Metalium

Metalium

Yeni albümlerine fokuslandılar...

Merhaba. Metalium cephesinde keyifler nasıl? Yarısı bitmiş olsa da bu yaz Metalium izleme şansımız nedir?

Bu yaz ağırlıklı albüm için çalışıyoruz. Diğer yandan, yapılan organizasyonların son dakikada iptal edilmesi bizi oldukça üzüyor, bu sebeple gelen teklifleri geri çevirmek durumunda kaldık. Sonbahara doğru içimize sinen ve iptal edilmeyeceğine inandığımız bir organizasyon olursa değerlendirebiliriz.

Herkesin merak ettiği soru ile başlayalım. Yeni albüm çalışmaları ne durumda? Albüm adı belli mi? Albüm kaç parçadan oluşacak ve ne zaman dinleyebileceğiz?

Şu an parçaların demo kayıtlarını yapıyoruz. Her şey istediğimiz doğrultuda gidiyor, olabildiğince titiz davranıyoruz. Tabii hepimizin başka işleri de olduğundan, kayıt programımıza uymaya çalışıyoruz. Şu ana kadar her şey yolunda, sorun yok. Albümün adı henüz belli değil, belki de işin zor kısmı da bu. Bunca aradan sonra Metalium albümü, kayıt kalitesiyle, parçalarıyla, duruşuyla, görseliyle, adıyla yani her yönüyle "İşte budur" dedirtmeli... Planımız 2015 ilkbaharı yayınlamak...

Metalium kariyerine safkan speed/thrash metal grubu olarak başladı. "Suffer" zamanı müzik thrash/death metal müziğine döndü. Yeni dönemde Metalium müziği nasıl olacak?

Türler arasında çok kesin çizgilerle ayırım zor, biz baştan bu yana belli bir çizgide geliyoruz. Bu sürede tabii bir takım değişim ve gelişimler oldu ama fanlarımız büyük bir sürprizle karşılaşmayacak, beklenti ne ise sanıyoruz onu vereceğiz...

Biraz geçmişe gidelim. "Suffer" albümü sonrası klip çekimleri sürerken ve başarılı konserler verirken bir anda Metalium'u sonlandırma kararı nasıl alındı? Ve o günden beri merak edilen, çekilen ve yayınlanmayan o Metalium video klibini izleme şansımız nedir?

"Suffer" 1995 çıkışlı ve 90'lı yılların ortalarında Türkiye'de metal piyasası değişime girdi, gerek konserler, gerek piyasanın işleyişi. Yabancı ve dünya devi gruplar ülkemize gelmeye başladı ve stad konserleri hayatımıza girdi. O zamana dek sinema salonları ve açıkhava gibi mekanlar varken artık yabancı grupların stad konserleri veya küçük lokaller yer almaya başladı. Bu değişim bize artık bu işlerin eskisi gibi olmadığını ve bitmeye başladığını hissettirdi. Bu yanlıştı ama bunu yıllar sonra fark ettik, yeni şartları doğru okuyamamıştık. Bu arada hepimizin müzik dışında kendi işlerimize daha fazla yoğunlaşmamız da etkili oldu şüphesiz. Bir karar alma durumu olmadı, kendiliğinden gelişti her şey. Klibe gelince şimdilik onunla ilgili bir proje yok. Yeni parçaların klibi olacak tabii ki.

'99 yılında Non Serviam Party ve sonrasında Destruction konserinde sahne almanıza rağmen sonrasında devam etmediniz. Metalium gecesi sonrası müziğe devam kararı almanızı sağlayan ne oldu?

Her 2 konser de özel gecelerdi ve sadece 2 konser için bir araya gelmiştik. Fakat Metalium gecesi gösterdi ki hala bize sadık ve halen seven bir seyirci kitlesi var, üstelik bizi daha önce seyretmemiş yeni bir nesil de var. Hem eski hem de yeni fanlar için Metalium’un geçmişte neler yaptığını, hala neler yapabildiğini göstermek gerekiyordu tabii, her şeyden önce anladık ki bizim yerimiz sahne, biz sahnedeyken mutluyuz, gerçekten de çalmayı çok özlediğimizi anladık ve “DEVAM” dedik.

Konserlerden konu açılmışken Türkiye'deki üç kuşak seyirciye çaldınız, son dönem dinleyicileri hakkında görüşleriniz nedir?

Her kuşak bir öncekinden daha fazla şeye sahip. Daha çok materyale, çok daha hızlı ve kolay ulaşabiliyor. Biz zar zor temin edebildiğimiz "kayıt kasetlerle" grupları takip ederken, şimdi internet gerçeği var ve istediğiniz her şey önünüzde. Bu bile yeni nesile daha çok grubu, müziği ve türü takip etme şansını veriyor. Her yıl birçok grup Türkiye’ye geliyor. Bunlar eskiden hayal bile edilemezdi. Bu yüzden de yeni nesil daha çok biliyor ve karşılaştırma yapabiliyor. Daha fazla seçiyor ki bu üretirken sizin de daha mükemmeliyetçi olmanızı zorunlu kılıyor. Bu iyi bir şey tabii ama her nesilde gördüğümüz şu ki ortak payda değişmiyor "Metal Ruhu". Bunu hiç kaybetmiyor seyirci.

Metalium'un kariyeri efsanevi Moda konseri gibi sayısız unutulmaz konserle dolu. Peki sizin en unutamadığınız konser anınız neydi?

Kolaya kaçmış gibi olacak ama ben de Moda konseri diyeceğim. Fakat şahsım adına (Mazhar) 1989 yılında Erkin Koray ile birlikte gittiğimiz ve açılış grubu olduğumuz bir Çanakkale konseri var ki bizim adımız organizasyonda geçmiyor tabii. Herkes Erkin Koray’a gelmiş. Tam bir aile ortamı amcalar, teyzeler, çoluk çocuk vs. Arada tesadüfen 2-3 kişi var metal dinleyicisi. Biz konsere başladık ve her parçadan sonra büyük bir alkış, ilgi ve konser sonrası tebrikler falan. Bunu hiç unutmam.

Metalium'un sahneyi paylaşmaktan en çok keyif aldığı grup kim(di)?

Yerli gruplarla çalmak her zaman çok büyük bir keyif kesinlikle.

Metalium elemanlarının favori şarkısı hangisi?

Barış: "Pessimistic Warning"

Ayhan: "Start The Slaughter"

Yetkin: "The End"

Mazhar: "Inhuman Conscious"

90'ların başında "Bööaahh" demosu sonrası Gülhane Parkı'nda ciddi kavgalar ettiğinize dair dedikodularda doğruluk payı nedir?

Şöyle bir düzeltme yapayım, Gülhane olayı “Bööaahh” öncesidir. Bir kadro değişikliği sonrası ilk konserdi ve seyircilerin arasında bir grup vardı konseri provoke etmek isteyen. Bir takım siyasi sloganlarla sürekli taciz ettiler ve taş, kutu vs. ellerine geçeni sahneye atmaya başladılar. Birkaç kez kesildi konser ve sonrasında can güvenliği olmadığından sahneden indik ve oradan ayrıldık.

Metalium'un aktif olmadığı dönemde Mazhar ağabeyin Non Serviam'a verdiği röportajda bir Samael esintili black metal projesi üzerinde çalıştığını hatırlıyorum. Bu proje neden gün ışığı görmedi. Yeni albümde o zamanda kalma parçaları da kullanmayı düşünüyor musunuz? Zira Headbangers Weekend'de çalınan yeni parça "Frozen Souls" da black metal müziğe selam çakıyor sanki?

Vay canına sizden de hiçbir şey kaçmıyor. Evet öyle bir projem vardı ama hayata geçmedi. Müzik yapacaksam bu ancak Metalium ile olabilir diye düşündüm. O dönem düşündüğüm tarz biraz farklıydı klavyeler falan. Yeni Metalium albümü ancak Metalium çizgisinde ve hepimizin katkısı ile olacak. Güzel bir soruydu bu...

Sorup sormamakta en kararsız kaldığım soru da sıra. Gündüz Hakan Savaşer ile yollar neden ayrıldı?

Tamamen Hakan’ın kendi kararıdır. Farklı bir yol çizdi kendine ve bu yolda Metalium ve aktif müzik yoktu.

Koleksiyoncular arasında da demolar, "Behind The Power" ve tüm konser kayıtlarını kapsayan bir best of albüm için ciddi bir talep var. Bu yönde bir girişim olacak mı?

Şu an tek hedefimiz yeni albüm. Ama albüm sonrası böyle bir best of projesi neden olmasın.

Yine Koleksiyoncular grubundan Ali Kerim Ugan'ın sorusunda sıra; Tekrar gün ışığına çıkmak için bir CD çıkartmayı ne kadar önemli buluyorlar? Sahiden internet ve mp3 çağında basılı bir albüm yayınlamak sizler için ne kadar önemli? Gelecek Metalium'a ne getirecek?

Dostum Kerim eyvallah. Tek düşüncemiz yeni bir albüm kaydetmek ve bunu seyircimize ulaştırmak. CD veya dijital platform ne olursa olsun. Tabii CD formatının daha bir arşiv anlamı var ama amaç metal hayranlarına ulaşmak ne şekilde olursa olsun.

Metalium üyelerinin müzik çalarında yakın zamanda hangi albümler döndü?

Mazhar; Children Of Bodom, Dimmu Borgir, Dark Tranquility ve her daim 80’ler.

Ayhan; Mesuggah, Lamb Of God, Dimmu Borgir.

Barış; Whitesnake, In Flames, Black Sabbath, Pat Benatar, Grace Potter, VA DIO, Dark Tranquility.

Yetkin; Opeth - Pale Communion, Pearl Jam - Lightning Bolt, Killswitch Engage - The End Of A Heartache (periyodik olarak), Mekanik - Diktatör, ayrıca bol bol oyun ve film müzikleri dinliyorum.

D.R.I. konseri öncesi Şişli Cami yakınlarındaki otel inşaatında Metalium brandası görünce ufak çaplı bir şok yaşamıştım. Yaptığım araştırmada Dudullu civarında '89 kuruluşlu METALIUM TEKNİK METAL ALÜMİNYUM SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ. isimli bir firma olduğunu gördüm. Firmadan haberiniz var mı?

Ha ha biliyoruz evet bizle ilgisi yok firmanın ama logoya bakılırsa eleman bizden. Tanışmak isterim kesinlikle yoksa albüm kapağına mı koysak?

Metalium elemanları boş zamanlarında müzik dışında neler yapıyor?

Barış: Oğluyla oynuyor, sık sık iş seyahatlerine gidiyor, dinlenmek istiyor ancak beceremiyor.

Yetkin: Müzik hayatımın şu an %90 ını falan kapladığından pek bir şey yaptığım söylenemez. Ufak çaplı tasarım işleri, bol bol oyun ama en çok yine müzik ve alakalı çalışmalar. Ha arada sırada da okul 🙂

Ayhan: Müzik dışında bol bol T.V. ve play station.

Mazhar: Müzik dışında iş büyük bir zaman kaplıyor tabii, evde olmayı çok severim, oğlumla oynarım, ona gitar öğretmeye çalışıyorum ve zaman kalırsa tembellik yapıyorum.

Sırada klasik Rock Vault sorusu. Unutamadığınız bir içki anınızı bizimle paylaşır mısınız?

Barış: Kaş 1993 gece saat 02:00 civarı, sahilde bol bol içtikten sonra, şu büyük siyah kaya üzerinde durabilirim dedim. Dedikten hemen sonra üzerine çıkmak için adımımı attım, siyah kayanın aslında kaya olmadığı ve boşluk olduğunu anladım. Kendi çabalarımla kurtuldum.

Yetkin: 3 sene önce barda çalarken sahneye gelen bir şişe viskiyi neredeyse tek başıma bitirip seyircilere boş şişeden zorla viski içirmeye çalışmam, üstüne seyircilerden birinin doğum günü olduğu için aldığı pastadan ikram etmesiyle o pastayı ağzıma yüzüme sürmem (yediğimi sanarak) ve herkese de o şekilde yedirmeye çalışmam. Tabii bunları yaparken de bir yandan çalmaya devam etmem (yani ben öyle sanıyorum). O gece birilerinden sopa yemediysem gerçekten şanslı sayılabilecek biriyim sanırım.

Ayhan: Cuma akşamı başladım Pazar uyandım ve baktım ki ne telefon var ne cüzdan, hiç bir şey hatırlamıyorum uyandığımda.

Mazhar: Üniversitede 4 arkadaş ki bunlardan ikisi Metalium’u kurduğumuz Kerim ve M. Ali, 4-5 içkiyi karıştırdık, baştan iyi gidiyordu fakat bir süre sonra pencereden veya tuvalete bilumum mekanlara kusma operasyonu başladı, sonrası sızma, hatta birimiz banyoda sızmıştı... Klasik bir hikaye ama başka da böyle bir anım yok.

Sitemiz Rock Vault'u inceleme fırsatı buldunuz mu? İncelediyseniz değerli fikirlerinizi duymak isteriz.

Bence (Barış), günümüzde her türlü içeriğe bu kadar kolay ulaşılabilirken, bunu düzenli şekilde yapıp bir de takip ediyor/güncelliyor ve düzenli olarak sunuyor olmanız takdir edilmesi gereken özelliğiniz. Ayrıca konu çok basit, Röportaj, Kritik ve Haberler, işte bu kadar kolay. Bu yüzden de her şey gayet düzenli ve tatmin edici. Teşekkürler.

Bizim sorularımız bu kadar. Son sözler için sahne sizin?

Barış: Estağfurullah...

Metalium: Yeni bir şeyler dinletmek için çok sabırsızlanıyoruz , çok heyecanlıyız ve biliyoruz ki çok beklettik ama değecek...

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.facebook.com/metalium.tr
www.twitter.com/metaliumtr

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.