Electrocute - Pirates Of Thrash

Electrocute - Pirates Of Thrash

Electrocute - Pirates Of Thrash

Dünya’da yükselen thrash metal müziğine bir katkı da İstanbul'lu grup Electorcute’tan. İTü orijinli gruplardan biri olan Electrocute özellikle bu sahnede verdiği konserler ile hatırı sayılır bir kitleye ulaştıktan sonra 2004 yılında yayınladıkları “Receive The Evil” demosu ile Alman dev Destruction’ın bile dikkatini çekti. İki yıllık aranın ardından grup ilk albümü ile karşımızda.

Albüm son zamanların moda metodu “internetten dağıtma” ile dinleyicilere sunulmuş durumda. Şahsen her zaman albümleri orijinal kabı ve kitapçığı ile dinleyip saklamayı seven bizler için bu yöntem pek hoş olmasa da, hem download meraklısı kitle hem de işini bilmeyen firmaları düşündüğümüz zaman grupların dinleyiciye birinci elden ve en masrafsız şekilde ulaşma metodu olara görülebilir. Artı dünya devi Madonna, Radiohead bile bu metoda başvuruyorsa ileride orijinal albüm alacaklar şimdiden tüketim alışkanlıklarını değiştirmeye başlamalı derim. Albüme dönersek ilk olarak kapak tasarımından başlayalım isterseniz.. Halefi demonun aksine “Pirates Of Thrash”son derece oldschool bir kapak çalışmasına sahip. önceki demosu ile son derece şık bir kapak tasarımı sunan grup bence bu çalışmada biraz daha özenli davranması gerekirdi. Açılış parçası “Fall In Hate” son derece başarılı ve albüm genelinde bizleri nelerin beklediğine dair fikirler verir nitelikte; meşhur Love Story’e gönderme yapan introsunun yanında bir dikkat çekici detayda Vengeful Ghoul’da da takip ettiğimiz Emre Kasapoğlu’nun vokal tekniğindeki gelişim.“Everlasting Massacre” son dönem Megadeth çalışmalarını andırır nitelikte; gayet gaz ritm gitar rifflerinin üstüne eklenmiş konuşmalar ve daha sonra ritm gitar ikilisine baterinin katılması.. 80’ler thrashinin en kendine has ve uzun süredir özlediğimiz numaralarından bu.“Vile Vialotor”(albüm geneli baz alındığında) orta tempo sayılacak bir çalışma; ama solo gitarist Eray albüm genelinde olduğu gibi bu parçada da nitelikli bir iş ortaya koyuyor.

“Maniac Devotion” bir başka thrash klişesi olan arada giren ve “çete bağırışı” olarak tabir edeceğimiz diğer elemanların anlık vokal katılımları ile renkleniyor; aynı şekilde bu parçada da sololara dikkat etmek gerekli.Başkan ve Şeytan arasında bir telefon konuşması ile başlangıç yapan “Evilsent” son derece coşkulu thrash riffleri ile devam ediyor.Takipçi parçalar “Hellish Fantasy” ve “Electric Defenders” grubun 2004 demosunun en başarılı çalışmalarından bir idi; bu versiyon grubun geride kalan üç yıl boyunca aldıkları yolu göstermesi açısından önemli.Grup enstrümanları üzerinde hakimiyetini arttırırken bir yandan da kayıt ve düzenleme aşamasında da atılım yapmış. Albümün kapanışını ise isim parçası “Pirates Of Thrash” yapıyor.

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8
Ruh8
Sunum5
Özgünlük6
Eski okul thrash metal severleri mutlu edecektir. Kulak verin!
6.8

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.