Inhumate

Inhumate

Rock Vault : Nasıl gidiyor?

FRED ANTON @ INHUMATE : Gerçekten iyi, teşekkürler.

İlk olarak, bizlere başlangıçtan şimdiye değin INHUMATE'in kısa tarihçesini anlatır mısınız?

INHUMATE 1990’ın sonunda benimle başladı. O günden beri line up’ı birkaç kez değiştirdik, fakat 1994 yılında, Christope (vokal) ve Yannick (bateri)’nin gelişlerinden beri onun oldukça olduğunu söyleyebiliriz. O günden beri sadecce 2006 yılında gitaristimizi değiştirdik, David bizden ayrıldı (INHUMATE ile 16 yıl sonrasında) ve Damien ile yer değiştirdi. 2 demo kaydı (evet eski günler!!!) ve 4 albüm yayınladık. Tabi bunlara ek olarak Avrupa’nın 10’dan fazla ülkesinden düzinecelerce konser yaptık.

Diskografinizin geri kalanı ile karşılaştırıldığında, Depression ile olan son ortak çalışmanızda öne çarpan unsurlar nedir?

Bu ortak kayıt David ile kaydetmiş olduğumuz son parça ile yapıldı. Bu durumda o parçalar gelecek albümde Damien ile tekrardan kaydedilecek. Şu an için, EP dışında yayınlanmamış durumdalar. Fakat bir tanesi myspace sayfamızda mevcut.

"At War With Inhumate" DVD’si hakkında konuşabilirmisin? Nerede kaydedildi, ne zaman yayınlandı, nerede bulabiliriz?

Bu DVD, INHUMATE’in  2005 yılında Strasbourg’daki (Fransa) 15. yıl şovu sıraısında filme alındı, aynı zamanda DVD’de neredeyse tüm bir INHUMATE konseri (40 dakika) ile bazı bonusları da (bizimle yapılmış 1993’ten 2003’e  arşiv filmleri) izleyebilirsiniz. Konser dijital sese sahip ve 5 kamera ile kaydedildi, yani gerçekten profesyonel birşey bekleyin. Kalabalık gerçekten çılgına dönüyor ve sanıyorum ki (zırvalamıyorum) yeraltından çıkmış bugüne kadar görüdüğüm DVD’ler arasındaki en iyisi. Bundan gerçekten profesyonel bir iş yapmaya çalıştık. Bizim tarafımızdan ulaşabilirsiniz, fiyatı öğrenmek için, gysc@free.fr adresine bir e-posta gönderin ve ilk dakikalarını görmek için myspace sayfamızda bir tur atabilirsiniz: www. myspace.com/inhumate

Yeni albümü düşünmeye ve yazmaya başladınız mı?

Yeni albüm hazır ve şu anda stüdyodayız. Yıl bitmeden yayınlamayı umuyoruz. 18 adet yoğun grind death parçanın dışında, bu albüm önceki 4 albümden daha sert. « The Fifth Season »  adını taşıyacak bu albümle, 1996’da ilk albüm olan « Internal Life » ile başlattığımız konsepte devam edeceğiz. Bu konsept yaşam ve ölümle ilgili, o bir varlığın yaşamını olarak açıklamakata, belki de INHUMATE. Şu anda da ilerki yaşlardayız, bu varlık için bilgelik zamanı, ve evet  INHUMATE eski bir grup değil mi? He he...

İnsanlar Fransa’da albümlerinizi nasıl alıyorlar ve Kuzey Amerika ile ülkeniz olan Fransa piyasalarını nasıl kıyaslarsınız?

INHUMATE’in başka bir özelliği de başlangıçtan beri %100 kendi kendine üretim yapan bir grup olması. Birkaç teklif aldık ama daima bağımsız ve yeraltında kalmak için bunları reddettik. Yani biraz INHUMATE bulmak isteyen insanlar bazı distrolarda bunu bulacaklar, fakat Fransa’daki ve tüm dünyadaki en iyi yöntem direk bize sormak. Kuzey Amerika’da hiç bulunmadım ve oradaki piyasanın tam olarak nasıl olduğunu bilmiyorum. Fakat durum Fransa’da nerede yaşadığınla ilgili. Ben Fransa’nın kuzeyinde yaşıyorum, gerçekten de çok harika biryer çünkü Avrupa’nın kalbinden (Almanya, çek Cumhuriyeti, İsviçre) çok uzakta değiliz ve burada pekçok konser oluyor, yani yeraltı piyasası gerçekten hareketli ve bu bizim için muhteşem. Şu anda Fransa’da sanıyorum ki çok ilginç ve havalı gruplarda var (TREPAN DEAD, BLOCKHEADS, GORYPTIC, MOLOSSE, MALARIAH, KRONOS ve BENIGHTED’ı şansınız varsa dinleyin). Fransa’nın merkezi için sorun çalacak yerlerin zor bulunması, gruplar sadece çalmak ya da festivallerde yer almak için çok seyahat etmek zorundalar.

Sizi “Onlar gibi çalmak istiyorum” şeklinde değil ama onları gerçekten sevdiğin ve müziğinde yar almasını istediğin için etkilediğini düşündüğün gruplar hangileri?

Bizi etkileyenler hakkında... Başladığımızda CANNIBAL COPRSE ve NAPALM DEATH gibi gruplardan etkilenmiştik (yeraltı piyasası bugünkü gibi değildi... internet ve Cdler yoktu, sadece kağıtlar ve bantlar). Biz kendi tarzımızı yaratmayı amaç edindik. Web sayfamıza girin ve 1993 / 2004 arası çalışmalarımızı dinleyin; bizim kimseye benzemediğimizi, kimse gibi çalmaya gayret etmediğimizi göreceksiniz. Kendi adıma orjinal işler yaptığımızı düşünüyorum. Bahsettiğim müzikal devrim değil elbette ama hiç bir death metal / grindcore klişesini kullanmadık… Bizi başka bir grupla kıyaslama sorusuna cevabım budur, çünkü kendimizi kimse ile kıyaslayamıyorum.

Şu anki grindcore/death metal piyasası hakkındaki görüşlerin nelerdir?

Sanıyorum ki piyasa şimdi lanet olası bir şekilde iyi gidiyor ve bu harika. Myspace’de hergün onlarca iyi grup duyuyorum ve bu bana en azından işin bu tarafının hala hayatta olduğunu (umuyorum ki) uzun yıllar da olacağını kanıtlıyor. Şimdi myspace aynı zamanda pek çok « yanlış » ya da ilginç olmayan gruplara kendi rezilliklerini tanıtma şansı da veriyor, fakat bu bir problem değil, her zaman olduğu gibi güçlü olan hayatta kalır ve sunacak ilginç işleri olmayanlar da bu sanal dünyanın pi havasına kaybolurlar.

Peki sizler, metalin gençler tarafından takrar keşfedilmesi ile gelen ani diriliş hakkında ne düşünüyorsunuz?

Metal modasını kesinlikle takip etmediğimi düşünmüyorum. MOTÖRHEAD dışında hiçbir kahrolası rock yıldızını da önemsemiyorum SLIPKNOT veya METALLICA gibi diğer metal grupları da ilgimi çekmiyor, bu durumda şu anda gençlerin günümüzde ne dinlediklerini bilmiyorum. Tek ilgilendiğim, patlayıcı gerçek sert yeraltı ve hala küresel seyirci tarafından bunun anlaşılması zor görünüyor. Şimdi size bir soru (he he...) neyi  « gerçek metal » olarak adlandırıyorsunuz?

Son zamanlarda sizlerin dinlediği yeni gruplar kimler?

Dinlediğimiz son iyi gruplar: JIG-AI, ASS TO MOUTH, INGROWING, NEUROPATHIA (eski bir grup ama son albümleri harika!), TREPAN DEAD! Daha da fazla olması gerekli ama şu anda onları hatırlamıyorum kusura bakmayın...

Onunla tura çıkmak istediğiniz ama buna halen şansınızın olmadığı herhangi bir grup var mı?

Dürüst olmak gerekirse sanıyorum ki sevdiğimiz ve saygı duyduğumuz tüm gruplarla çaldık. Belki listede NAPALM DEATH eksiktir... Fakat onlardan başka size hangi grupları söyleyeceğimi bilmiyorum. 18 yıldan sonra pekçok grupla, onla, bunla yollarımız kesişti.

Peki şu anda, özellikle de grindcore içinde müziklerini elektronik ekleyen gruplara ne demeli?

Saçmalık. Grindcore, bateri (kahrolası derecede patlayan), bass, gitar, ses ve terdir. Buna elektronik çöp eklemeye gerek yok.

Uzunca bir süre ekstrem metal piyasasında olarak, piyasaya girdiğiniz andan bugüne dünya genelinde ne gibi değişiklikler gördünüz?

Tabi ki en büyük değişiklik internet ve ev stüdyolarının gelmesi oldu. Bu yeni teknolojilerle beraber gruplar için herşey daha da kolay oldu ve pek çok güzel şey verdi, tabi « sözde gruplarda » sadece grültü çıkartıyorlar. Herşey çok hızlı ilerliyor (tüm toplum gibi) ve bunun gerçekten iyi mi kötü mü olduğunu bilmiyorum. Fakat daha önce de söylediğim gibi (8. soru) sadece güçlü olan hayatta kalacak.

Şu ankli ekstrem metal senaryoları hakkında ne demek istesin? Demek istediğim hala imza atmamış pek çok yetenekli ve yaratıcı grup bulunmakta.

Evet, bu bir gerçek. Şu anda şirketleri anlayabiliyorum, internet sayesinde (myspace, download,...) Bu durumda şirketler çok fazla para kaybetmemek için çok sayıda grup ile imza atmıyorlar. Aynı zamanda biliyoruz ki sürekli daha az sayıda insanın müzik Cdleri almasından dolayı faaliyetleri tamamen durduran müzik şirketleri de var. Düşündüğüm bunun müziği öldürmeyeceği, söylediğin gibi pek çok iyi grup hala çalmakta. Peki çözüm ne olmalı? Bence buna INHUMATE’de sahibiz: kendi kendine üretim.  Herşeyi kendimiz üretiyoruz ve %100 özgürüz, böylelikle tek bir cent bile kaybetmiyoruz. Sahip olduğumuz bütçe ile ne yapabileceğimizi biliyoruz ve bütçe azken birşey yapmıyor, elimize konserlerden biraz geçince birşeyler bastırıyoruz ve böyle sürüp gidiyor. Tabi ki bu çok fazla iş demek, promosyon benim için hergün süren zor bir iş, fakat bu durumda geri dönşleri çok takdir ediyorsunuz. Biri bize teşekkür ettiğinde ya da başka bir durumda (müzik, şov, promosyon, kapak, t-shirt, fikir, vs vs...) harika birşey yaptığımızı ve kimsenin bunu bizim için yapmadığını biliyoruz!

Fikrine göre internet müziğinizi olumlu mu yoksa olumsuz yönde mi etkiledi?

Gururla kendi kendine üretim yapan bir grup olarak durduğumuz için, internet bizi sadece olumlu açıdan etkiledi. İnsanların bizim parçalarımızı indirmesi umrumuzda değil, bu aynı zamanda harika birşey çünkü bizim için bedava promosyon! Her 10 downloada karşılık bir Cdnin satmadığını söyleyen insanlara dediğim ise, bizim paranın peşinde koşmadığımız, sattığımız albümle gelecek olanı kaydetmek için yeterli paramız oluyor, neden saha fazlasına ihtiyaç duyalım ki? Bana göre internet yeraltı piyasası için kahrolası iyi bir devrim.

Bu kadar fazla yayından sonra, kendinle gerçekten guru duymanı sağlayacak, ölüm döşeğinde sana “Kahrolası, hayatımda yaptığım en iyi şey o şarkıyı yazmak ve çalmaktı” diyebileceğin bir şarkı var mı?

Ah, ah, ah, eğlenceli bir soru. Bilmiyorum... Belki « Underground », « Art, sex, intelligence » ve « Hellmaze » (şu an için yayınlanmadı) hatırlarım.

Yoldayken kalabalığa karışıp sosyalleşmeyi mi seviyorsun yoksa bundan uzak kalmayı mı?

Gerçekten o anki duyguma göre değişiyor. Fakat dürüst olmak gerekirse internet üstünde sosyalleşmede gerçek hayattakinden daha iyiyim. İnsanlar genellikle soğuk olduğumu söylerler, he he... Değişemem (ya da bunu istemiyorum).

INHUMATE’in şu anda olduğu yerde olacağını hiç tahayyül edebilirmiydin?

Hayır, kesinlikle. Fakat işler devam ediyor, Konseptimizi bitirmeyi umuyorum, bu da after « The Fifth Season » sonrası 2 CD daha yayınlamak anlamına geliyor. 10 sene önce düşünmeye başladığımızda çılgın bir konseptti, şu anda mümkün, yani hayal kurup umut etmeliyiz!

Rock Vault Web-Zin web sayfasını nasıl buldunuz?

Havalı bir site gibi gözüküyor. Maalesef hiç bir Türkçe kelime anlamıyorum, bu durumda... Ah, ah, ah! Fakat kesinlikle Rock Vault hükmediyor! Yeraltı piyasasını desteklemeye devam edin, o bunun hakediyor!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.