Metalium - Suffer

Metalium - Suffer

90’ların ikinci yarısı Kadıköy ekibi onlarca grubu ile Türk thrash sahnesine saldırıyor. Dönemin “Big Four” u olarak sayılan dört gruptan üçü Kadıköy topraklarından çıkma; artı üçü de hala dilden dile dolaşan Moda Konserinin baş aktörleri. “Behind the Power” albümü ve “Boooarrgh” demosundan sonra farkında olmadan Türk ekstrem müzik sahnesine damgasını vuracak ve uzun yıllaar boyunca kriter sayılacak başyapıtı “Suffer” ı 1995 yılında yayınladı Metalium.

İlk albüm ile devrin moda thrash metal kalıplarını kullanan grup “Suffer” ile müziğini bir üst seviyeye taşır. Başta Gündüz Hakan Savaşer’in mükemmel bass gitar kullanımı ile groovy altyapı ile donanan parçalar pek çok noktada death metale göz kırpmaktadır. Açılış parçası “Denial” ile grup thrash speed sahnesine bir selam çakar; yeni soundun ilk ciddi ipuçlarını ise “Pessimistic Warning” verir, aynı zamanda parça kanımca en leziz metal sololarından birine sahiptir; tadında, kısa ve öz… Ankara’da klip çekilen ama hiçbir yerde görme şansı bulamadığım “Circle of Despair” müthiş bass kullanımın yanında zamanına göre cesur denemeleriyle ekstra ilgiyi hak eden bir çalışmadır. Ekstrem metal ziyafeti “The End” ile devam ederken grubun devam etse neler yapabileceğini hayal etmek düşer bizlere.

Tekrar gaza basılan “Inhuman Concious” un ardından albümün isim parçası “Suffer” gelir. Albümün kapanış parçası “X” grupça bilinmeden yapılan kısa bir veda gibidir; geçmişin anıları yad edilerek. Denetime takılan “Ver Lan” bestesi, zamanın unutulmaz Aygaz melodisini kendilerine göre uyarlamaları, dahası yakıp yıktıkları sahneleriyle Türk metali adına unutulmaz bir oluşumdur Metalium. Onların sihrini yakalamak için hala geç değil!

 


RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite10
Ruh10
Sunum10
Özgünlük9.8
Türk thrash metal tarihinde zirve!
10

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.