Vomit Fist

Vomit Fist

Sıkılmayacağını umarak bize Vomit Fist'i birkaç cümle ile özetler misin?

Vürdoth: Vomit Fist varoluşçu transandantal grindcore grubudur. Vokallerde Skrag, bateride Lurkrot ve gitarda ben varım.

Grup neden ve nasıl başladı? Grupla ne amaçlamak istiyorsunuz ve tarzınızı nasıl tarif edersiniz?

Vürdoth: Oğlum Lurkrot’un fikriydi. Beraber uzun zamandır metal şovlarına gidiyorduk ve bir grup altında olmasa da çalıyorduk. Bir grup kurmak ve belli hedefe ulaşmak istedik. O en iyi dostu Skrag'ı getirdi ve grup yeni bir hastalık seviyesine ulaştı. Müziğimiz hızlı ve akılda kalıcı riflerden oluşmakta. Konser sonrası kendini riflerimizi mırıldanırken ve kafanda dönerken bulabilirsin.

Esin kaynaklarınız neler?

Skrag: Pek çok grindcore grubu! Pig Destroyer, Magrudergrind, Gridlink, Nails. Bunların yanında son dönem fazlasıyla Liturgy ve Oozing Wound dinliyorum. Sufjan Stevens, Tom Waits ve Radiohead'de bir köşede gizlice göz kırpıyorlar.

Vürdoth: 1349'dan her şey. Inquisition, Horna, Dysrhythmia, Ritchie Blackmore, ve Iannis Xenakis.

Vomit Fist isminde çok derin anlamlar olmadığına eminim. Ama merak ediyorum, neden bu ismi seçtiniz? Geçen zamanda grup ismi sizler için daha anlamlı oldu mu?

Lurkrot: Geometri sınıfında olası müzikal projeler için isim düşünüyordum. İlk aklıma gelen daha sonra bir şarkımıza isim olacak "Ass Hammer" idi. Dediğin gibi özel anlamı yok, yan yana uyumlu duran iki güzel kelime seçtim.

Vürdoth: Lurkrot grup ismi ile geldi. Gariptir ilk şovumuzu yapmadan hatta ve hatta hiç bir parça yapmadan sosyal medyada bazıları müziğimizden nefret ettiğini söyledi. Bu sayede ismin doğru tercih olduğunu anladım. İnsanlar bizi duymadan bizden nefret ediyordu!

Şarkı yazımı nasıl şekilleniyor? Standart bir prosedürünüz var mı? Yazım aşamasında emprovizasyonun payı nedir? Nerede çalıyorsunuz ve provalar ne kadar sürüyor?

Vürdoth: Lurkrot'a riflerle gidiyorum. O bana geri dönüş yapıyor ve baterileri yazıyor. Bazen yazılan baterilere göre rifleri düzenliyorum. Ondan sonra o ve ben enstrümantal olarak parçaları prova ediyoruz. Daha sonrasında Skrag ve Lurkrot sözleri yazıyor.

Müzik yapmıyor olsaydın tüm bu stres ve negatif enerjiyi nasıl atardın? Müzik dışında (kapak tasarımı gibi) projelerin var mı?

Lurkrot: Boş zamanlarımda çizmek ve bir şeyler karalamak beni gündelik hayatın stresinden uzaklaştırıyor. Ama bateri çalamayacak olsam tüm stresimi Muay Thai gibi Uzak Doğu sporları ile atardım.

Vürdoth: Ben çok pozitif bir insanım. Düzenli egzersiz ve açık havaya çıkmak stres ile baş etme yolum. Bunun yanında şakalar ve gerçek hayattan ilham alıp gittikçe absürtleşen hikayeler yaratmayı severim. Bu aynı zamanda şarkı sözlerini yazma metodumuz.

Vomit Fist - "Forgive But Avenge"

Albümün ardından kötü ya da olumsuz bir kritik aldınız mı?

Vürdoth : Tabii ki. Yazar ciddiye almaya değerse kritiklere çok önem veriyorum. Ama yazar tembel ve müziğimize gereken önemi göstermemiş duruyorsa kritiği okumak hatta üzerinde düşünmek bile zaman kaybı. Bir keresinde bir yazar müziğimizin onun için eziyet olduğunu ve şaşkına çevirdiğini yazmıştı. Bu onun aklına açılan bir pencere olduğu için birkaç kez okumaya değerdi. Bence iç sıkıntıları ile barışınca Vomit Fist onun favori grubu olacak.

Türk yeraltı sahnesi hakkında ne biliyorsun? Bildiğin bir grup ya da irtibatta olduğunuz bir webzin, dergi oldu mu?

Vürdoth: Türk sahnesi hakkında bir şeyler öğrenmek isteriz. Önerdiğin isimler olursa seve seve inceleriz.

Çok yaşlandığınızda, mesela 30 yıl sonra bu müziği çalabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Lurkrot: Kendimi 30 yıl sonra da müziği çalan ve blast beat atan bir yaşlı osuruk olarak görmeyi çok isterim. O yaşta grindcore çalmak zor olsa da brutalliğe açlığımın biteceğini sanmam.

Vürdoth: Şu an çaldığımız müzik grindcore mu tartışmaya açık ama karışık, yüksek enerji gerektiren, teknik, sert ve doyurucu bir müzik çalıyoruz. Elim gitar tuttuğu sürece bir şeyler çalmak isterim ama üzgünüm 30 yıl uzun bir süre. Grubum Doctor Nerve 30 yıldır müzik yapıyor çıkan şeyler başlangıca göre farklı olsa da kendi içinde bir devamlılık içeriyor. Ben Lurkrot ve Skrag'dan oldukça yaşlıyım, dolayısıyla 30 yıl sonra benim yaptıklarım onların yaptıklarından epey farklı olacak.

Grind/noise gruplarından mı yoksa çocuk oyunları, manga, aptal kıç lolipopları gibi eğlenceli konulardan bahseden grupları mı seviyorsun?

Vürdoth: Haha! Hangi gruplardan bahsettiğinden emin değilim. Ben müzik ve müziği yapanlar ile bir bağ kurabilirsem eğer dinlemeyi ve ilgi göstermeyi seviyorum.

Vomit Fist

Bana şu an çalma listende dönenleri ve tüm zamanlarda en sevdiğin beş grindcore albümünü sayar mısın?

Lurkrot: Sıralama yapmaksızın en sevdiğim beş grindcore çalışması... Pig Destroyer'den “The Phantom Limb”, BillxNye'den “Alfred Wallace”, Bud Dwyer'den “Never Satisfied”, Cattle Decaptitation'dan “The Harvest Floor” ve Nails'dan “Abandon All Life”.

Vürdoth: Suffering Mind'ın plak versiyonunu bekliyorum. Operation Grindcore'dan “VII” yi de tavsiye ederim.

Konserler, CD, EP, demo ve röportajlar dışında (hoş, geriye bir şey kalmadı) gelecek planlarınız neler? Her şeyi anlatın.

Vürdoth: New York'ta bir merdiven altı konseri verdik ve muhteşemdi. Ocak ayında Brooklyn'de Saint Vitus'ta Budd Dwyer, Aminals, ve Meek Is Murder ile çalacağız. Bu müziği desteklemeyi ve verebileceğimiz kadar konser vermeyi sürdüreceğiz. Bunun yanında İtalyan ressam Paolo Girardi'nin muhteşem kapak tasarımından poster hazırladık. İlk EP'miz “Forgive But Avenge” yayınlandı. Bunun yanında albüm dijital olarak iTunes Music Store ve Amazon'da satışta. Birkaç yeni parça besteledik ve bunları da yeni albümde görücüye çıkartacağız.

Röportajın kapanışına ekleyeceğin bir şey var mı?

Vürdoth : İlginiz için minnettarım, ve bizim gibi yeni bir grubun ilginizi çekmesi muhteşem. Destek için teşekkürler, umarım bir gün şehrinizden bir ekstrem metal grubu ile aynı konserde yer alırız. Bu bizim için şahane bir an olur.

BAĞLANTI NOKTALARI

www.vomitfist.bandcamp.com
www.facebook.com/vomitfist
www.twitter.com/vomitfist
www.vomitfist.com/shop.html
www.waysidemusic.com/Music-Products/Vomit-Fist-Forgive-But-Avenge-CDEP__VF-spc-001.aspx

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.