Electrocute

Electrocute

Rock Vault: Selamlar Electrocute cephesinde işler nasıl?

EMRE@ELECTROCUTE:Selam..işler gayet tıkırında..nihayet ilk albümümüz “Pirates Of Thrash”i de piyasaya sürdük..Mesut ve bahtiyarız anlayacağın

“Pirates of Thrash” için gelen tepkiler nasıl? Malum eski çalışmanız “Receive the Evil” pek çok yerli/yabancı oluşumdan iyi tepkiler almıştı (en unutulmazı Destruction Schimer’in övgü dolu sözleri olsa gerek)

Şu ana kadar çok çok iyi tepkiler aldık..”Receive the Evil” gerçekten beklemediğimiz şekilde ilgi görmüştü dediğin gibi..özellikle yurt dışında..Schmier ve davulcuları Mark o zamandan beri ilk albümün çıkması için gaz verip durmuşlardı.Gecikmeli de olsa çıkardık işte..

Albüm tanıtımı adına yakınlarda bir konser görünüyor mu?

Evet görünüyor..Mart sonu gibi bir tanıtım konseri düşünüyoruz..O konserden itibarende bu albüm kapsamında uzun ara verdiğimiz sahnelere geri dönüş yapıp bolca konser vermeyi planlıyoruz.Basçımız şu an yurt dışında,ama “session-basçı”mızla provalar yapıyoruz.

Albümü dağıtma yolu olarak interneti seçtiniz. Bu son dönemlerin en moda tartışma konularından biri. Malum Radiohead gibi bir müzik devi albümü internette paylaşıma sunuyor, ya da 80’li yılların kült isimlerinden Prince albümünü gazetelerle dağıtıyor. Bir anlamda müzik endüstrisinde bildiğimiz kurallar değişiyor mu dersin? Ya da albümü internette paylaşmak plak şirketlerine ve ilgisiz dinleyicilere tepki; bir yandan da daha çok insana ulaşma çabası mı?

Çok güzel bir soru, cevapları da içinde barındıran bir soru. Aslında bizim netten bedava dağıtma işimiz daha farklı kişisel nedenlere dayanıyor.Bu albümün kayıtlarına 2005’te başlamıştık ve o senenin sonunda da çıkartacaktık.Fakat problemler eksik olmadı.Gitarist Eray yurt dışına gitti.Benim(Emre)sağlık problemlerim oldu.Vokalleri ancak 2007 Ağustos’unda kaydettim.Bir nevi “Gecikme özrü” olarak bizi takip eden ve yıllardır ısrarla albüm bekleyen tayfaya ve tüm metal camiasına “Pirates Of Thrash”i sunalım istedik.Fakat bu olay sadece bu albüm ile sınırlı olacaktır.önümüzdeki çalışmaları tabi ki basılmış şekilde bandrollü piyasaya dağıtacağız.Electrocute’u bir yana bırakırsak,dünya müzik piyasası için söylediklerinin hepsi ayrı birer neden bu yöntem için.Gerçekten de müzik endüstrisinde kurallar değişmeye başlıyor,internetten resmi yayınlanacak albüm sayısı ileriki yıllarda daha da artacaktır diye düşünüyorum.Artık insanlar cd satın almıyorlar,işin ucuz yolunu tercih ediyorlar.Tabi albüm sayfalarını karıştırıp sindire sindire o albümü yaşamak isteyen ve orjinal peşinde koşan istisna insanlar da yok değil ki buna ben de dahilim.Büyük isimlerin bu yolu tercih etmesi ise tam anlamıyla bir tepkidir.Daha çok insana ulaşma çabası para kazanmanın yanında amatör veya profesyonel tüm müzisyenlerde olan önüne geçilemeyen bir arzu ve bazı topluluklar için de tek amaçtır.

Tekrar son albüm üzerinden gitmek istiyorum. “Receive the Evil” demosu modern kapak tasarımı ile dikkat çekiyordu. “Pirates of Thrash” ise son derece old scholl bir kapağa sahip. Bu görselleri seçmenin sebebi neydi? Köklere dönüş olayı kapağa da mı yansıdı?

Kökümüzden hiç ayrılmadık aslında Dediğin gibi oldschool teması ve kokusu olan bu albüme böyle bir kapak koyalım istedik.

Yedi yıla dayanan geçmişiniz boyunca bateri harici bir kadro değişikliği yaşanmayışını neye bağlıyorsunuz? Grup üyeleri stüdyo çalışmaları ve konserler dışında da vakit geçiriyor sanırım (Thrash gruplarının efsanevi çete görüntüleri gözümün önüne geldi)

Fazla baterist de değiştirmedik aslında 7 yılda 2 baterist.Dediğin gibi iyi birer dostuz herşeyin ötesinde.Okul arkadaşlığı da bunun içine girince ayrılma noktasına gelecek anlaşmazlık ya çok az yaşanıyor ya da aile içinde hallediliyor

Yakın zamanda tüm dünyada thrash metal yükselişe geçti. Violator, Fueled by Fire, Warbringer, Kayser gibi onlarca grup dünyanın dört bir yanında vahşi tonlarla geliyor. Bu geri dönüş akımına ne diyorsunuz?

Ben “thrash”in kaybolduğunu veya demode olduğunu hiçbir dönem için kabul etmiyorum zaten. Popülerliğini kaybetmekse olay,zaten popüler olmayı hedefleyen bir tarz değil ki thrash.Tam aksine underground müziği.Süper gruplar türedi evet biz de keyifle dinliyoruz,ama her dönem vardı zaten,maksat onları araştırıp bulmak;)

Malum son birkaç yıldır dünya siyasi arenası yine karışık ve tesadüfi bir şekilde thrash metal yine yükselişe geçti. 90’ların başındaki Grunge akımı, gruların kendini tekrarını bir kenara bırakırsak bence thrash grupları esas vurgunu Sovyet Rusya’nın çöküşü ile yediler. Tek kutuplu dünyada o protest şarkıları yazmak zor olsa gerek, bilmem siz ne dersiniz?

Thrash metal en politik tarz olarak bilinse de gruplardan hep siyasi şarkılar beklemek yanlış.Thrash’in özünü nefret,isyan,başkaldırı besler evet..ama illa siyasi değildir bu.Yani demek istediğim protest olmak zorunda değildir thrash.Kafasına ne takıldıysa veya ne anlatmak istiyorsa onu anlatır.Electrocute öyle yapıyor yani.Her zaman karşı çıkılacak veya nefret edilecek konular vardır çünkü hayatta,aşık olup duygusallaşacağımız konular olduğu gibi..

Şahsım adına ilk demo ile albüm arasındaki en belirgin fark vokalist Emre’nin sesine daha hakim oluşu ve düzenlemelerdeki başarı. Grup üç yıllık zaman aralığında neler yaptı? Sizin ağzınızdan dinlemek isterim?

Demodan farklı evet. Vokalimi çok değiştirdim. Geliştirdim mi,onu dinleyici karar verir ama böyle seviyoruz.Parçalar aslında bizim de oldschool dönemimizi yansıtıyor bu albümde, ortaokul-lise yılları parçaları:) 2008 içinde çıkacak ikinci albümümüz gösterecek ki tarzımız daha da değişmiş.”Thrash tabanlı groove metal” yapıyoruz,yeni parçalarımız böyle.Ama bu tamamen ruh halimize bağlı.Kafamıza eserse “death metal” veya “power metal” albümü bile yapabiliriz.Kendimizi ve müziğimizi değiştirmeyi seviyoruz.

Vokal gitar Emre aynı zamanda Vengeful Ghoul grubuyla da sık sık karşımıza çıkıyor. Bu oluşum için neler söyleyeceksiniz?

Evet VG’de vokallerdeyim. Çok da memnunum bu durumdan,Vengeful Ghoul da ilk albümün çalışmalarına başladı.Daha farklı,heavy-power tarzı vokal yapıyorum VG’de.

Söyleyebileceğim şey; yine sıkı dostluklarla kurulmuş ,beraber müzik yapmanın zevkini yaşadığım bir oluşum Vengeful Ghoul.

İTÜ Rock oluşumunun etkin üyelerisiniz. Üniversite klüpleri ve onların müziğe katkısına dair neler söylemek istersiniz? Okul yönetiminin klüplere bakışı nasıl?

6 yıl İTÜROCK için çalıştım gerek yönetim kurulunda, gerek başkanlık koltuğunda

Tek amacı amatör yerli grupları profesyonel sahnelerle tanıştırıp, Türk Rock’ının gelişmesini benimsemiş bir kulüptür İTÜ ROCK.Paralı organizasyon yapmaz.Müziğimize katkısını sonsuz buluyorum.Süre gelen “İstanbul Rock Festivalleri”yle yüzlerce grup kazandırmıştır camiamıza.Electrocute’a olan emeği de yadsınamaz.Dikkat edersen okul yönetiminden hiç bahsetmedim,cevap anlaşılmıştır.

İTÜROCK bağımsızdır ve öyle takılmayı sever

2007 yılı boyunca Electrocute neler dinledi? Sevdiğiniz albümleri bizlerle paylaşır mısınız?

Avantgarde black metal’den punk’a,power metal’den disco müziğine,hardcore’dan Türk sanat müziği’ne kadar her tarzı dinleriz. Yine de sevdiğimiz birkaç metal grubunu yazalım;

Criminal,Jag Panzer,Pagan’s Mind,Kreator,Primal Fear,Rage,Kataklysm,God Forbid,Cage,Mystic Prophecy,Paths Of Possesion,..vs.. dedim ama yok,saymakla bitmez

Sırada Rock Vault un klasik sorusu; unutamadığınız bir içki anınız?

Seneler önce Caravan Rock Bar’ın üst katında “Sex on the beach” partisi verip,kör kütük sarhoş olup,sandalye ve masaları birbirimize fırlatıp(oyun olsun diye) İstiklal’de geleni geçeni öpmüştük. Aslında anı çok ama öyle herşey anlatılmaz

Rock Vault webzini incelediniz mi? Görüşleriniz duymak bizleri memnun edecek.

İnceleme imkanım oldu ve gerçekten beğendim. Zaten “Bira”,”itürocks” gibi kritiklere ve haberlere dayanan webzine’lara bayılıyorum.Başarılarınızın devamını diliyorum.

Benim sorularım bu kadar eklemek istedikleriniz olursa buyurun söz sizin….

Öncelikle bu birbirinden güzel sorular için çok teşekkür ederiz.Bizi gerçekten iyi analiz etmişsin ve tanıyorsun.Bana da keyifle cevaplamak kaldı.

Electrocute’u takip edenler için ise;2008 yılı içinde ikinci albümümüzün çıkacağının ve daha değişik bir tarz sunacağımızın haberini vereyim..

Tüm metal camiasına hızlı ve heyecanlı günler diliyoruz!!

Emre Kasapoğlu

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.