Gutworm

Gutworm

GLEN PYWELL @ GUTWORM : Kimi materyallerin ilk hali çok uzun zaman önce yazılmıştı; kimisi de yeni besteler. Neil ve Wayne bu albüm için epey emek verdi; ben yazım sürecinin son aşamasında onlara dahil oldum. Ve tabi ki son detaylar stüdyoda şekillendi.

İyi bir parça duyduğum zaman ilk merak ettiğim şey o parçanın beste aşaması oluyor. Gutworm grubunda şarkı yazım sürecinde en iyi fikre sahip olan elemanın mı sözü geçiyor? Yoksa demokratik bir ortam mı söz konusu?

Emin ol son derece demokratik bir süreç söz konusu; parçalar kendi doğal halinde şekilleniyor ve son halini ortak beğeniler belirliyor. Bazı zamanlar bu süreç yanıltıcı olsa da bizim için en doğru metot bu.

Seni metal müzisyeni olmaya ne itti? Yaptığın işi gerçekten meslek olarak mı, yoksa hobi olarak mı değerlendiriyorsun?

Donnington Monsters Of Rock - bu benim izlediğim ilk büyük festival idi - festivalini 1995 yılında izlediğimde sahnede olmam gerektiğini hissettim. Bir grubun olduğu zaman müziği sadece hobi olarak değerlendiremezsin. Bu gerçekten tahmininden de zorlu bir süreç; tüm o provalar, beste aşamaları, bitmek bilmeyen turneler.. Zorlu görünse de biz bu işten keyif alıyoruz.

“Wellingborough” nasıl bir yer? Burası Nottingham’a mı bağlı? Burayı ilk kez sizin sayenizde duydum. Oradan çıkan başka yetenekli gruplar da var mı?

Wellingborough.. Gerçekten enteresan bir yer. Ben bölgenin en büyük kasabası olan Northampton’da yaşıyorum. Genel anlamda burası diğer pek çok yer gibi bünyesinde avantaj ve dezavantajlar bulunduran bir bölge. Burada birkaç metal grubu daha mevcut, en önemlileri de daha önce çaldığım The Atrocity Exhibit. Genel olarak Northampton indie gruplarına yataklık ediyor.

Grup 1999 yılında kuruldu. İlk eseriniz olan “Torn From Me” EP’si ise 2000 yılında yayınlandı. Metal Hammer 9/10 gibi büyüleyici bir not verdi. Bunun hemen ardından Morbid Angel, Testament, Nile ve The Haunted gibi efsanevi gruplarla 2001 yılında turlamaya başladınız! Wow!! Kısa zamanda böyle bir başarı bekliyor muydunuz yoksa her şey tam bir sürpriz mi oldu?

Bu soruya cevap vermek şahsen oldukça zor; çünkü tüm anlattığın süreç ben gruba katılmadan önce olmuş. Fakat grup arkadaşlarımın hepsi bana o günler hakkında bilgi verdi. O günleri hala heyecanla anımsıyor herkes. Kim bilir belki de eski plak firmamız ile problemlerimiz, karavanımıza düzenlenen soygun ve diğer boktan olaylar olmasaydı şu an çok daha bilinen bir grup olacaktık.

Pek çok ünlü dergi son albümünüze “modern” yakıştırmasında bulundu. Biz de bu değerlendirmeyi doğru buluyoruz; son albümde daha taze tonlara yönelmişsiniz.  Gutworm’un klasik kalıplara takılmadığını görmek güzel.

Bu albümde pek çok farklı tarzdan etkilenimler mevcut; modern yada metalcore olarak tanımlanmak umurumuzda değil. Biz sevdiğimiz müziği yapıyoruz.

Albümdeki favori parçanı ve sebebini öğrenebilir miyim?

Karar vermesi güç bir soru bu! Ama illa birini seçmek gerekliyse kişisel tercihim “Scrape The Blood” olur; ama emin ol gruptan herkes farklı bir parçayı seçerdi.

Eski parçalarınız için ne düşünüyorsunuz? Yeni parçalar çok daha teknik ve değişken..

Yeni parçalarında daha teknik olduğuna katılıyorum; bu yüzden eski parçalar grubun geçirdiği gelişim sürecini görmek için çok önemli bence.

Geçen Temmuz sahne aldığınız Hellfest '07 hakkında neler söyleyeceksin? Bu festivalde Cannibal Corpse, Lamb Of God, Immortal, Hatebreed gibi büyük isimlerle aynı sahnede yer aldınız.

Emin ol festivali daha çok hatırlamak isterdim!! Müziği ile bizi etkileyen isimler ile aynı sahnede yer almak son derece heyecan verici deneyim; şimdiden orada tekrar çalmak için can atıyorum. Hem bakarsın bir daha ki sefere yağmur ve çamur etkisini daha az gösterir.

Bildiğim ilk videonuzu “Ruin The Memory” albümünden “What You Are” parçasına çektiniz. Bu doğru mu? Yeni albüm “Disfigured Narcissus” için her hangi bir video klip düşünüyor musunuz? Cevabını evet ise hangi parça?

2000 yılında çıkardığımız “Torn From Me” EP’sinden “Your Demise” parçasına kendi imkanlarımız ile klip çekmiştik. Son derece düşük bütçeli bir klipti ve grubun prova stüdyosunda çekilmişti. Eminim YouTube’da bu klip çalışmasını bulabilirsin. Yeni albümden video konusuna gelirsek.. Kendi adıma albümün isim parçasına yada “Scrape The Blood” a bir video çekmek isterdim.

Gutworm ileride herhangi bir parçanın cover versiyonu ile karşımızda olacak mı? Olacaksa hangi grupların parçalarını yeniden yorumlamak isterdiniz?

Kim bilir! Ama beklenmedik bir parçayı seçip onu kendi tarzımızla harmanlayacağımızı söyleyebilirim

Şu an Anticulture Records ile çalışıyorsunuz. Onlarla çalışmaktan memnun musunuz?

Anticulture iyi bir firma ve kadrosundaki bazı isimler gün geçtikçe büyümekte; sözün özü işin seyrinden memnunuz.

Ne kadar aralıklar ile konsere yada turneye çıkıyorsunuz?

Geçmişte bir seneye yakın sure sahne almadığımız oldu, fakat şu an oldukça meşgulüz! Bir yandan yeni albüm için parça yazım ve besteleme süreci, diğer yandan prova vb. uğraşlar pek dinlenme süresi bırakmıyor.

Müzikal olarak hangi gruplar sizi en fazla etkiledi? Bu etkilenimlerin Gutworm'un beste aşamasında baskın oluyor mu?

Hepimiz farklı tarzlardan etkilensek de beste aşamasında “birine benzemek” gibi bir çaba içine girmiyoruz. Bunun yanında hayranı olduğunu gruplardan etkilenmemek ve bunu yazım aşamasında gizlemek son derece zor! En kısa yoldan sevdiğimiz gibi çalıyoruz diyelim.

Metal piyasasının bugünkü seyri hakkında ne düşünüyorsunuz? Metal underground kalmalı mı? Yada bu müziğin büyük kitlelere ulaşmasının sakıncaları nelerdir?

Bu zor bir soru! Bir tarz çok sattığı an müzikal kalite olarak düşüşe geçiyor. Şu an yapılan pek çok işin samimiyetine inanmadığımı söyleyebilirim. İnsanlar popüler olan tarzlara ölümüne sarılıyor. Açıkçası daha orijinal tınılar duymak isterdim.

MP3, WMA ve paylaşım programları.. Tüm bu sözcükler sana ne ifade ediyor? Endüstrinin geleceğini nasıl görüyorsun? Yakın gelecekte plak firmalarının devri bitecek mi?

Bence MP3 harika bir şey. Emin ol ben eski walkman’ime geri dönmem, sen döner misin? Pek çok açıdan muhteşem bir format olsa da ben hala kabı, kapağı ve kitapçığı ile tam bir CD alma taraftarıyım.. Böylece albüme gerçekten sahip olduğumu anlıyorum. Paylaşım programları iyi ve yeni müziği takip için son derece yararlı; ama ben ne zaman iyi bir gruba rast gelsem gidip albümünü satın alıyorum. Firmalara ne olacağını dair konuşmak gerekirse, bilemiyorum. Ama müzik endüstrisinde çarkların onlar olmadan döneceğini pek sanmıyorum.

Türkiye hakkında ne biliyorsun? Daha önce herhangi bir Türk grubu dinledin mi? Umarım bu sorunun yanıtı alışılageldik "Maalesef, bilmiyorum" olmayacak..

En azından Türkiye'nin nerede olduğunu biliyorum! Bunun yanında yolculuğa meraklı olan kardeşim ülken hakkında güzel anılara sahip. Türk metal grupları hakkında ise bilgim ne yazık ki çok az. Bana iyi olanları önerir misin? Açık söylemek gerekirse müzik ve yeni grupları bulma konusunda son derece tembelim.

Rock Vault Webzin hakkında ne düşünüyorsun? Fikrini alma zamanı..

Türkçe bilmediğim için yanıtı son derece zor bir soru! Fakat.. Görsel olarak son derece şık göründüğünü söyleyebilirim!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.