False In Truth

False In Truth

ROCK VAULT : “Denial Of Facts” in kayıt aşamalarını ve nasıl zor süreçlerde kayıt yaptığınızı biliyorum. Albümü elime aldığım an beklediğimin çok üstünde bir ses ve kayıt kalitesi buldum. İlk olarak bunun için teşekkürler.

TOYGAR @ FALSE IN TRUTH : Bir sene boyunca kabus gördüm, bir senem resmen stres içinde geçti albüm yüzünden. İyi olması için bütün şartları zorladık, gerçekten zor oldu. Bu tarz beğeni ve iltifatlar beni mutlu ediyor bu kadar acıya değmesi güzel.

CD satışları ne durumda ve bu tip rakamları ara sıra takip etmeyi umursuyor musunuz? Cebinizden çıkan parayı düşünürsek zarara girme riskiniz yüksek mi?

Biz bu işe başladığımızdan beri zarardayız. Asla kar falan göremeyeceğiz. Profesyonel olup bu işten para kazanmak isterdik ama bu şartlarda mümkün değil. CD satışlarını arada soruyorum. İyi gidiyor dense de rakamlar bence komedi ki bu komik rakamlar aslında çok iyiymiş. Beni en çok şaşırtanda bu

Albüm çıkmadan önce - hala savunduğunuz - "konser grubuyuz" cümlenizi hatırlıyorum. Albüm sonrası hakikaten hiç bir fark olmadı mı? Hayranlarınızı CD anlamında mutlu etmek sizlere ekstra bir performans sağlıyordur sanırım..

Biz hala konser gurubuyuz. Hepte öyle kalacağız. Zaten önemli olan konser grubu olabilmek yoksa müziği evde yada stüdyoda yapıp kendini tatmin edersin ve bir üst seviyeye ulaşamazsın. Biz en baştan bir üst seviyeden girdik bu işlere Umarım albüm kitlemizi tatmin etmiştir, ben ettiğini sanıyorum.

Albümdeki favori çalışmanı ve her parçanın senin için neler ifade ettiğini birkaç kelime ile öğrenebilir miyim?

Favori çalışma diyeceğim özel bir parça yok, genelini beğenerek dinlemekteyim. Uzun zaman dinlemediğim ve tekrar dinlemek için CD’yi çalıcıma koyup dinlerken iyi iş yapmışız dediğim oluyor. Beğenmediğim, daha güzel olabilecek yerleri var. Olur o kadar J Parçaların ne anlattıkları konusunda dinleyicinin dikkatli davranmasını istiyorum. Müzik ne anlattığıyla önemli. Her biri için kısaca bir şey söylemek doğru olmaz. Daha derinlemesine yorum sizlere kalmış.

Söylendiği gibi False In Truth’un kariyerinin üç döneminden de şarkılar elimizde; fakat sormadan geçemeyeceğim. “Death Squad” parçası neden albümde yok?

Bilmiyorum, seçerken elendi demek, birkaçımız olumsuz görüş belirtmiş 

Dorock'ta gerçekleşen albüm galanız için neler söyleyebilirsiniz? Studio Live'da neden konser olmadı ve hepimizin bildiği Catafalque sahnesi niye yoktu? öncesi ve sonrasıyla gerçekten özel bir şeyler var mıydı sizce yoksa her zaman ki gibi sallayıp gittiğinizi mi düşünüyorsunuz?

Studio Live‘da organizasyon konusu tam bir rezalet. Biliyorsunuz bir hafta erteledik ve bu yine Studio Live yüzündendi. İnsanları mağdur etmemek için elimizden geleni yapıyorduk. Konser günü baktık ki rezalet devam ediyor, hep beraber oturup konuştuk. Şovumuzu Dorock’a alma fikri Catafalque’dan geldi. Bizde tamam dedik ama onlar zaman yokluğundan çıkamadılar. Ancak destek olmak için orada bulundular, kendilerine çok teşekkürler, çıkıp çalmalarını isterdim ama olmadı. Sonuçta öyle böyle güzel bir gece oldu.

Booklet'te ismimizin "METAL VAULT" olarak geçtiğini gördük. Sitemizi daha metal görünüyor olsa gerek. Rock gösterip metal vuruyoruz değil mi? J Sebebi bunun gibi bir şey miydi?

Doğrusu kargaşada bir hata yapmışız ama size metal vault daha çok uyuyor  Sayemde artık adınızı da değiştireceksiniz, ne güzel 

False In Truth elemanları şu anda kulak kabartma bakımından hangi yeni toplulukları keşfetti ve etkilendi?

Bunu bizim elemanlara sormalısın. Herkes farklı bir sürü şey dinliyor. Ben yeni çıkan albümleri takip etmeye çalışıyorum.

Topluluğunuzun gelecek planlarını merak ediyoruz. Kafanızda olan ve belki de çoğumuzun bilmediği özel bir şeyler vardır kim bilir?

Özel bir şey yapma şansınız pek yok. özel iş için imkan lazım. önümüzde düşünecek biraz zaman var. Daha sonra yeni parçalar için çalışacağız. İmkanlar bize daha uygun şartlar sağlarsa daha iyisini yapmak için tabii ki çabalarız. Bakalım ne gibi gelişmeler olacak bekleyip görelim.

çok değil bir ay önce Malezya örneği ve “Ilımlı İslam” modeli, hemen arkasından çıkan vahim terör olaylar, uzun süredir yükselişte olan faşizm, siyasal İslam ve savaş naraları. Pek çok insanı rahatsız eden bir günden söz konusu, olaylara bütünsel bakınca da bence iyi kurgulanmış bir plan tıkır tıkır işliyor. Bu olaylara sizin de tepkisiz kalmadığınızı bildiğimden soruyorum;

Bu izlediğimiz GERÇEKLİĞİN ne kadarı YALAN?

Ben bu dünyadan sıkıldım. İmkan olsa gideceğim ama öyle bir şey mümkün değil maalesef. Yorum dahi yapasım yok. Bildiğiniz gibi.. Bunların yalan olduğunu fark etmek aslında daha kötü, o zaman benim gibi mutsuz olursunuz. İnsanların gözlerini açalım diyoruz, bırakın uyusunlar.. Sonuç daha kötü oluyor!

14 yıllık kariyeriniz sürecinde en çok keyif aldığınız dönemi sormadan geçemeyeceğim. İlk kuruluş yılları ve o zamanlar haftada bir olan Laylaylom, The Doors konserleri mi? Yada 2004 yılında webzinelerin doğuşu ve yabancı grup istilasının yaşandığı zamanlar mı, yoksa işin ve hayatın belli ölçüde (!) kazanılıp “taraftarın galibiyet golü” sayılan albüm zamanı mı?

Çok güzel anılarımız oldu, her devir kendine göre güzeldi. İlkler her zaman güzeldir, heyecanlıdır. Albümde öyle oldu. Şu noktada bu ülkede yapılabilecek her şeyi yaptığımızı düşünüyorum. Şimdi daha rahat, kendimizi daha fazla strese sokmadan ilerlemeye çalışacağız. Umarım daha güzel başarılar yakalarız.

Geride bırakılan 14 yıla dair sormadan geçemeyeceğim bir detay daha olacak. Malum False In Truth ara verme dönemi öncesinde plak şirketlerimiz tarafından “yeterince pazarlanabilir imaja (uzun saç vs.)” sahip olmadığı gerekçesiyle geri çevrildi. Ara verdiğiniz ve döndüğünüz süreçte artan yabancı konserler, festivaller, websiteleri, albümlü gruplar ve buna bağlı olarak plak şirketleri bazında görünürde olsa bir artış gözleniyor. Bu konuda senin ve pek çok grubun şikayeti olduğunu biliyorum, bence bu “özde değil, sözde bereket” e ne diyeceksiniz? O kadar yılda bu ülke rock sahnesinde neler değişti?

Bu birazda magazinsel aslında. O zamanın şartları nedeniyle albüm yapmak zordu, o sırada orada geçen bir cümleyi biz aramızda dalga geçmek için kullanırken dışarı yansıdı yani tam nedeni yüzde yüz öyle değil. Oradaki gereksiz ve etkisiz bir yetkilinin kullandığı saçma sapan bir benzetmeydi o. Yapılan albümler görünürde albüm. Bir b*k olacağı yok. Grupların yüzde sekseni uyduruk ve kopya. İki üç kişi bir araya gelip bir şekil albüm yapar oldu. Adları sanları bilinmeyen, üç konseri olmayan, ne üdüğü belirsiz gruplar bugün varlar, yarın yoklar. Yabancı gruplara olan saçma bir saldırısı var bu organizatörlerimizin. Getirelim ve parayı vuralım düşüncesi.. Hem birbirlerini hem de bizi öldürdü. Resmen ayağa düştü bu işler. Organizasyonların çoğu gayri ciddi. Birkaçı işi öğrendi ve buralardan daha ciddi organizasyonlara yöneldi ama yönelirken aslında her şeyi mahvedip geçti. Oluşması gereken kültür ani tüketim çılgınlığı ve gözü dönmüşlük yüzünden oluşamadan bizleri, dinleyiciyi ve yabancı grupları dahi tüketti. çoğuna iki kat para versen gelmez bir daha. Uyduruk, zamanı dolmuş, prim yapmayan grupların evi bellendi burası. Sıkıcı!

En unutamadığınız konser hangisi? Benim şahsi favorilerim Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve Sepultura öncesi sahne aldığınız konserdi.

Evet, onlar unutulmaz güzel konserlerdi. İTÜ konserlerinin de bendeki yeri ayrıdır.

90’lı yılları hatırlayınca aklıma ilk gelen şey grupların ve hayranların büyük bir çeteyi andırdıkları, beraber gezmeler, içmeler, kavgalar ve bir dolu güzel anı. 2000’li yıllarda internete bağlı olarak dinleyiciler artık farklı sosyalleşme araçları seçtiler bence. Hala o çete havasını False In Truth konserlerinde görmek çok güzel, eski dinleyiciler, eski elemanlar, yeni dinleyiciler...

Arkası var mı?

Grubun tekrar sahnelere dönüşünde benim adıma beklenmedik bir gelişme olmuştu, kadroda Toygun yoktu. O dönem neden kadroya dahil olmadı Toygun? (rivayete göre jazz ve blues tarzlarına merak sarmış). Onu tekrar False saflarına nasıl dahil ettiniz?

O geçiş döneminde Toygun pek katılmak istemedi. O eski ruhun yakalanması konusunda kaygıları vardı. Grup tekrar bir değişim sürecine girdi, belli bir yol kat etti. Grubu sahiplenen insanlar tekrar bir araya geldi ve güzel bir hava yakalandı. Toygun’da bu oluşumda bulunmak istedi. Zaten ona ihtiyacımız vardı, bizi yarı yolda bırakmak gibi bir şeyde yapmaz.

Beni en şaşırtan enstantanelerden biri İTü Rock konserinde çaldığınız In Flames ve DevilDriver cover çalışmaları olmuştu. Parçaların yeni düzenlemeleri ve aynı cover parçaları çalıp durduğunuzdan şikayetçi olduğunuzu bilmeme rağmen bu False adına alışılmadık ama çok başarılı bir hamle gibi gelmişti bana. Florida death metal aşkını ikinci plana atan sebepler neydi acaba? İçimden gelen bir ses bu işte Orçun’un parmağı var diyor 

Yok, In Flames’i ben istedim. O tarz şeyler çalmak gerçekten çok eğlenceli ve ben söylerken çok zevk alıyorum. Tarz olarak vokalleri bana daha yakın, eski - sadece böğürme - muhabbetine göre daha modern vokaller hoşuma gidiyor. DevilDriver’da sevdiğimiz bir topluluk. İki farklı tarz şey yaparak ikisini de ne kadar iyi icra edebileceğimizi göstermek istedik.

Fatih’in False saflarına katılması nasıl oldu? Bildiğim kadarı ile uzun süredir müzik sahnesinde yoktu.

Dönmeyi de düşünmüyordu  False şeytana pabucunu ters giydirir 

Teşekkür listesinde dikkat çeken bir noktada özellikle senin pek çok yabancı hayrana yer vermen, MySpace sayfanıza bakınca da yabancı dinleyicileri görebiliyorum. Onların False In Truth müziğine tepkileri nasıl?

Wow dünyasında bir guild’ım var  Guild’da 70-80 insan var, sürekli giren çıkan oluyor ve hepsi bir şekilde gruptan haberdar, inanılmaz şaşırtıcı tepkiler alıyorum. Portekiz’e davet edenler mi dersin, bu işten anlayıp süper olmuş gönder bize diyenler mi dersin.. Hoş oluyor  Avrupa kalitesinde müziğimiz var bunu anladım.

Üzücüde olsa Orçun Erdem ve onun hatırasına dair birkaç söz alabilir miyim? Onun kaybının senin üzerindeki etkisini grubun her aşamasında görmek mümkün.

Evet ama mutluyum. Ona söz vermiştim. Neyse ki sözümü tutabildim, albüm çıktı. Hep düşünürüm acaba oradan izleniyor muyuz diye. İzlendiğimizi düşünürüm ve onun gülümsediğini hissediyorum.

Yakın zamanda yeni konser planları var mı?

Toygun askere gitti, yerine gitarist konusunda görüşmelerimiz var ve bir arkadaşımız sanırım çalacak. Bir iki hafta içinde netleşir, sonrasında konser veririz. Güzel konser konusunda ciddi sıkıntı var, umarım güzel organizasyonlar olur, bize de teklif gelirse çıkarız.

Son olarak Rock Vault’a dair birkaç kelime edersen seviniriz. En yakın zamanda Death Squad rakı - ocak başı aksiyonunda görüşmek üzere (malum en sonuncuyu iki yıl önce yaptık)!

Evet, biliyorsunuz rakı olayının hastasıyım. Hele dostlar oldu mu neşemden geçilmez. Umarım yakınlarda yeni bir organizasyon yaparız. Forumumuz pek aktif değil, eskiden forum tayfası örgütlenip giderdik. O zaman herkesi buradan foruma davet edeyim  Rock Vault’a da (Metal Vault) bize gösterdikleri arkadaşça tavırdan dolayı çok teşekkür ederiz. Bunca zamandır en büyük destekçilerimizdensiniz. Bu yolları beraber kat ettik, her dönemimizde siz vardınız, çok teşekkür ederiz. Röportaj içinde çok teşekkürler!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.