Darkthrone - F.O.A.D.

Darkthrone - F.O.A.D.

Ne olursa olsun eskinin güzelliği gölgelenmiyor. Norveç ikinci dalga black metalinin en saygın ve en nev-i şahsına münhasır isimlerinden Dark Throne bildiğini okumaya devam ediyor. Geçen sene çıkardıkları "The Cult is Alive" ın ardından bu yıl "Fuck Off and Die" ile karşımızdalar. "New Wave of Black Heavy Metal" adını verdikleri punk, crust köklerini N.W.O.B.H.M. ve eski okul thrash metal ile bütünledikleri soundları ile kendilerini anlayan dinleyiciyi mest etmeye devam ediyorlar. (parantez arasında belirtmeden geçemeyeceğim seneler öncesi Heavy Metal ve türevlerini dejenere etmekle suçlanan ikinci dönem black metal gruplarının en büyük iki isminin - değeri Immortal Abbath'ın I projesi-  şu an klasik heavy metalin yüzünü ağartması ne yaman çelişkidir)

Albümün açılışını sonunda enfes bir solo barındıran thrash metal etkilenimli "These Shores Are Damned" yapıyor. Bomba etkisine sahip açılışın ardından mikrofonu Fenriz ve Nocturno Culto'nun paylaştığı "Canadian Metal" geliyor. Grup her parçada şu an oldukları yerde olmalarını sağlayan ata gruplara saygı duruşunda bulunuyor. "The Church of Real Metal" adıyla kendini özetleyen parçalardan, aksak riffler ve Nocturno Culto'nun kirli vokalleri ile başlayıp buram buram "oldscholl" kokan bir solo ile kapanıyor; kesinlikle albümün zirve noktalarından bir bu gitar solosu.

"The Banners of Old" albümün en karanlık introlarından birine sahip; adım artan tansiyonun yanında ikinci yarıya yakın ritm gitar rifflerinin olağanüstü atakları ile iyice türü ve albümün alt metinlerini okuyanların keyfini tavana vurduruyor. Albümün isim şarkısı "F.O.A.D." pek çok kısmında  Mötorhead etkileri hissetiğim bir çalışma. Bunun  yanında  bir önceki  albümle başlattıkları misyonun devam marşı gibi. Fenriz ve Nocturno  Culto black metalin, hatta geniş tanımla metalin köklerinin nerden geldiğini bilmeyenlere  "Hadi s*#tirin gidin" diyor...

"Splitkein Fever" , "Raised on Dead" ( Modern metal I don't give a fuck... dizesine dikkat) , "Pervertor of the 7 Gates" her açıdan oldscholl metale saygı duruşu parçalar. Her dizesi her tınısı ayrı keşif dolu. "Wisdom of the Dead" ile 2007'nin bu en anlamlı ve en içten albümü kapanıyor.  Dark Throne'un ilk dönem hayranları ve grubu sadece tshirt markasından ibaret görenler harici hayal kırıklığına uğrayacak kimsenin olduğunu sanmıyorum. N.W.O.B.H.M. ve ilk dönem heavy metal gruplarını sevenlere özellikle tavsiyemdir. Kaçırmayın!

Parça Listesi

1.These Shores Are Damned
2.Canadian Metal
3.The Church of Real Metal
4.The Banners of Old
5.Fuck Off and Die
6.Splitkein Fever
7.Raised on Rock
8.Pervertor of the 7 Gates
9.Wisdom of the Dead

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite9
Ruh9.9
Sunum9
Özgünlük9
Eski dönem hayranlar üzülmeye devam edecek ama Fenriz'in tabiriyle grup "New Wave of Black Heay Metal" tarzında gümbür gümbür devam ediyor.
9.2

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.