The Cult - Born Into This

The Cult - Born Into This

The Cult - Born Into This

Kritiğin başında belirtmeliyim ki  kişisel “2007 En İyiler” listemin zirvesini The Cult işgal ediyor. Metallica’nın ilk Türkiye konseri öncesi ön grup olarak sahne alarak ülkemizde ismini duyuran grup uzun süren ayrılıktan sonra Joey Tempesta takviyeli kadrosu ile karşımızda.

The Cult diskografisine baktığımız zaman ortaya çıkan en önemli tablo grubun her albümünde farklı sound denemelerine gittiği. Hal böyle olunca içine girilmesi zor, tekrar tekrar dinleyince değeri anlaşılan albümler ile karşı karşıya kalıyorduk. Bu noktada “Born Into This” ilk dinleyişte dinleyiciyi kavraması ve vurucu 4-5 hit bulundurması ile grubun genel çizgisinden ayrılıyor. Parça parça albüm analizine geçersek eğer;

1. Born Into This – Oldukça iyi bir riff ve ilk dinleyişten itibaren insanın ağzına dolanan nakarata sahip. Ian Astburry performansı ile göz dolduruyor.
2. Citizens – Ortalama bir riff, kulak dolduran melodiler ve başarılı bir nakarata sahip… ama şarkıda ciddi bir eksik var; aylardır dinliyorum hala bulamadım.
3. Diamonds – Olduça gürültülü, oldukça rock’n’roll. Ian Astbury mikrofon başında “elmaslar” gibi ışıldıyor.
4. Dirt (y Little Rockstar) –  Albümün ne büyük hitlerinden, mükemmel bass gitar yürüyüşü ile açılıyor; buram buram rock’n’roll kokan şarkıda altyapıya yedirilmiş tadında elektronik samplelar ayrı bir zenginlik katıyor.
5. Holy Mountain – Albümdeki en vasat şarkı; pek çok kez dinlememe rağmen ısınamadım.
6. I Assassin – Bill Duffy olağanüstü gitar riffi ile, Ian Astbury’de vokalleri ile ışıldıyor. Arka planda oldukça sek ve rafine şekilde enstrumanının hakkını veren Joey Tempesta’yı da unuttum sanmayın.
7. Illuminated – Müzikal şölen hız kesmeden devam ediyor diyim siz anlayın; söylemekten bıkmıyorum ama Ian astbury yine mükemmel
8. Tiger In The Sun – Geride bırakmakta olduğumuz yıl boyunca dinlemekten bıkmadığım belki de tek şarkı; bass yürüyüşlerinin sürüklediği şarkıda aşkın her halini hissetmek mümkün.
9. Savages – Grup yeniden gaza basıyor, Bill Duffy belki de album genelindeki en teknik gitar pasajlarını bu parça için yazmış.
10. Sound of Destruction – Cult’ın alternative rock yönünü sergilediği parçalardan; kapanış için oldukça güzel bir seçim.

Adeta bir hit makinesi olan bu albümü başta yurdum barlarında program yapan müzisyenler olmak üzere  (herbiri aynı parçayı coverlamaktan sıkılmayan bu gruplar için repertuara alınacak en az dört parça var bu albümde) iyi müzik dinlemek isteyen herkese tavsiye ediyorum. Efsanenin dönüşüne kayıtsız kalmayın!

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite9
Ruh9
Sunum9
Özgünlük9
The Cult en ihtişamlı geri dönüşlerden birine imza atıyor. Senenin en iyi işlerinden
9

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.