Cenk Han Alkaya

Cenk Han Alkaya

Rock Vault : Selam Cenk Han! Aylar önce MySpace sayfana beni eklemek isteminden sonra seni ilk dinlediğimde gerçekten müziğini dalında kaliteli, geniş kitlelere hitap edebilecek kadar iddialı ve yeraltı çizgisinde bulmuştum. Allah sağlıklı ömürler versin, 58 yaşında olan annemin bile müziğini sevdiğini söyleyebilirim ki kendisi özellikle eskiden rock müzik ile gayet alakalı biriydi. İlk sorum soru şu olacak, Cenk Han'ın böyle bir tarz ile karşımıza çıkma sebebi ne olabilir? Yani seni besleyen şeyler ve buna iten güçleri merak ediyorum.

CENK HAN ALKAYA : Merhaba, önce annenize saygılarımı ve teşekkürlerimi iletmenizi rica ederim. Çocukluk yıllarım babamın The Beatles, Queen, Pink Floyd plaklarını bozmak ve çizmekle geçti hatta ben ortaokula başlayana kadar evdeki özel koleksiyonunu dayıma emanet etmişti. Ortaokul ve lise yıllarımda iyi bir müzik dinleyicisiydim. O yıllarda beni etkileyen Depeche Mode, Duran Duran gibi gruplar bir yerde benim şu anki müzikal alt yapımı da oluşturuyor.

Bir ev kaydı olan 2006 tarihli demo çalışmanıza karşı herhangi bir olumsuz yorum almamışsınız hatta tarafınıza güzel yorumlar yapılmış. 3 ayda müziklerinize 50.000 tık gelmiş. Bu sizi ne şekilde motive ediyor? Hayranlarınız ile aranızda olmuş ve olacak köprüler için bizlere neler söyleyebilirsin?

Aslında bu demoyu evde yakın çevremdeki arkadaşlarıma ilk dinlettiğimde müzisyen dostlarımdan da hep olumlu eleştiriler almıştım. Albümün demosunu internete koyduktan sonra 50 000 hit 3 ayda beklediğim bir rakam değildi işin doğrusu. Bu kadar çok yorumda beklemiyordum. Bunca güzel yorum bu albümü çıkarmak için çektiğim acıları elbet hafifletmiyor ama dayanma gücü ve bir nevi doping etkisi yapıyor. MySpace benim şarkılarımı ilk olarak insanlarla buluşturduğum yer ancak albümümü çıkartıp artık kendi şarkılarımı sahnede söylemek için sabırsızlanıyorum.

"Duyuyor musun?", "Anlıyor musun?", "Unutma" ve "Gülmeyi Dene" parçalarını hazırlama, kaydetme ve sunma aşamaları nasıl gerçekleşti? Sizleri sıkıntıya sokan yada işlerinizi kolaylaştıran şeyler neler oldu? Zor muydu?

Zordu hem de çok zordu hatta hala çok zor şeyler yaşıyoruz, albüm çıkınca da işler çok kolay olmayacak. İşleri kolaylaştıran etkenlerle başlayayım; öz kardeşim Mert Alkaya albüme davul çalıyor. Faruk Kavi çok özel gitaristliğinden öte insanlığıyla eşsiz bir kişi ve bana omuz veriyor. Bu albüm yolunda şarkıları oluşturma aşamasında amatör ruhu profesyonel insanlarla sevgiyle, dostlukla, güvenle yapıyor olmamız kısaca. Bu insanlar benim en büyük şansım. Serkan çelikoz’ü de unutmamak lazım o da bu 4 şarkının klavyelerini çaldı ve bizim yaptıklarımızı derledi toparladı, son olarak onun elinden çıktı bu 4 şarkı.

Alternative, Indie ve New Wave akımlarını müziğinizde buluşturuyorsunuz. Bu tarzlara hakim olduğunuzu düşündüğünüz yerli ve yabancı grupların isimlerini alabilir miyim? Diğer bir ifade ile tuttuğunuz gruplar ile ilgili bu soru. Ve bu isimlerden ne derece feyiz aldınız?

Morrissey, David Bowie, Freddie Mercury, Duran Duran, Depeche Mode gruplarından etkileniyorum. Ben müziği bazen ders çalışır gibi dinlerim ancak hem sound olarak hem beste olarak özellikle dikkat ettiğimiz nokta özgün olması. Bariz benzeme noktalarında bölümleri değiştirdiğimiz hatta attığımız şarkılar oldu.

Diğer üyeler Mert, Faruk ve Gözde ile birlikte olan iletişimin nasıl? Yakaladığınız sinerjiyi bana nasıl açıklayabilirsin?

Mert Alkaya hem kardeşim hem de en yakın dostum. Faruk Kavi müzik dışında da benim gerçekten çok sevdiğim, beraber vakit geçirmekten çok haz aldığım biri. Mert’le Faruk, Aylin Aslım’a çalıyorlar. Hem müzikal hem insani olarak ben çok memnunum. Gözde şu aşamada bizimle değil. Sodapop’ta beraber çalışıyorduk, sahne enerjisi muhteşem. Her zaman beraber çalışmaktan zevk alacağım bir bas gitarist.

Indians, Cobra, Dolmuş Drivers, Sodapop ve bazı ünlü isimlere eşlik etmek derken solo proje ile karşımızdasın. Eski tecrübelerin arasında seni bugün ayakta tutan en önemlileri hangileri?

İlk Dolmuş Drivers’la gitar barda bu işten para kazanmaya başladım. Kanadalı ve Yeni Zelandalı müzisyen arkadaşlar vardı. The Rolling Stones, The Beatles çalıyorduk. Indians benim için çok önemlidir. Teoman, Serdar öztop, Burak Kulaksızoğlu gibi adamlarla, hem de ben henüz daha toyken beraber müzik yapma şansı elde ettim ve onlardan çok şey öğrendim. Sodapop benim şarkıcı olarak piştiğim hatta fırında fazlasıyla kalan bir gruptur. Sadece sevdiğim şarkıları coverladık. Arif Toker, Burak Kulaksızoğlu, Arbak Dal, Serkan özgen, Burhan Kulle gibi müzisyenlerle çalıştım. Can Alper, Gözde Düzer son kadroydu, bir süre önce yeter artık dedik çekildik.

Sanatçıların müziğine ulaşmak sence nasıl olmalı? Yasal olmayan download problemleri ve olmayan yasalar sanatçı çevresinde hala sorun yaratabiliyor. İnternet üzerinden gerçek patlamayı yakalayan biri olarak bize bu konuda neler anlatabilirsin? Sen nasıl bir takipçisin?

Yasal albümüm yok ama resmi MySpace’im var. Patlama yaşadığımı ilk senden duydum. Evet 50.000 kişi dinledi sağ olsunlar ama ben hala kendi kendime içimde patlıyorum zira korsan, müzik sektörünü bitirdi. Müzik sektörü benim gibi albüm yapmaya çalışan kimselere yatırım yapmaktan korkar oldu. Şu an ortalık toz duman. Ne olacak, nereye koşuyor müzik sektörü belirsiz. Müzik her şekilde kazanacaktır. Kaliteli bir iş ortaya koyarsanız o alıcısıyla muhakkak buluşacaktır.

Sahnede müziğinizi icra ederken yaşadığınız ilginç deneyimlerinizi almak istiyorum.

Bir kaç kere kablolara takılarak düşmüştüm. Bir kerede Burak Kulaksızoğlu’nun bas gitarının sapını kafama yemiş ve gene düşmüştüm 

Göze hitap eden resimlerinizde sigara sık kullanılmış. Objeden ibaret mi yoksa aktif bir sigara kullanıcısı mısın? David Bowie'nin imajına yakın dursada onun cool tavırlarına sahip miyiz peki? Şaka yapıyorum tabi.. Alkolle aranızı da merak etmiyor değilim. Bu anlamda ayrı bir içme anınız varsa onları ayrı almak isterim.

Maalesef günde 1 paket sigara içiyorum, alkol çok sık kullanmam. Sigara içiyorum ama başlamamış olanlara aman denemeyin diyorum.

Cenk Han'ın müzikal kimliğini bir kenara koyacak olursak günlük hayatta ne gibi meşguliyetleri var? Dışa dönük yoksa yalnız bir kimse midir? Hobilerine vakit ayırabiliyor mu? Nefes aldırıyor dediği ve kendisini rahatlattığını düşündüğü eylemleri var mıdır?

Şu ara çok fazla içime kapandım. Bazı dönemler bu şekilde içime kapanır bazı dönemlerde sosyal olurum. Albüm çalışmalarımızın kayıt aşamaları yaklaşıyor, ön hazırlıklarla ilgiliyim. Hem zihin olarak hem ruh olarak kabuğuma kapandım. Sodapop’la da çalmayı bıraktım. DVD seyrediyorum, sinemaya çok düşkünüm.

Yanıtların için çok teşekkür ederim. Hayat mücadelende sana bol güç diliyorum. Başarılar Cenk!

Ben teşekkür ederim.

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.