Gallhammer

Gallhammer

Rock Vault: Selamlar Vivian, Gallhammer cephesinde son durum nedir?

VIVIAN @ GALLHAMMER: Merhaba, şu an bizler ve müziğimiz adına her şey yolunda.

Bizlere grubunuzun kısa bir tarihçesini anlatır mısın?

Tabi ki; 2002 yılında kızlardan kurulu bir grup kurmak istedim. üç kız bir araya geldik ve çıkan sonucun adı Gallhammer idi. Bunun yanında sarhoş bir akşam fazlasıyla dinlediğim Hellhammer albümünün de grup üzerinde epeyce bir etkisi var hahaha. Mika, ben ve Risa kısa süre sonra enstrümanlarımızı seçip öğrenmeye başladık (ilk zamanlar hiç birimiz enstrüman çalamıyorduk). 2003 yılının Mart ayında ilk konserimizi verdik. Konser öncesi baştan aşağı Hellhammer coverları çalmak istesek de; bu parçalar yeni başlayan bir gruba son derece zor geldi ve bir süre sonra kendi bestelerimizi yazmaya başladık.

Politik, felsefi ya da dini konularda olmazsa olmaz dediğin, en çok inandığın kavramlar neler?

Politik grupları dinlemeyi çok sevsem de asla politik şarkı yazmayı düşünmedim. çünkü bunlar benim şahsıma özel düşünceler. Kimse bunu apolitik olmak olarak algılamasın ama ben görüşlerimi kendime saklamayı sevenlerdenim. Bunun yanında katolik bir ailede yetiştim; dini konulara ara sıra sözlerde yer veriyorum.

Gallhammer liriklerinde işlene temel konu nedir? Müzikal olarak etkilendiğiniz gruplar kimler?

Liriklerimin temel konusu akli durumum ve beynimdeki imgeler. Müzikal olarak onlarca farklı grup dinlesem de her şeyin başlangıç noktası heavy metal oldu benim için. Amebix, Antisect, Rudimentaripeni, Burzum, Hellhammer, Celtic Frost, Killing Joke, Joy Division, Bauhaus, The Mob...vb. gruplar Gallhammer’ın ana esin kaynakları. Bunun yanında başta Aburadako, Mastarbation olmak üzere 80’lerin başarılı Japon punk gruplarını da severek dinliyorum. Az da olsa Pink Floyd, Can, Ash Ra Temple, Faust gibi progressive rock devlerş de ilgi alanıma giriyor.

En beğendiğin death/black metal grupları kimler?

On dört yaşımdan beri iflah olmaz bir Morbid Angel ve Carcass dinleyicisiyim. Bunun yanında Burzum, Von, Berletre, Beherit, Profanatica, Antaeus, Worship de keyifle dinlediğim gruplar.

Diyelim ki ben black metal akımına tamamen uzak bir dinleyiciyim. Bana bu türün ideolojisini anlatır mısın? Yoksa bu müzik siyah deri ceketler, gümüş çakmaklar ve çelik topuklu çizmelerden mi ibaret?

Tipik bir black metal grubu olmadığımız için bu soruyu yanıtlamam son derece zor olacak. üzgünüm! Bunun yanında pek çok insan yüz boyamanın black metal geleneğinden geldiğini düşünürken 80’li yıllarda makyaj yapan Japon hardcore gruplarını görmezden geliyor. Siyah giymeyi seviyor ve o rengin bize yakıştığını düşünüyoruz, başka herhangi bir sebebe de gerek yok.

Favori vokalistlerin kimler ve neden?

Lemmy! Cronos! Baron! Angelripper! Son derece cool ve etkileyici oldukları için!

İlk dönem black metal gruplarının 90’lı yılların başında Norveç’te kiliseleri yakmasına ne diyorsun? Bildiğin gibi Hıristiyan karşıtı hareketin ilk ciddi eylemlerinden biriydi bu olaylar.

Hıristiyanlık Norveç ve Japonya’da son derece farklı yorumlanıyor, bunun için tam anlamıyla doğru yorum yapmam imkansız. Ama haberlerde olayları izlediğim an çok heyecanlandığımı anımsıyorum. çünkü o zamanlar tüm Hırisityanlardan nefret ediyordum. Şu an herhangi bir dine ya da öğretiye inanmıyorum ve kimin neye inandığı umurumda değil!

Şu anki black metal stilini nasıl buluyorsun? Tüm o klavyeler, bayan vokaller ve senfonik altyapılar Mayhem, Dark Throne ve Hellhammer gibi ata grupların getirdiği tarza ihanet mi senin gözünde?

Eski tarzı çok seviyorum fakat buna rağmen öncelikli kriterlerim yapılan müzik hangi türde olursa olsun gerçekten “iyi” olmalı! Müzik iyi olduktan sonra isteyen istediği denemeye gidebilir.

Yeraltı ve yerüstü kavramları ve kesin ayrımlar sana ne ifade ediyor? Albümü çok satan gruplara sende pek çokları gibi tepkili misin?

Hayır, değilim! Ve daha da önemlisi kimin ne yaptığı umurumda da değil! Bunun yanında kendimizi black metal grubu olarak görmediğimizi de belirtmem gerek.

Black metal ve diğer ekstrem türler arasında senin gözünde ortak noktalar ve temel farklar neler?

üzgünüm, bilmiyorum.

İngiltere’nin başarılı ve köklü firması Peaceville Records ile çalışmak nasıl bir his?

Tek kelime ile ifade etmek gerekirse zor! Onlar bizim partnerimiz; zaman zaman iyi ve kötü anlar yaşasak da onların desteğini hissetmek güzel.

Geçen sene Ekim ve Kasım ayları arasında bir Avrupa turnesi yaptınız. Bazı konserlerde Mayhem eski vokali Maniac’ı kadrosunda barındıran Skitliv ile sahneyi paylaştınız. Tüm bu turne boyunca aklınızda kalanlar neler? Bir gün sizi de ülkemizde görebilecek miyiz?

Kesinlikle son derece heyecan verici bir turne idi; özellikle de İngiltere ve Finlandiya ayağı! Gruplar ve seyircilerin hepsi bize karşı iyi niyetli ve yardımseverdi. Uygun bir öneri olursa tabii ki Türkiye’de çalmak isteriz.

Alkolü sevdiğini biliyorum. Bize unutmadığın bir içki anını anlatır mısın?

Ummmm tek kelimeyle alkole aşığım! Fakat ne yazık ki son derece zayıf bir bünyeye sahibim ve sağlığım adına içkiyi azaltmam gerekiyor.

Bu güzel röportaj için teşekkürler Rock Vault okurlarına ve dinleyicilerinize son sözleriniz neler?

öncelikle teşekkürler. İnsanların sen ve müziğin ile ilgilenmesi son derece heyecan verici. Müzik bize asla ihanet etmedi.

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.