Fueled By Fire

Fueled By Fire

BARAN@Rock Vault: Sıkıcı bir soru olduğunun farkındayım ama Türk hayranlar ile ilk buluşma fırsatı olduğunu göz önüne alırsak; bizlere Fueled by Fire ın kuruluş hikayesini anlatır mısın?

ANTHONY@FUELED BY FIRE : Fueled by Fire macerası 2002 yılında başladı. Bu tarihten sonra başta vokalistler olmak üzere pek çok eleman değişikliği yaşadık. İlk vokalistimiz Ray, o zamanlar Bruce Dickinson ve Rob Halford arası bir frontman arayan bizleri tatmin etmekten uzaktı; belirtmeden de geçemeyeceğim o yıllarda klasik heavy metale daha yakındık. Gün geçtikçe ondan artan beklentilerimiz, ve onun buna cevap veremeyişi her geçen gün aramızdaki gerilimi daha da arttırdı. İlk konserimizi Los Angeles sahnesinin kült mekanı Whisky A Go Go’da verdik ve ne acıdır ki Ray seyirciyi görünce korkmuştu. O konser sonrası tekmemizi kıçında hissetti hahaha. İlerleyen günlerde bir sonraki vokalimiz Gio ile çalışmaya başladık; bu kadronun kurulmasına müteakip gitarist Sal gruptan ayrıldı ve kendi projesine başladı. Kalan dörtlü (Rick, Carlos, Anthony ve Gio) Metal Blade ile anlaşmamızı sağlayan albümümüz “Spread the Fire” ı hazırladı. Bu anlaşmanın ardından Gio plak firması ile anlaşma yapan pek çok grupta konik bir vaka olduğunu düşündüğümüz L.S.H (Lider Solist Hastalığı) illetine tutuldu, grup üzerinde çok fazla söz sahibi olmak istiyordu ve onla yollarımızı ayırmamız kaçınılmazdı. Yeni bir gitar/vokal aramaya başladık ama adaylardan hiç biri bu iki konuda düşündüğümüz kadar başarılı değildi. Derken 16 yaşındaki gitar delisi Chris ile tanıştık, genç yaşına rağmen bir usta gibi çalıyordu. Vokal konusunda hala şanssız olan bizler Rick’in bu işi üstlenmesi ile rahatladık. Şu an Fueled by Fire kadrosu Anthony, Carlos, Chris ve Rick’ten oluşuyor. Hikaye kabaca bu

İlk demonun ardından  "FBF Live at Hoguebarmichaels" isimli bir konser albümü yayınlamıştınız. Altı parçadan oluşan bu albüm aynı zamanda iki Iron Maiden coverı da içeriyordu (meraklısı için malum parçalar "Killers" ve "Hallowed be Thy Name") . İlerki yıllarda yayınlayacağınız albümlerde cover parçalara yer vermeyi düşünüyor musunuz?

WoW!!! Bu parçaları ve albümü nerden biliyorsunuz!... kahretsin bu albümü çok uzun zaman önce grubu sadece bir hobi olarak düşünrken yayınlamıştık. O zamanlar onuncu sınıfta 15 bilemedin 16 yaşında veletlerdik. Yeni yayınlayacağımız eserlerde herhangi bir cover parçaya yer vermeyi düşünmüyoruz, yapacağımız müzik her notası ile bizim ürünümüz olmalı. Bu arada hala o demoyu bilmenizin şokundayım hahaha… (undergorund dünyası küçük bir ağ artık- Baran-)

Bir thrash grubu için mabet sayılabilecek Metal Blade ve Metallica, Slayer gibi pek çok devi ilk keşfeden adan unvanına sahip olan patron Brian Slagel ile çalışmak nasıl bir his?

Metal Blade ile çalışmak gerçekten bizler için bir onur; çünkü onlar dediğin gibi Slayer ve Metallica başta olmak üzere pek çok cool gruba ev sahibi yaptılar; örneğin Armored Saint. Şu an turnedeyiz ve plak firmamızın desteğinden memnunuz. Söyleyebileceklerim bu kadar.

Metal Blade’den debut albümünüz "Spread the Fire" ın Joey Vera tarafından yeniden mikslenmiş versiyonu oldu. Albüm güçlü tonları ile son derece görkemli duruyor, fakat sizlerin Joey Vera miski ile ilgili fikrinizi merak ediyorum. Sonuçtan memnun musunuz?

Kendi adıma bizim yayınladığımız ilk versiyon daha gürültülü ve daha bir insanın suratında patlayan cinstendi. Joey’un misklerinde her şey daha temiz ve gitarlar çok daha net duyuluyor. Ama kendi adıma sorarsan daha agresif olan eski versiyon daha başarılıydı.

"Spread the Fire" ön plandaki pek çok güçlü gitar melodisi ile sizin enstrumanlarınıza son derece hakim olduğunuzun ipucunu veriyor. Joey Vera gibi progressive türünde saygın bir isimle çalışmanız ve yıllar boyu artan tekniğiniz bizleri ileride çok daha komplike albümlerin beklediği sonucuna götürüyor. Yanılıyor muyum?

Övgü dolu sözlerin için teşekkür ederim. Joey ile çalışmak da konuşmak da son derece keyifliydi fakat yeni albümümüzde daha karanlık, daha şeytani işlere ilgili bir isimle çalışmak istiyoruz. Albümün kapanışındaki bonus parçalar size ilerideki tarzımız hakkında bir ipucu.

Hirax ve Exodus gibi efsane isimlerle aynı sahneyi paylaştınız? Bu isimler müziğinizi nasıl buldu? Size herhangi bir tavsiyede bulundular mı?

Katon son derece cooldu ve bize pek çok önemli nasihat verdi. Exodus ise tamamen kaçıklardan oluşuyor! Dumanlı bir parti akşamı Gary Holt bateristimize setimizden hemen sonra onlara katılmasını teklif etti. Ama eminim kafası son derece dumanlıydı, ya da şaka yaptı bize kim bilir… Ama müziğimiz çok sevdiler.

Bu arada eski güzel “thrash vs. glam” günlerine gönderme yapan kapağınıza bayıldım. Tasarım kime ait?

Teşekkür ederim dostum, kapak arkadaşımız olan Dez Ambros’a ait. Son derece mükemmeliyetçi bir insan olduğu için kapağın yapım aşamasında ciddi kavgalar ettik ama sonuç tam istediğimiz gibi oldu hahaha. Son olarak dışarıdaki tüm pozcuları s*%yim.

"Spread the Fire" albümündeki favori parçan nedir? Ve sebebini öğrenebilir miyim? Benim şahsi favorim  "Massive Execution"...

Bu konuda senle aynı fikrideyiz. O parça son derece çiğ soundu ve kazıma dolu riffleri ile inanılmaz.

Thrash sahnesi son birkaç senedir yine hareketli. Efsane gruplar tekrar toplanıyor ya da eski soundlarına dönüyor; dünyada pek çok yeni grup kuruluyor. Bu diriliş hareketi için sen neler söyleyeceksin?

Dünyaya yayılan bu hareket son derece sıkı ve kıç tekmeleyici ama dürüst olmak gerekirse pek çok yeni grup cover parçalara ağırlık vermiş durumda. Şahsen ben daha orijinal şeyler, onların kendi bestelerini duymak isterim.

Bana herhangi bir  Fueled by Fire performansını ve kalabalığın tepkisini anlatır mısın? Şahsen oldukça vahşi bir performans ve mosh-pit bekliyorum.

Tam anlattığın gibi oluyor her şey!!! özellikle L.A. sahnesi muhteşem!!! Orada çalarken kalbimizi ortaya koyuyoruz ve kalabalıkta bunu anlayıp çılgına dönüyor. Tabi ki thrash konserlerinin alışıldık olayı kavgalarda eksik olmuyor ama kimin umurunda

Fueled by Fire üyeleri boş zamanlarında neler yapar? Başlıca hobileriniz neler?

Çalış, çalış ve çalış… Bunun dışında geride kalan zamanda müzik dinliyor ve DVD izliyoruz. Hala biraz zaman kaldıysa birbirimizle didişiyor ve konserlere gidiyoruz.

Şimdi sırada Rock Vault’un klasikleşmiş sorusu var. Bizlere unutamadığın bir içki anını anlatır mısın?

En unutamayacağımız içki anıları Los Angeles’ın batısında geçirdiğimiz birkaç gün ve o aralıkta verilen partilerde saklı. Rick parti öncesi elinde (piyasadaki en ucuz bira olan) onikili natural buz biralarından iki paketle geldi. Ben ve Rick biraların çoğunu bir dikişte içiverdik. Ardından girdiğimiz partide güzel bayanlar başta olmak üzere herkese yazılmaya başladık ve benim en büyük amacım birkça glamci pislik dövmekti. Tabi partiden atılmamız çok sürmedi. Derken başka bir partiye daldık; orada tanıştığım kızlardan birinin numarasını alıyordum fakat lanet olsun kızın yüzü yoktu!! Hahaha. Bir sonraki günün sabahı Carlos’un garajında uyandığımda gecenin geri kalanına dair hiçbir başka ayrıntı yoktu arabanın bagajı kocaman rahat bir yatağa ve deri montum ise sıcak kocaman bi yorgana dönüşmüştü. çok çılgın ve eğlenceli zamanlardı çokkk!!!

Türkiye hakkında ne biliyorsun? Daha önce herhangi bir Türk grubu dinledin mi?

Ne yazık ki pek bilgi sahibi olduğumu söyleyemem. Ama senden gelecek iyi grup tekliflerine açığım. Dünya çapında işini iyi yapan grupları dinlemek beni mutlu eder.

Rock Vault okurlarına neler söylemek istersin? Bu arada o güzel müziğiniz ve röportaja zaman ayırdığınız için teşekkürler…

Bütün Fueled by Fire hayranlarına selamlar; onları çok ama çok seviyoruz. Oraya gelip Türk seyircisi önünde çalmak için sabırsızlanıyoruz. Ama biliyoruz ki yakında görüşeceğiz!! O zamana kadar her yerde, her ülkede poserlara gününü göstermeye devam!!

Bu arada güzel sorularınız için sizlere de teşekkürler!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.