Violator

Violator

ÖZGüR @ Rock Vault: Rock Vault Webzine'den merhaba! Başlarken Rock Vault'un davetini kabul ettiğiniz için teşekkürler. Lütfen bize Violator'u nerede/ne zaman ve neden kurduğunuzu anlatırmısınız. Brezilya'nın hangi bölgesindesiniz? Orada sizi thrash metal çalmaya ne itti?

VIOLATOR : Türkiye'den tüm manyaklara selam! Rock Vault'a davet ve müziğimizi evimizden bu kadar öteye taşıma fırsatı için teşekkürler! Teşekkürler! Violator'a 2002'nin başında Brezilya'nın başkenti Brasília'da başladık. Eski trash'i seven ve 90'ların thrasinden nefret eden 4 çocuktuk. İnsanlar müziği para ve trendler için yapıyorlar. Biz hayatlarımız için gerçek birşey istedik. Bu sadece thrash çalmanın zevkiydi. Ruh yıllar içinde değişmedi, 4 arkadaş ve thrash.

Bana kendin ve diğer Violator üyelerinden bahsedermisin? Gruptan kimse Violator öncesinde başka bir grupta çaldı mı? Şu anda projeleriniz var mı?

1999'dan 2001'e kadar Metastase adında bir grubumuz vardı. Korkunçtu zira enstrümanlarımızı nasıl çalacağımızı bilmiyorduk. Maksat iyiydi ama sanırım bizler sadece çok gençtik. Violator'daki herkes başka gruplarda çaldı. I, Batera e Capaça'nın Scumbag isminde bir grindcore grubu vardı. Aynı zamanda bir thrashcore/crossover grubu olan P.P.C'de çaldım, Cambito ise mükemmel bir thrash metal grubu olan Slaver'de çalıp, solistlik yapıyor.

Neden sözlerinizi Portekizce değil de İngilizce yazıyorsunuz? Sözlerinizin içine politik ya da dinsel alanlara ilişkin mesajlar koyuyormusunuz?

Ben de Portekizce şarkı söylemek isterim, fakat onun doğru duyulmasını sağlayacak yeteneğim yok. Sanıyorum thrash İngilizce'de kulağa daha hoş geliyor ve İngilizce şarkı söylememizin tek sebebi bu. Sanıyorum bu bir problem de olmamalı, zira metalin bir ülkesi ya da dili yok. Duvarları yıkalım! Bununla beraber İngilizce şarkı söylemek sözleri önemsemediğimiz anlamına gelmemeli, onlar Violator'un önemli bir parçası. Umarım soundumuzu seven insanlar, şarkılarda onların ne söylediğini es geçmiyorlardır.

Oldukça ekstrem olan şarkı sözleriniz "nükleer kıyamet", "politik sorunla" ve "thrashing" üstüne. Violator neden bu sorunlarla ilgileniyor?

Chemical Assault albümünün en önemli teması, nükleer bir savaş korkusu ve sonuç olarak gücü kendilerinde toplayanların ellerinde hayatlarımızın kırılganlığı. Bu da bir "politik sorun" zaten, bu bağlamda da Violator şarkı sözlerini Thrashing ve Politika arasında bölebilirsiniz. Politika hakkında yazıyoruz zira, müziğimizin inandığımız şeyler için bir kanal olduğuna inanıyoruz ve bu şeyler toplum içinde yanlış olduğuna inandığımız ve dünyanın aptallığını etrafımızda gördüğümüz şeyler. Thrash hakkında söylüyoruz çünkü, o toplum içinde kendimizi özgür hissettiğimiz bir alan. Ve bunun yanında stage diveları, konserleri ve tüm bunları gerçekten çok seviyoruz. Aynı zamanda ejderhalar ve kılıçlar hakkında yazmak hakkında da rahat değiliz! (Gülüşmeler)

Müzikal ilhamınız nereye dayanıyor? Bize en favori gruplarınızı, albümleri ve müzisyenleri söyleyebilirmisiniz?

İlhamımızın büyük bir bölümü Thrash Metal çılgınlığının olduğu eski güzel günlere dayanıyor. Brezilyalı, Amerika'nın doğu ve batı sahilleri, Kanada, Alman grupları. Her yerde harika trash var. Thrash içinde favori gruplarım ise: Exodus, Whiplash, Gammacide, Vio-lence, Anthrax, ve EvilDead. çok fazla hardcore/punk dinlemekteyim ve favorilerim arasında çok fazla grup var. Söylemek gerekirse gerçekten çok fazla.

İlk albümünüzle ilgili aldığınız geri dönüşler nasıl? Kill Again'in takip eden promosyonundan memnun kaldınız mı?

Gerçekten memnun kaldık! Sanıyorum Kill Again sonsuza dek bizim ortağımız olacak, yer altında yaptıkları harika işin yanında aynı zamanda gerçekten yakın arkadaşlarız. Yer altında bizim için en önemli şey budur: Gerçek arkadaşlıklar. Promosyon harikaydı, albüm gerçekten uzaklara ulaştı ve Brezilya'dan bir thrash grubunun hiç yapmadığı kadar büyük bir tur yapma fırsatını bize verdi. Tüm Güney Amerika'da 5 ay, Tamamen Thrash!

Şu anda yeni bir Violator albümü üstünde çalışıyormusunuz ve eğer evetse "Chemical Assault"tan ne derece farklı ya da benzer?

Evet, yoğun olarak yeni şarkılar üstünde çalışıyoruz. Ne zaman yeni bir albüm, split, ya da EP yayınlayacağız bilemem. Fakat sürekli olarak kendimizi alt etme, daha iyi olmak gibi bir mücadele veriyoruz. Old School bir grupta çalmanın en büyük mücadelesi, modern duyulmayacak orjinal birşeyler yapmaktır. Bunun mümkün olduğuna inanıyorum, basmakalıp başka bir thrash grubu olmak istemiyoruz, ve eski tarz thrash dışında başka birşey yapmayacağız!

2008 yılında sizi ve soundunuzu diğer yeni nesil thrash gruplarından ayıracak şeyler neler olacak?

Nasıl söyleyeceğim bilmiyorum ama hiçbir thrash grubunu diğeri ile kıyaslamak bana hoş gelmiyor. Hepsini çok seviyorum ve  Bywar, Farscape, Blasthrash, Toxic Holocaust, Fueled By Fire, Municipal Waste ve tonlarca diğer grup bize ilham kaynağı. Tüm grupların kendine özgü bir karakteri var. Violator'ın karakterini ise hızlı ve sert riffler oluşturuyor. Amerikan ya da Alman grupları gibi olmak umrumuzda değil, biz Brezikyalız.

Violator''ın tüm ürünleri arasında en sevdiklerin hangisi diye sorsam?

Kişisel favorim “Chemical Assault” albümü. Bu yaptığımız en hızlı ve en olgun iş.  En sevdiğim şarkı ise  U.F.T. (United For Thrash) ve sanırım sihri adında gizli.

2007'de favori albümünüz ne oldu?

2007 içinde pek çok iyi iş gördük. Benim favorim Brezilya'dan bir metalpunk grubu olan Desastre'nin "Procurando Saída", Bandanos'ın ilk albümü olan “We Crush your mind with Thrash inside” ve Munical Waste'den “Art of Partying”.

Son 20 sene içerisinde thrash metal büyük bir evrim geçirdi, her geçen gün sahneye çıkan daha fazla grup var, bu durumda yeni metal hareketi için ne diyeceksin? Bir thrash metal dirilişi yaşanıyor şu anda...

Thrash için büyük bir an. 90ların sonundan o zamanki moda ve para tarafından yönlendirilen metal piyasından mutsuz olan tüm çocuklar, gitarlarını kaptılar ve thrash yapmaya başladılar. Harika gruplar kuruldu ve metal piyasası değişime uğradı. Ruh geri döndü. Şimdi geleceğe bakıp thrash piyasası için bir yeraltı temeli inşa etmek gerekiyor. Umarım bu sefer insanlar gidecek ve thrash kalacak. çünkü thrash bir zaman ya da kuşağa ait değil. Bu sadece "canlanma" değil, bundan çok daha fazla bir duygu.

Bir thrash metal grubu olarak geleceğinizi nasıl görüyorsunuz? Müzik kariyerinizdeki hedefleriniz neler?

Hedeflerim sadece çalmak, eğlenmek, mosh ve stage diving. hiçbir zaman fazla iddiamız olmadı, ve şimdi de yok. Sadece thrashi seviyoruz. Bir riff duyduğumuzda kanımızın kaynamadığı gün bırakma zamanı olacaktır. Fakat oraya değin daha pek çok circle pitimiz var. Umarım daha fazla ürün verebilir ve dürüst, sadık bir yeraltı thrash gurubu olarak devam ederiz.

Thrash metal tarihine baktığınız zaman, metal stili için size yön veren bir grup var mı?

Pek çok grup var, bazılarını listelemeye çalışayım. Müzikal olarak thrash anlamında Metallica'nın 1983 tarihli Kill'em All'u bugüne dek yapılmış en önemli çalışmadır. Exodus'un Bonded By Blood'u bana saldırıyı gösterirken, Slayer'ın Hell Awaits'i ise şeytanı getirmiştir. Dark Angel ve Kreator ise en çılgın gidilecek hızı gösteridiler bana. Ve benim için çok önemli bir grup, Nuclear Assault ise bana aynı grup içinde hızın, saldırının, politikanın ve mizahın nasıl olduğunu bana göstermiştir. Benim için gerçekten inanılmaz.

Brezilya'daki thrash metal piyasasını konuşmak isterim. Onun tüm tarihinde yaşayan birisi olarak, onun nasıl değiştiğini düşünüyorsun?

Aslında ben sadece son 10 yıldır burada bulunuyorum. On yılın başında Brezilya'da bir thrash piyasasından bahsetmek imkansızdı. Bazı çılgın thrashçiler vardı, Farscape veya Bywar gibi, ama bu bir piyasa değildi. 80lerin sonunda gerçekten büyüktü fakat 90larda öldü. Günümüzde ise gerçekten harika olduğunu söyleyebilirim. Harika gruplar, iyi çalışmalar, ilgilenen pekçok insan, her zaman ilişkide olan bangerlar, gerçekten harika. Bir rekabet görmüyorum, sadece arkadaşlık ar ve benim için bu en önemlisi.  

Sepultura hakkında görüşünüzü öğrenmek istiyorum, herşeyi ticari bir formatta değiştirdiler, bu konu hakkında ne düşünüyorsun?

Sepultura atık “Sepultado”. Bu da ölü anlamına geliyor. Bu adamlar rezalet dışında hiçbir şey beklemiyorum. Schizophrenia ve Beneath the Remains Violator'un soundunda büyük etkiye sahipler fakat meşaleyi sürekli yanık tutamıyorsun. Ruh gitti. Sadece trend bir zırvalık.

Türkiye hakkında ne biliyorsun? Hiç bir Türk ekstrem metal grubu dinledin mi? Ve bizim ülkemizde çalmak istermisin?


Özür dilerim ki Türk metal piyasası hakkında fazla bir bilgim yok. Bildiğim şey oradaki insanlardan pek çok e-posta alıyoruz. Bizim için ülkenizde çalmak, gruplarla tanışmak ve stage divelar harika olur! Umarım birgün bu gerçeğe dönüşür, sadece davet etmek zorundasınız!

Bu Rock Vault'un meşhur sorusu. çılgın alkol anılarını anlatırmısın?

Bu soruya cevap vermek için ben yanlış kişiyim. Violator'da içmeyen tek benim. Diğerlerinin pek çok hikayeleri var. Kendi üzerine işeyen, hendeklerde uyuyan ve buna benzer pek çok çılgın ve eğlenceli hikaye.  

Son bir yorum? Röportajı istediğin biçimde sonlandıralım. Cevaplar için teşekkürler. Violator'ın geleceği için en iyiyi umuyorum ve umarım yakın zamanda sizi sahnede görmeyi istiyorum!

Röportaj, yer ve destek için teşekkürler! Türkiye'den thrash manyakları, moshing'e devam ve yeraltı ruhunuzu koruyun! DIY! (Do it yourself )  UFT

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.