Virgin Snatch

Virgin Snatch

Rock Vault : İlk olarak nasılsınız? Hayat ve kayıt süreci nasıl gidiyor?

LUKASZ "ZIELONY" ZIELINSKI & JACEK HIRO @ VIRGIN SNATCH: Albüm neredeyse hazır. Vokal ve solo gitar kayıtlarını tamamlamaya çalışıyoruz. Bu aşamayı tamamladıktan sonra mix ve mastering aşamaları için Hertz stdüyolarının yolunu tutacağız. Ama emin ol; Act of Grace adını taşıyacak yeni albümümüz Kasım ayında raflarda olacak.
Karşılaştırma yapmak adına erken olduğunu farkındayım ama 2006 tarihli albümünüz In The Name Of Blood ile yeni albümü kıyaslar mısın? Bizi neler bekliyor?

In The Name Of Blood bizlerin üçüncü stüdyo çalışmasıydı; tam olarak herşeyiyle tatmin edici ilk çalışmamız aynı zamanda. Yeni çalışma Act Of Grace geçmiş çalışmalar ile bağlantılı; doğal bir devam süreci gibi… ama geçmişi kopyalamıyoruz. Kendimize özgür bir tarzımız var; Virgin Snatch stili. Death metal etkileşimli thrash metal riffleri, az ama yerinde modern etkileşimler ve clean vokalli nakaratlar. Metal sahnesinin tümüne ve geçmişte ortaya konan işlere sonuna dek saygım var, ama Virgin Snatch kendine özgü bir grup olmak zorunda, Testament ya da Slayer kopyası değil. İlla kıyas istersen yeni albümün daha çarpıcı ve brutal olduğunu söyleyebilirim. Son şarkımız ise bir ballad çalışması kaybettiğimiz kardeşimiz Witek’e (Decapitated) adandı. Bu parçada solo gitarları Decapitated’dan Wogg çalıyor.

Virgin Snatch müziğini nasıl tanımlarsın?
Thrash/death metal ya da Virgin Snatch müziği.
Lirikleriniz politik ve sosyal konulara odaklı. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Polonya tarih boyunca bağımsızlığını korumak ve varolmak adına savaşmış bir ülke. Aklına gelecek tüm cephelerde! Almanya ve Rusya boyundurluğunda uzun yıllar yaşadık, soykırım gördük. Şarkı sözlerini bu eksende yazmamızın ana sebebi bu çünkü normal şartlarda yaşamak pek alışkın olduğumuz bir durum değil. Şu an, 21. Yüzyılda NATO ve AB sayesinde güvendeyiz. Bu benim için çok önemli bir konu. Mesaj vermek bizler için bir grupta olma sebebi; bizim müziğimizde palavralara yer yok. Bu lanet olası thrash metal!
Müzikten hayatınız kazanabiliyor musunuz? Aile hayatınız nasıl?
Ne yazık ki hayır. çoğumuz başka işlerde çalışıyor; Hiro ve Jacko’nun çocukları var… Bunun yanında şartlar ne olursa olsun müziğe zaman bulabiliyoruz. Kimileri müziğe - tedavisi olmayan hastalık - derdi; şimdi onlara hak veriyorum.
Anal Stench hakkında neler söyleyeceksin? Son albüm üzerinden dört sene geçti?
Lütfen sabırlı olun. Anal Stench uygun zamanda geri dönecek.
Jacek Hiro (Sceptic, Decapitated) gruba ikinci gitarist olarak katıldı. Bildiğim kadarıyla canlı performanslarda ve stüdyoda size yardım ediyor. Beste aşamasında size destek veriyor mu?
Jacek Hiro gruba ikinci albümümüz Art Of Lying de dahil oldu; bunun öncesinde S.U.C.K. isimli ilk demomuzda solo gitarları çaldı. O çok yetenekli ve heyecan verici bir gitarist. Emin ol o olmasa şu an ki kadar başarılı olamazdık.
Müzikal etkileşimleriniz kimler? Beste aşamasında ana sorumlu kim?
Besteleri hepimiz bir arada hazırlıyoruz. Etkileşmiler? Etrafımızdaki tüm müzikler. İyi müzik olarak nitelenen her şey; metal tabii ki ilk sırada ama her şey değil. Şahsen film müziklerini içeren albümler dinlemekten keyif alıyorum. Herkes farklı tarzları seviyor ve bunları uygun potada eritiyoruz.

Parça yazım aşamasında nelere önem veriyorsunuz? Parçanın ritm örgüsü mü, riff yapısı mı; yaratıcı fikirler mi, melodiler mi sizler için kilit unsur? Parçaları yazım aşamanızdan bahseder misiniz?

Gitarlar bizim için ön planda. Hiro ve Grysik evlerinde kendi kısımlarını hazırlıyorlar daha sonra eldeki materyali provalarda değerlendiriyoruz. Tabii bu bahsettiğim döngü Jacko’nun başarılı bir bateri partisyonu ile gelmesi ile bozulabiliyor. Onların yaptıklarını ışığında bende vokal kısımlarını düzenliyorum. Sonuçta herşeyi beraber şekillendiriyoruz; ama ilk adım her zaman gitaristlerden geliyor.
Thrash metal türünü tercih etmenizin özel bir sebebi var mı?
Thrash metal, metal müziğinin önemli bölümlerinin iyi bir kombinasyonu gibi. İyi riffler ve düzenlemeler. Bunun yanında bilirsin; hiper brutal sound’un yanında iyi vokal ezgileri ve içi dolu sözlerde de bu türde son derece önemli!

Politik, dinsel ve felsefi konularda baskın fikirleriniz var mı?

Herhangi bir konuda belli dogmalarımız yok. Etrafımızda gördüklerimiz şarkılarımızın konusu, eminim bu çarpıklıkları çok kişi görüyor ama bizim şansımız tüm bu olumsuzluklara tepkimizi müziğimiz ile haykırabiliyor oluşumuz. Bunun yanında eğer Polonya’da yaşıyorsan konu sıkıntısı çekmezsin adamım.
Plak firmanız Mystic Productions ile ilişkiniz nasıl ? Firmanızdan memnun musunuz ?
Firmamız ile iyi sayılabilecek bir ilişkimiz var. Bu onların etiketi ile yayınlanacak dördüncü albümümüz olacak. Her şey çok daha iyi olabilir tabii ki; ama mevcut durum çok da kötü sayılmaz.

Thrash metal müziğinin geleceği adına neler söyleyeceksiniz? Sıradaki büyük şey ne olacak?

Cevap son derece basit… Sıradaki büyük olay Act Of Grace olacak; hepinize hazırlanmanızı tavsiye ediyorum. Kıçları tekmelemeye geliyoruz!!

Metal müzisyeni olarak yaptığınız en çılgınca şey ne idi?

Emin ol her metal müzisyeni az ya da çok çılgındır. Hala hayatta olduğumuz için kendimi şanslı sayıyorum, çünkü bazı arkadaşlarımız bu şansa sahip olamadı. Turne için her yola çıkışımız çılgınlıklarla dolu… 20 tane salağın bir otobüs içinde 30 gün seyahat ettiğini düşünürsen; inan bana çok deli şeyler oluyor. Turne anılarına dair geniş bilgiyi bir gün görüştüğümüzde bira tokuştururken anlatmayı tercih ederim.
Müzik dışında hoşlandığın sanat dalları nedir?
Belirttiğim gibi film müzikleri ile ilgiliyim. Bunun yanında sinema tarihini okumakta bana keyif veriyor.
Başka müzisyenlerle çalma şansın olsaydı kimleri tercih ederdin ve neden?

Şu an itibariyle sadece Virgin Snatch ile çalmak istiyorum…

Unutamadığınız bir konser anınızı paylaşır mısın? Bu konser neden senin için bu kadar önemli?
Bütün konserler benim için aynıdır. Bilirsin; cehennem gibi havasız bir mekan, hayranlar ve bolca headbang. İşte bu!!!!!!!!!!

Birkaç dev firma tarafından kontrol edilen müzik dünyasında MP3 ve dosya paylaşım programlarının küçük firmalara ve distrolara etkisi ne olacak dersin?

İnternette özgürlüğün ve kişinin istediği içeriğe ulaşması gerektiğinin savunucusuyum. Bunun yanında MP3 indirmek, satmak ve almak bana göre aptallık. CD fiyatlarının ucuzlatılması bence sorunun yegane çözümü. MP3 sadece bir moda. İnsanlar dosya paylaşıyor ve albüm almaya gerek görmüyor. Bu bence müziğe saygısızlık! Bu müziğin kalitesine saygısızlık! Devler ve küçük firmalar bu dişlinin çarkları; küçük büyüğü yaratır, büyük ise devleri. Metal doğası gereği yeraltında kalmalı ama hangimiz sevdiğimiz müzik tarzını zirvede görmek istemeyiz ki?
Unutamadığın bir içki anını bizle paylaşır mısın?
Hayır, paylaşamayacağım. çünkü bana inanmazsın!

Gelecek turne planlarında Türkiye var mı? Herhangi bir Türk grubu dinledin mi?

Şu ana dek bir Türk grubu dinlemedim ne yazık ki… Ama en kısa sürede açığı kapatacağım. Orada çalma konusunda ise emin ol, buna can atarız.
Katılımınız ve güzel cevaplarınız için teşekkür ederiz.
Röportaj için teşekkürler! Thrash’e devam edin! Metal’e devam edin Türkiye! Saygılar!
Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.