Proudflesh

Proudflesh

Rock Vault : Web sitenizde yazılanlara bakarsak grubun kuruluş tarihi 80’lerin sonu diye belirtiliyor. Grup elemanları nasıl bir araya geldiler ve grubu kurmadan önce başka projeler ile uğraşıyor muydunuz?

SOTHIRA @ PROUDFLESH : İlk albümümüzü yayınladığımız zaman takvimler Temmuz 1989’u gösteriyordu. Tam kuruluşu anımsamıyorum ama bir kaç yıl geriye gidebilirsin.

Grubun ismini kim buldu ve daha önemlisi sizler için bu ismin anlamı nedir?

Şans eseri bulduğumuzu söyleyebilirim. Yakın dostum Richard Carse (R.I.P.) ile sözlüğü karıştırırken gözümüze takıldı ve kulağa çok hoş geliyordu! Beklediğiniz kadar heyecanlı bir hikaye değil anlayacağın…

Kuruluştan itibaren kadroda ne gibi değişimler yaşandı?

Proudflesh genelde Jim ve benim şahsi projem gibiydi. Birde çok ama çok fazla baterist değiştirdik! Aargh!

Yakın zamanda kadroyu tamamlama umudunuz var mı?

Biz de bunun için çalışıyoruz ama şanssızlık peşimizi bırakmıyor; bu aynı zamanda üç kişi olmak için de güzel bir bahane!

Punk, rock’n’ roll müziği icra eden sizler için eleman bulmak zor ve yıpratıcı bir süreç olsa gerek?

Etrafta son derece farklı müzikal zevklerine sahip onlarca iyi müzisyen var ve onlar arasından bize uyacak birini seçmek iyi bir kız arkadaş bulmak kadar zor! Durumu son derece can yakıcı olarak özetleyebiliriz.

2006 yılında yayınlanan ilk albümünüze kadar size dair hiçbir şey duymamıştım; promosyon adına kuruluştan bu yanan hiçbir çaba harcamadınız mı?

Promosyon işinde son derece başarısızdık, “Do It Yourself” konusunda başarısızlığımızı da hesaba katarsan sonuca ulaşırsın.

Şarkı sözlerine geçersek eğer; grup liriklerinde ana konu nedir? Albümde en önemli gördüğün şarkı sözlerini ve anlamlarını bizimle paylaşır mısın?

Klişe açıklamaları bir kenara bırakarak tüm parçaların bizler için önemli olduğunu söyleyebilirim; bahsettiğin konuda seçimi dinleyiciye bırakmak esas tercihimdir. Ama illa ki seçim yapmam gerekirse eski kayıp bir aşkı anlatan “My Lai My Love” ve uyarıcı bir masal ya da tarih dersi (nasıl algıladığınıza bağlı) “French Indo China 1954” ü seçebilirim.

Uzaydan gelen birine müziğinizi nasıl tanımlarsın?

Fazlasıyla jest ve mimik dolu!

Michael Amott müziğinize bayılıyor; bunun yanında Sepultura, A Perfect Circle ve daha pek çok grup Sothira'nın parçalarını çalıyor. Başarınızı neye borçlusunuz?

M. Amott bizleri destekliyor...

 

Biz gerçeğiz; dürüstlüğe inanır ve kimseye özür beyanları sunmayız bunun yanında müziğin iyi olduğunu düşünmeyi seviyorum. Michael Amott’a desteği ve yardımı için tekrar teşekkürler. Ayın 29’unda onlarla Slim’s de aynı sahneyi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!

Bana canlı bir Proudflesh performansını anlatır mısın (seyirci, ambiyans, sahne şovu vs.)?

Hızlı ve gürültülü; bunun yanında sürekli ısınan bir sahne, duman makineleri ve sahneye gelen biralar, bunun yanında bitmeyen eğlence ve sahne sonrası doyumsuz partiler… Daha ne diyebilirim ki?

Şarkıların yazım aşamasını irdelersek; onları kaydetmek mi, yoksa onları canlı çalmak mı? Hangisini tercih edersiniz?

İkisi de adeta iki farklı hayvan gibi; canlı çalmak çok zevkli ama kayıt aşaması da daha çok ödül süreci gibi...

İlk albümünüz ile yoldaki yeni albümünüzü karşılaştırmanızı istersek?

Pek fazla değiştiğimizi söyleyemeyeceğim. Bu albümde her şey daha iyi ve daha köşeli!

Wired Gnome Records’dan memnun musunuz?

WGR bizim DIY (Do It Yourself) firmamız ve emin ol ki bu işleri yapmamız çok zaman aldı!

Pek çok dinleyici müziğinizi Motörhead ve Discharge’ın buluşması olarak özetliyor. Buna katılıyor musun?

Bu dinleyiciler kati olan şeyleri işaret ediyorlar. Şöyle diyelim, hepimiz aynı arabayı sürmekten hoşlanıyoruz.

En sevdiğiniz punk rock albümleri nedir? Bunun yanında yeni gruplardan beğendikleriniz neler?

Biliyorum sıkıcı olarak ama Sex Pistols - “Never Mind The...” albümü unutulmazdır, bunun yanında tabi ki Motörhead ve S/T! Hey adamım müzik tarihinin 30 yıllık sürecini istiyorsun benden! çok ama çok fazla albüm var. Yeni gruplar? Ne yazık ki pek çoğu uzun süre müzik arenasında tutunamıyor!

Web sayfanız bize yazılı ve görsel olarak pek bir şey sunmuyor. Bu basitlik bilinçli bir seçim mi?

Evet, çok şey vermek her zaman iyi değildir. Her şeyi olabildiğince sade tutmaya çalışıyoruz.

İnternet şu an sizin gibi radyoda dinleme şansı bulamayacağımız grupların tanıtımı açısından büyük bir nimet. Tüm bu teknolojik olaylara ve paylaşım programlarına dair görüşleriniz nedir?

Bunun büyük bir yardım ve tanıtım fırsatı olduğunu inkar edemem. Ama bu süreçte ne yapmak istediğinden ziyade istediğin eylemleri nasıl en doğru şekilde gerçekleştireceğiniz önem kazanıyor.

Proudflesh’in gelecek planları nedir?

Gerçek ve bize destek verecek bir firma bulmak, yeni albümler yayınlamak ve tabi ki daha çok turlamak!

Sırada meşhur Rock Vault sorusu! Bize unutamadığınız bir içki anınızı anlatır mısın?

Bu çok zor olacak çünkü sarhoşken yaptıklarımızı ne yazık ki hatırlamıyorum.

Türkiye hakkında neler biliyorsun? Hiç bir Türk grubu dinledin mi? Ve alışılageldik bir soru, Türkiye’de çalmak ister misiniz?

Türkiye NATO’nun bir parçası ve Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden yükselen bir devlet. Bunun yanında Galatasaray 08/09 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde oynayacak. Şu ana dek bir Türk müzisyen dinlemedim. Ve orada seve seve çalarız; bize yardım eder misin? Tekrar teşekkürler ve sevgiler!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.