Forenssick

İstanbul’dan tüm Forenssick üyelerine selamlar! Bu sıralar neler yapıyorsunuz?

Şu sıralar yakında yayınlamayı umduğumuz dört parçalık yeni EP üzerinde çalışıyoruz. Bu EP’den iki parça İspanyol firmaların çıkartacağı toplama albümde kullanılacak.

Bize Forenssick’in kısa tarihçesini anlatır mısın?

Grup 2006 yılında Will (bateri), Angel (bas) ve Leo (gitar) tarafından kuruldu. İlk zamanlar thrash/death metal çalındı, sonrasında birkaç ay sonra vokalist Juan’ın katılımı ile grup daha gürültülü müzik yapmaya başladı. Bestelenen death metal/grindcore parçalar ile 2008 yılında ilk demo yayınlandı. Gitarist değişikliği ile ilk Ed, sonra ikinci gitarist Pierre gruba katıldı ve grup müzikal kimliğini buldu. 2010 yılında yayınlanan “Victimas” demosunun ardından İspanya ve Portekiz’de konserler verdik. 2012 yılında ilk albümümüz “Control/Corrosion” yayınlandı. Albümün çıkışında kısa bir süre sonra gitarist Ed ayrıldı ve yola tek gitar ile devam etmeye karar verdik. Daha önce söylediğim gibi şu an stüdyoda yeni EP için kayıttayız ve grubun yeni tarzını bu işte göreceksiniz.

Esin kaynaklarınız ve etkileşimleriniz kimler?

Tek bir esin kaynağı saymak zor zira eski ve yeni pek çok gruptan etkileniyoruz. Napalm Death, Terrorizer, Phobia, Carcass, Repulsion, Dead Infection, Extreme Noise Terror, Benediction, Death, Bolt Thrower, Slayer, Anthrax, Sepultura, Megadeath, S.O.D, Suicidal Tendencies, Prong, Helmet, Pig Destroyer, Rotten Sound, Nasum, Antigama, Disfear, Wormrot, The Exploited ve daha onlarca grup...

"Control/Corrosion" albümünün tarzını ve müziğini neye benzetiyorsun?

Temelde grindcore, ama alıştığınız klişe grindcore değil. Sevdiğimiz ve müziğimizde yer vermek istediklerimizin tutarlı bir karışımı diyelim…

Şarkı sözlerinde neleri işliyorsunuz?

Genelde şarkı sözlerimizde politikacıları, dini kurumları ve yaşadığımız dünyadaki adaletsizlikleri eleştiriyoruz. Bunun yanında insanoğlunun bozuk ruh hali de işlemeyi sevdiğimiz konulardan.

Grup sosyal medyada son derece aktif. Peki kullanmayı en sevdiğiniz platform hangisi?

Facebook’da kitle ile sürekli iletişim halindeyiz. Bunun yanında Bandcamp harika bir araç, konseptini seviyoruz.

Aldığınız olumsuz kritiklerden hangisi size en çok yardımcı olan idi?

Yaptığımız işi beğenenler olduğu kadar beğenmeyenlerde olacak… Müzik son derece kişisel bir şey ve herkesin fikrine saygı duyuyoruz. Çalarken tek amacımız tüm amacımız enerjimizi karşımızdakine aktarmak; herkesin ilgisini çekmek kolay değil ama konserlerde sallanan kafaları görünce bizden mutlusu olmuyor.

Yakınlardaki konserler nasıldı?

Yakın zamanda Sevilla, Salamanca ve Vigo’da çok memnun ayrıldığımız konserler verdik.

Müzik endüstrisini kurtarmak için bir şey yapılabilir mi?

Hmm, bu konuda çok umutlu değiliz; tek amacımız müziğimizi elimizden geldiğince duyurmak, konserler vermek ve konser verenleri desteklemek. Daha çok insanın yer altı sahnesine destek vermesini umut ediyoruz.

İspanya’daki ekstrem müzik sahnesi bugünlerde nasıl? Bize tavsiye edeceğiniz gruplar kimler?

İspanya’da çok iyi gruplar olsa da bu müziğe buralarda destek bulmak zor, zira kitle bu müziğe çok açık değil… Tavsiye edeceğim gruplar ise Carnivore Diprosopus, Looking For An Answer, Rageous Intent, Under Vultures, Teething, Nashgull ve Gruesome Stuff Relish.

2013 yılında yayınlanan favori ekstrem metal albümün ne idi?

Phobia, Pig Destroyer ve Rotten Sound albümlerini çok sevmiştik, hey bu albümler 2012 de yayınlanmıştı 🙂

Rock Vault hakkında fikirleriniz neler?

Açık konuşmak gerekirse sizi daha önce duymamıştık. Sayfa dizaynını yapana ayrıca tebrikler fakat Türkçe bilmediğimiz için ne yazıldığını anlamadık. En güzel nokta bu müziğin Türkiye’de dinlendiğini görmekti. Müziğin sınırları olmadığını bize bir kez daha kanıtladığınız için teşekkür ederiz.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Röportaj ve müziğimize gösterdiğiniz ilgi için tekrar teşekkürler. İspanya’dan sevgilerle!

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.facebook.com/forenssick.madrid
www.forenssick.bandcamp.com/music

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.