Gorefest - Rise To Ruin

Gorefest - Rise To Ruin

Hollanda’lı death metal devi senenin en gaddar death metal çalışmalarından bir ile karşımızda. Aynı zamanda albüm Gorefest’in patlama noktası “False” a da son derece yakın durmakta. Albüm yüksek tempolu “Revolt” ile açılıyor. Ed, Jan, Bou ve Frank dörtlüsü belli ki son iki sene de bayağı bir öfkelenmişler; her nota da, her vuruşta içlerinde biriken öfkeyi kusuyorlar dinleyiciye. Albümle aynı adı taşıyan “Rise to Ruin” son derece başarılı groovy riffler ile bezeli, aynı zamanda tam ortasında son derece sakat bir gitar solosu bulunduruyor. “The War on Stupidity” kısa ama insanın kanın donduran bir intro ile açılıyor; ardından son sürat riffler ve yer yer bu riffleri gölge de bırakn Ed Warby atakları ile devam ediyor.

İntrolu açılışlar geleneği “Question of Terror” ile devam ediyor. Ed Warnby arka planda makineli tüfek gibi çalışırken; Frank ve Bou groovy riffler ile kazımaya devam ediyor. Arada nakaratlarda Soul Survivor dönemini andıran geçişler ve synth numaralarının yanında akıllara zara gitar solosu parçadaki keyif veren diğer etkenler. “Babylon’s Whore” da halk arasında “kazıma” olarak tabir edilen gitar/bateri aksiyonlarının en nadide örneklerine tanık oluyoruz. Dokuz dakikalık süresine rağmen değişken temposu ve usta işi performanslar ile parça su gibi akıp bitiyor. “Speak When Spokes to” albüm genelindeki tempoyla uyumlu, hızlı çalışmalardan.

“A Grim Charade” grubun Soul Survivor günlerinden kopup gelmiş gibi, özellikle ilk gitar solosu insanı olduğu yere çivileyen sonra da alıp başka yerlere götüren cinsten. “Murder Brigade” ve “The End of It All” kapanış öncesi boyunlarımızın düşmanı son tınılar. Her iki parça da (albüm genelinde olduğu gibi) üst düzey gitar/bateri paslaşmaları ile dikkat çekiyor.

Bir önceki çalışmaları “La Muerte” ile old scholl death metal sularına geri dönen Gorefest “Rise to Ruin” ile adeta türün dersini veriyor. Dalında geride bıraktığımız senenin en iyi albümlerinden biri. Dinlemek için hala geç değil!

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite9
Ruh10
Sunum9
Özgünlük9
Gorefest'in son vedası beklenmedik ölçüde sert ve ruhlu. Onları çok özleyeceğim.
9.3

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.