Trenchwar

 

Selamlar. Pandemi günlerinde hayat nasıl gidiyor?

Merhaba Baran. Öncelikle röportaj için teşekkürler. Pandemi günleri benim açımdan farklı bir yaşam tarzı getirmedi açıkçası, yine sabah iş akşam ev veya stüdyo. Eve gelince ise kitap okumak veya gitar çalmak benim yaptıklarım. Diğer arkadaşlar için de pek bir şey fark ettirmedi bildiğim kadarıyla, sonuçta genel olarak iş sahibi olan ve çalışan insanlarız. Bize olumsuz anlamda en büyük etkisi, konserlerin ve festivallerin iptal olması ile bazen uğradığımız güzel mekanların kapanması oldu, olumlu olarak ise yeni şarkı yazmaya odaklanmamıza vesile oldu, kendimizle daha çok baş başa kaldık.

Ülke sınırları içinde ilk röportajlardan biri olduğunu varsayarak, Trenchwar macerası nasıl başladı?

Öncelikle şunu söyleyeyim, thrash metal yıllardır yapmak istediğim ve doom metal ile birlikte en sevdiğim tarzdır. Forgotten'ın ilk albümü olan 2012 tarihli 13 Martyrs albümünü yayınlama aşamasında çok yoruldum ve artık grup ile ilgilenmeyi bırakmak istedim. İki sene hiçbir şey yapmadım. Halbuki bu arada, ilk albümü kaydederken Forgotten için bir albümlük yeni şarkı da yazmıştım ve ilk albüm yayınlanınca ikincisini kaydederim diyordum kendi kendime. 2014 yılında ise artık yavaş yavaş gitarı tekrar elime alıp bir şeyler yazmaya başladım, o dönemde sanırım artık eskisinden farklı hissettiğim için thrash riffleri çıkmaya başladı. Sonra o riffleri yavaş yavaş şarkı haline getirmeye başladım. Dolayısıyla Trenchwar benim tek kişilik projem olarak başladı.

Solo proje olarak başlayan ve sonrasında gruba evrilen Trenchwar kadrosu nasıl oluştu?

Şarkıların yazımını bitirince, albüm kaydına başladım. Gitarları kaydedeyim de nasıl olsa çalacak birileri bulunur diye düşündüm. Gerçekten de gitar kayıtlarını yaparken davulcu Serdar'la konuştum, ardından Deniz ve Dağhan geldi, daha sonra ise vokale Karahan Karaoğlu geldi fakat kısa süre sonra bıraktı, artık kayıt bitmeye yaklaştığı sırada ise Harun'dan rica ettik ve bize katıldı.

Albüm kayıtları nerede ne zaman yapıldı?

Albüm kayıtlarına 2016 yılında Ali Öztürk'ün prodüktörlüğünde Stüdyo Deep'te başladım. Kayıt çok uzun sürdü çünkü albüm kaydına giren bir grup gibi değil, kendisi için kayıt yapan birisi gibi girmiştim stüdyoya, bundan dolayı hemen kaydedeyim ve yayınlatayım diye bir düşüncem de yoktu. Kaydın hızlanması ve daha ciddi bir iş haline gelmesi zaman içerisinde arkadaşların gruba katılmalarıyla gerçekleşti. Bu arada kayıt yaparken yeni şarkılar yazıldı, bir iki tanesi çıkarıldı vsvs.

Grubun esin kaynakları kimler? Grupta belli bir besteci var mı?

Grubun ana esin kaynağı özelde Bay Area thrash metali, genelde Amerikan thrash metali, Amerikan gruplarının yanı sıra Sodom da bir diğer esin kaynağımız fakat asıl etkilendiğimiz tarz Amerikan thrash metali. Albüm şarkılarından Deniz'in bestesi olan Mass Mind Rape dışındakileri ben yaptım, fakat bunun sebebi arkadaşların gruba sonradan dahil olmalarıdır. Albümün ardından yaptığımız şarkılardan bir tanesi Deniz'in, albüme koymadığımız iki beste var onlar da Deniz'in, bir tane Dağhan, Deniz ve benim yaptığımız şarkı var, bir iki tane benim yaptığım var, artı bir sürü riff var. Yani diyeceğim ilk albüm tek kişinin yaptığı besteler ağırlıklı oldu ama yenilerde hepimizin imzası var.

Albümde Exodus ve Bay Area tadı aldım, siz ne dersiniz?

Evet doğru tespit etmişsin, Exodus benim için en Testament ile birlikte en büyük iki thrash metal grubundan biridir. Benim büyük beşlim; Exodus, Testament, Slayer, Vio-Lence ve Sodom'dur. Bu grupların etkisini net bir şekilde şarkılarda görebilirsiniz. Metallica'nın ilk dört albümünün ise ayrı bir yeri vardır bende ama sonraki işlerinden dolayı bu grubu listeme dahil etmiyorum. Sadece ilk dört albümünü temel alırsak onlar da dahildir bu listeye. Gary Holt ise idolümdür.

Sleaszy Rider Records ile anlaşma nasıl gerçekleşti? Yanlış hatırlamıyorsam Forgotten albümü de aynı şirketten basıldı ? Ve albüm ne zaman gelecek?

Şirketin sahibi Tolis benim çok sevdiğim, yakın bir arkadaşım. Kendisine gruptan bahsettim ve şarkıları gönderdim. Çok beğendi ve albümü basmaya karar verdi. Evet senin de belirttiğin gibi Forgotten albümünü de aynı şirket basmıştı. Albüm 11 Aralık 2020 tarihi itibariyle yayınlanacak. Aslında bu yılın Nisan, Mayıs ayları gibi yayınlanacaktı ama pandemiden dolayı sarktı.

Yeni albümün daha dumanı üstünde ama gelecek planları nedir? Pandemi sonrası ilk konserde neler hayal ediyorsunuz?

Hazırda yeni şarkılarımız var, bu yüzden vakit geçirmeden ikincisini kaydetmek istiyorum, pandemi sonrası ilk konser eminim çok güzel olacak ama öte yandan pandeminin uzun süre geçeceğini de sanmıyorum açıkçası, dolayısıyla albüm ilk konser zamanına kadar eskimiş olacak ne yazık ki, yani coşkuyla kutlayamayacağız ama eminim yine de eğlenceli olacak 🙂

Kritikler yavaş yavaş gelmeye başladı. Albüm için gelen tepkiler nasıl? Beklediğiniz gibi mi?

Evet yavaş yavaş gelmeye başladı kritikler. Gelen tepkiler gerçekten çok olumlu, iyi tepkiler geleceğini bekliyordum ama bu kadar yüksek tondan tepkiler olacağını beklemiyordum açıkçası, yani beklediğimden daha fazla sevildi diyebilirim.

Ankara sahnesi hakkında bize neler söyleyeceksiniz? Sevdiğiniz, beraber çalmaktan keyif aldığınız isimler kimler? Ve pandemi sonrası yeni bir Heavy Stage görür müyüz dersiniz?

Ankara sahnesi çok büyük olmasa da çok tutkulu bir sahne, mükemmel gruplar var. Bütün gruplar bizim arkadaşımız, hepsiyle çalmaktan keyif alıyoruz açıkçası. Heavy Stage'i ise şu şartlarda biraz zor görürüz ama şartlar uygun hale gelirse görmememiz için bir neden de yok, umarım ileride tekrar görürüz.

Heavy Stage demişken; ilk konserinizde kimlerle sahne almak istersiniz?

Exodus ve Testament ile çalmak isterim hatta turlamak isterim ama olmaz biliyorum. Aslında Gary Holt kraldır, abi gel çalalım bize yardımcı olun desen atlar gelirler veya bizi oraya çağırır konser organize eder eminim 🙂

Yeni albümde en sevdiğiniz parça hangisi ve neden?

Hiçbirisini ayırt edemiyorum hepsi çocuğum gibi. Hepsi iyi bence.

Müzik dışında Trenchwar elemanları neler yapıyor?

Ben çalışıyorum, okul okuyorum ve şu aralar Forgotten'ın yeni albümünü kaydediyoruz, artı Trenchwar için yeni şarkı yazıyorum. Diğer arkadaşlarla pandemiden dolayı çok görüşemiyoruz fakat onların da çalıştıklarını biliyorum. Artı Serdar'ın yeni bir death metal grubu var onunla ilgileniyor. Harun evde, çeviri işleriyle uğraşıyor ama bu aralar iş yapıyor mu bilemiyorum, Dağhan'ın bir sanat evi vardı ama o da kapalı şu anda, o yüzden dışarıya heykel işleri yapıyor. Deniz de benim gibi sabah 8 akşam 6 mesaisi olan bir işte çalışıyor.

Bu sene neler dinlediniz? Neler okudunuz?

Açıkçası 2020 albümlerini takip etmek gibi bir çabam olmadı, o an canım ne isterse onu dinliyorum, 2020 albümlerinden dinlediklerim sadece Testament ve My Dying Bride'ın albümleri, ikisi de muhteşem olmuş, özellikle Testament'in albümü yıllardır dinlediğim en iyi albümlerden bir tanesi. Genel olarak bu sene yine ELOY, Dr.Skull, Slayer, Exodus, Testament, My Dying Bride, Obituary, Bolt Thrower vsvs dinledim. Kitap ve makale konusuysa yazmakla bitmez, en son olarak okumaya başladığım kitap ABD'li antropolog Raymond C.Kelly'nin Warless Societies and the Origin of War isimli kitabı.

Gümbür gümbür albüm için teşekkür ederim. Benim sorularım bu kadar. Son sözler için sahne sizin.

Albümü beğendiğine sevindim gerçekten. Bu röportaj için ben teşekkür ederim. Maskelerimizi takalım, mesafeye dikkat edelim.

EtiketlerTrenchwar
Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.