarda başladım. Ama sorun Thulium içinse grubu 2006 yılında baterist Rob ile kurduk.

Esin kaynaklarınız kimler?

Ağırlıklı olarak rock ve metal grupları. Rock ve metal müzik arenasında Metallica, Foo Fighters, Evanescence, Red Hot Chilli Peppers ve Guns N' Roses gibi pek çok gruptan esinlendik.

Thulium nasıl kuruldu?

Eski grubumdan ayrıldığımda ne yapacağım konusunda kararsız idim ta ki bateristimiz Rob ile tanışana dek… Müzisyen siteleri ve Myspace üzerinden diğer elemanları topladık. Yıllar içinde basçı ve gitaristler dönem dönem değişse de Rob ve ben ilk günden bu yana grupta olduk. Şu sıralar, içime sinen kadroyu topladık diyebilirim. Crush aramıza iki yıl önce, Jock ve Leon ise sene başında aramıza katıldı. Bu sahip olduğumuz en iyi kadro ve yaptığımız en iyi seçimler. Bence bu kez tamamlandık. Müzik, keyif, her şey bir arada. Muhteşem!

Albümün yazım ve kayıt sürecini anlatır mısın?

Parçaları birkaç yıl önce gitarım ile bestelemiş ve bilgisayara atmıştım. Şarkı sözleri için ise defalarca karalamalar yaptım. Yeni başlıklar ve yeni sözler her zaman daha anlamlı geldi. Grubun diğer elemanları da parçaları beğenince bu şarkılar ile devam etmeye karar verdik. Benim şarkı yazımı sürecinde tek kriterim var; “aynı şarkıyı başka bir alternatif rock grubu yapsa dinler miyim yoksa dinlemez miyim?” sorusunun cevabı hayır ise o şarkı çöpü boylar. İnanır mısın elimde ikinci hatta üçüncü albüm için besteler var ama bu kez amacımız grup olarak bir şeyler yazabilmek.

"Sixty Nine" albümünün müziğini nasıl tanımlarsın?

Tekerleği tekrar icat etmiyoruz. Bu senin suratında patlayan alternatif rock. Beraber çalıştığımız ekipte geçmiş tecrübeleri ile müziğimize katkıda bulundu. Benim kendi kaydettiklerim ile Arnaud (Bascunana, kayıt prodüktörü ve miksleri halletti) ve Maor (Appelbaum, mastering işlemlerini halletti) ile kaydettiklerimiz son derece farklı, artık daha doğal bir müziğimiz var. Albüm kayıtlarında harika iş çıkarttılar. İkisi de sektörde tanınan profesyoneller. Yeni albüm kaydına girecek tüm rock ve metal gruplarına gönül rahatlığı ile bu ikiliyi öneririm.

Albümde şarkı sözleri ne anlatıyor?

Bu kolay bir soru değil. Her şeyi çok az zamanda açık açık yazarım. Önüme boş bir kağıt bırakıp bana yaz dersen belki hiç bir şey çıkmayacak ama gün içinde bir fikir aklıma düşünce not kağıdına ya da telefonuma aklıma gelenleri not ederim. "Sixty Nine" albümünde aşk, biten ilişkiler, savaşlar, intikam ve öfke var. İnsanlar hayatımızın ellerimizin ucundan geçen bir kesitini duyacaklar.

Albüm kapak tasarımı ne anlatıyor?

İlk single çalışmamız "69" 2010 yılında AKA ve Universal Music etiketi ile yayınlandı. Telif hakkı sorunları nedeniyle "69" da yer alan parçaları "Sixty Nine” albümünde kullanamıyoruz. Ama o zamandan beri "69" fikri aklımızda ve logomuzda… Albüm kapak dizaynını gitaristimiz Crush yapıyor. Bu herif bir dahi.

Yeni albüm için plan var mı?

Şubat 2014’de tekrar Kickstarter üzerinden kampanya başlayacağız. İkinci albümü yapıp yapmayacağımız tamamen hayranların elinde olacak. İyi bir kayıt çok maliyetli artık.

Albümden beklentileriniz neler?

Her şeyi kendimiz yapıyoruz, promosyon bütçesine bile milyonlar ayıran plak şirketleri ile nasıl başa çıkabiliriz ki? Fark edilmek için elimizden geleni yapıyoruz fakat inan albüme dair gerçekçi hiçbir beklentimiz yok. Bu arada Rock Vault’a bizi önemsediği ve dinlediği için teşekkür ederiz. Size minnettarız.

Yakın zamanda planlanan bir turne var mı?

Festival organizatörleri ve tur menajerlerinin ilgisini çekmek istiyoruz ama plak firması olmadan insanlara müziğini dinletmek savaş gibi. Birkaç bağlantımız var ve umut ediyoruz ki bu sene İngiltere dışında çalacağız. Fransa ve İspanya’da yerel gruplar ile konserler olacak. Çok yakında hepsini sitemizde duyuracağız.

Sence tüm zamanların en iyi beş alternatif rock grupları kimler?

Tüm zamanların mı? Mhh, Zor soru! Kariyerlerini göz önüne alarak Creed, Foo Fighters, Breaking Benjamin, Stone Sour ve Alter Bridge diyorum. Kimseyi atlamak istemem ama bence güzel bir liste oldu.

Yakın zamanda aldığın ve sevdiğin albümler neler?

En beğendiğim üç yeni albüm: Five Finger Death Punch - "The Wrong Side Of Heaven And The Righteous Side Of Hell", Alter Bridge - "Fortress" ve Killswitch Engage - "Disarm The Descent".

Yakın zamanda iyi bir film izledin mi?

Evet izledim 🙂

Rock Vault hakkında fikirleriniz nedir?

Bizce harika bir müzik sitesi. Sitelerin hala bilinmedik gruplara ve iyi müziğe yer vermesi güzel. İnsanlar daha çok internet sitelerini araştırmalı; böylece bilinmedik grupları bulma şansları yüksek. Teşekkürler Rock Vault!

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.thulium69.com
www.facebook.com/Thulium69
www.twitter.com/Thuliumofficial

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.