Darkside NYC

Darkside NYC

Rock Vault : İstanbul’dan selamlar! Darkside NYC ailesi için hayat nasıl geçiyor?

RICH @ DARKSIDE NYC : Ahh bilirisin adamım… Her zaman ki sıradan işler.

Röportaj öncesi gruba dair kısa bir araştırma yaptım ve kariyeriniz boyunca birkaç kez ara verdiğinizi gördüm. Bu araların sebepleri ne idi?

90’ların ortasında bir süreliğine ara verdik; daha sonrasında birkaç yıl sonra tekrar çalmaya başladık. 2006 idi sanırım. Birkaç yıl dedim ama bu büyük bir mola.

Evet gerçekten de büyük bir ara; ama ne mutlu ki hala bizimlesiniz... Bana Darkside NYC'nin müzikal etkilenimlerine dair biraz bilgi verir misin?

Darkside NYC temel esin kaynağı 70 ve 80'li yıllara ait metal, hardcore ve punk. Eski okul tarzları seviyor ve sahip çıkıyoruz. Bunun yanında 90’ların death/black metal gruplarını da az da olsa dinliyoruz.

Belli başlı birkaç isim vermek gerekirse: Black Sabbath, Celtic Frost/Hellhammer, Discharge, Whiplash, Carnivore, Nuclear Assault, Negative Approach, Necros, Minor Threat, D.R.I., The Clash, Bad Brains, The Mob, Cause For Alarm, The Abused, Rest In Pieces, (ve eski okul New York Hardcore grupları), Priest, Maiden, AC/DC, Slayer, Darkthrone, Possessed. ve The Doors!

Yeni besteleri hazırlarken motive kaynaklarınız neler? Müzikal olarak zirveye ulaştığınız düşünüyor musunuz?

İstediğimiz tek şey, olabilecek en hasta ruhlu müziği en müthiş şekilde çalabilmek. Blake ile yaptığımız eski çalışmaları da bu doğrultuda hazırlamıştık. O zamanlarda heavy tonlar, slow tonlar ve mid tempo materyalleri bir arada kullanmıştır. Hala temelde parça yazımımız aynı ama daha çeşitli. İşin içine old school punk, black metal, blast beat gibi farklı tınıları dahil ettik.

Müzikte zirveyi bulmak bence son derece zor ve fazlasıyla konsantrasyon gerektiriyor!

Merauder, Maximum Penalty, Inhuman, Negative Approach, All Out War, Billy Club Sandwich, Subzero gibi büyük isimlerle aynı sahneyi paylaştınız. Bizlere Darkside NYC'nin sahne performansını ve deli hayranlarını anlatır mısın? Ve eski hayranlar ile yeni nesli kıyaslar mısın?

Negative Approach dışında saydığın tüm gruplar ile beraber büyüdük. Bu isimlerle aynı sahneyi paylaştık ve konser sonrası delice takıldık. Onların hepsi benim adamım!

Negative Approach benim tüm zamanlar için en favori hardcore grubum ve vokaller için bir numaralı esin kaynağım. Elimde Mike Inhuman’ın 20 yıl önce “Nothing” adıyla yayınlanmış 7” ve LP’nin orijinal kayıtları mevcut. Onlarla Superbowl of Hardcore gecesinde aynı sahneyi paylaşmak benim için çok ama çok anlamlı. Şov ne kadar kötü olursa olsun o gecenin el ilanlarında adımızın beraber yazıyor olması bile şeref benim için! O gece sahnede en iyi performanslarımızdan birini sergilemiştik.

Bir önceki soruda belirttiğim gibi pek çok isimle sahneyi paylaştınız. Bunlardan en çok hangisi sizi heyecanlandırdı? Ve neden?

Kolay heyecanlanan bir yapıya sahip olmadığımı söyleyebilirim. Sarhoş olmamı bekleyin ve ortalığı dağıtmamı izleyin.

Grubun tüm tarihini dikkate alırsan en iyi ve en kötü anlarınız neydi?

Dürüst olmak gerekirse geçmişimiz pek iyi anılar barındırmıyor. Her zaman başımızın üstünde dolaşan kara bulutlar vardı. Albüm ile bu döngünün değişmesini umut ediyorum; ama değişmesi pek olası değil.

Günümüz Brooklyn, New York sahnesini tarif etmenizi istesem?

Brooklyn sahnesi genç çocuklar ile dolu, onlar bizim kim olduğumuzu bilmiyor. çoğu zaman onlar ile aynı şovlara dahi gitmiyoruz. Genç grupların çaldığı birkaç konsere katıldım ve kendimi hepsinin babası gibi hissettim.

Ben daha yaşlı bir kuşağın parçasıyım. Bizim kuşağımız New York merkezli idi, oldukça ufak bir camia idik ve herkes birbirini tanırdı. Gestapo Cumhurbaşkanımız ve Stigma ise Başbakanımızdı.

Avrupa kökenli hardcore/metal müziğe bakışın nedir? Pek çok Amerikalı grup bu tarzların en iyi uygulayıcılarının kendileri olduğunu söylüyor.

Müzik dünyasında çok fazla isim var, hepsinin hakkını yememek gerek.

Arşivinizde Obscurity, Deathroom, Hole In The Wall, Flying Dirty Clouds, Radical Noise ve Arouser kayıtları olduğunu öğrendiğim an hem çok şaşırmış hem de çok sevinmiştim. Bu kayıtları bulduğunuza göre iyi bir arşivci olmalısınız. Şu anda müzik sahnesini nasıl takip ediyorsunuz?

Dünyanın her yerinden insanlar ile albüm değiş tokuşu yapıyorum. Bahsettiğim isimleri Radical Noise bateristi Emre göndermişti. Bende karşılığında ona istediği New York Hardcore gruplarını yollamıştım. Daha sonrasında Maximum Rock ‘N’ Roll festivalinde Emre ile takılmıştık.

Bazı ukala müzik yazarları hardcore müziği "çalması kolay ve basit" bir tarz olarak tanımlıyor, bu düşüncedekilere ne demek istersin?

Hiçbir şey. Müzik herkes için değil çünkü.

Hardcore ve punk asla teknik temeller üzerine kurulmadı. Bu tarzlar 70’lerin progresif sahnesine tepki olarak doğdu. Bu gerçeklerin açıklanması gereken biri var ise bu röportaj okuyucuları değil.

Şu an için en nefret ettiğin ve en sevdiğin albümler nedir?

Modern R&B’den nefret ediyorum. Bu müziğe tahammül edemiyorum. İşte tüm gün bu saçmalıkları dinliyorum ve bu mzüik beynimin içinde çınlıyor. Tek kelime ile sinirimi altüst ediyor.

Müzikal tarzlara dair fikirlerini merak ediyorum. Günümüzde firmalar grupları belli türlerle etiketlemeyi çok seviyor. Ama çok zaman bu belli kalıba sokma ve belli türle etiketleme işi son derece komik sonuçlar veriyor. Bu tarz çılgınlığı için ne diyorsun?

Plak firmaları ve onların politikaları beni çok ilgilendirmiyor. Dışarıda Relapse ve Centruy Media gibi saygıyı hakeden metal firmaları mevcut, ve yıllardır son derece iyi ürünler ortaya koyuyor. Yeni yayınlanan gruplar hakkında pek bir bilgim yok ama eminim işin başındakiler ne yaptığını bilip hareket ediyordur.

Satan Wears Suspenders hakkında bize biraz bilgi verir misiniz?

Satan Wears Suspenders kendi eserlerimizi yayınlamak için kurduğumuz bir firma. Bir firma kurma fikri ilk olarak 1996 yılında aklıma geldi ama bu sıralar bir grupta çalmıyordum. Daha sonrasında 2003 yılında Everyday Dollars isimli gruba katıldım; ilk albümümüzü yayınlama kararı aldığımız zaman küçük firmalardan gelen teklifler son derece gülünçtü. Bunun üzerine aynı gruptan Sean ve Rob ile firmayı kurduk. Birbirimizle çok uyumlu çalışıyoruz; kimse kimseye karışmıyor. İstediğimizi istediğimiz zaman satıyor, istediğimizi istediğimiz zaman çalıyoruz. Gereksiz stres ve palavralar yok!

Şu an bünyemizdeki isimler: Darkside NYC, Devils For Islam, Confusion.

Ticari ürün konusuna önem verdiğiniz belli. Kataloğunuzu incelediğimizde çok sayıda şey görüyoruz. Hayranların bu ürünlere ilgisi nasıl ?

Çok tatmin edici olmadığını söylemek gerek. Onlara daha çok çeşit sunmalıyız. Böylelikle daha fazla hayran para ödemeye gönüllü olur değil mi?

Arşivinizde pek çok demo mevcut. Yakın gelecekte bunları tekrar yayınlamayı düşünüyor musunuz?

Tüm demolar Satan Wears Suspenders etiketi ile bonus parçalar ve canlı parçalar ile yayınlanacak.

Bizimle unutamadığınız bir içki anınızı paylaşır mısınız?

Ne kadar çok hatırlarsan o kadar az eğlenmişsindir, öyle değil mi?

Elinde bir sihirli değnek olduğunu ve bu değnek ile istediğin her şeyi tek dokunuşla değiştirebildiğini düşün. Neleri değiştirirdin?

Bu soru pek çok açıdan cevaplanabilir. İlk olarak dünyaya barışı getirir, tüm siyasi otoriteleri etksizi hale getirir, dünyanın her yerindeki birliklerimizi eve geri çağırırdım. Bunun yanında açlığa son verir, hastalıkları kaldırır ve kansere çözüm bulur, çocuklarımın uzun ve sağlıklı yaşamasını garantilerdim.

Bunun yanında kendi şahsi hesabıma $14,000,000,000.00 eklerdim (vergiden muaf tabi ki)!

Darkside NYC'nin gelecek planlarından bahseder misin? Sizi birgün burada canlı izleme şansımız nedir?

İki yeni albümün kaydını eş zamanlı yürütüyoruz. Albüm çıktıktan sonra ne olacağını kim bilebilir? Şu an tek konsantre olduğumuz şey kayıt süreci. Bundan sonra bizi isteyen her yere ulaşmaya çalışacağız.

Bunun yanında hiç bir zaman delicesine turlayan turnelere ağırlık veren bir grup olmadık. Haftalık Avrupa ve Japonya turneleri yaptık. Sanırım herşey kayıtların başarısına endeksli.

Bizi davet edeceklerin şunu bilmesinde yarar var, gelip çalmamız için tek gereken şey uçak bileti, bira ve yiyecek.

Değerli yanıtların için çok teşekkür ederim. Son sözlerin nedir?

Teşekkürler öZGüR; iyi sorulardı!! Albüm hazır olduğu an görüşmek üzere.
Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.