Carcass - Surgical Steel

2013'ün en iyi ekstrem albümlerinden biri!

Carcass'ın merakla beklenen albümü "Surgical Steel" 13 Eylül'de Nuclear Blast Records etiketiyle daha çıkmadan yaklaşık 1,5 ay önce internet ortamına sızdırıldı. 10'uncu parça "Captive Bolt Pistol" ın internete hayli erken düşmesi ve çok beğenilmesi dinleyicileri çok sabırsızlandırmıştı. 47 dakikayı az geçen albüm piyasaya daha sürülmeden şimdiden tüketildi dersek yeridir, siz siz olun albümü beğendiyseniz (aksini düşünemiyorum!) satın alarak Carcass'a destek olun. 1996 yılında "Swansong" u piyasaya süren Carcass tam 17 yıldır piyasaya albüm sürmüyordu. Ekibi maddi manevi ateşlemek lazım diye düşünüyorum. 1987 yılında Liverpool, İngiltere'de müzik yapmaya başlayan grup goregrind müziğin gerçek babaları oluyor malum; bu sebeple "Reek Of Putrefaction", "Symphonies Of Sickness" ve en çok sevdiğim albümleri "Necroticism - Descanting The Insalubrious" zamanlarına girmediyseniz tavsiye ederim. 1993 tarihli "Heartwork" ile belki de en parlak zamanlarını yaşadılar fakat o vakitler melodik death metal severler için daha önemli bir topluluk haline gelmişlerdir. "Swansong" ile death 'n' roll tarzına geçiş yapan Carcass'ın yeni albümü "Surgical Steel" ise biraz daha karma bir albüm ("Heartwork" - "Necroticism: Descanting The Insalubrious" arasında) olma özelliğinde.

Carcass'ı genel olarak seven dinleyiciler "Surgical Steel" i dinlerken dolu dolu bir albüm olduğunu fark edeceklerdir. Bas/vokalde Jeff Walker (44), gitar/vokalde Bill Steer (43) ve bateride Trigger The Bloodshed'ten getirilen Daniel Wilding (24) bu çalışmada hünerlerini gerçekten başarıyla sergiliyorlar. Bu sefer yeni bir forma girmek yerine yeni parçalar yazmayı tercih eden Carcass'ın "Thrasher's Abbatoir" ve "Unfit For Human Consumption" parçalarında Kenneth "Ken" Owen misafir vokalist olarak işitilebiliyor. Yapımcılığı Colin Richardson'a, miksajları Andy Sneap'e ait çalışmada yeni Carcass parçaları "A Wraith In The Apparatus", "Intensive Battery Brooding", "Zochrot" ve "Livestock Marketplace" in olmaması ayrıca dikkat çekiyor. Söz konusu yayınlanan parçalarsa hepsi birbirinden güzel. Çok güçlü bir albümle karşı karşıyayız. Bu topluluğu canlı izlemek gerekiyor, eminim yüksek enerjilerini seyircilerine yansıttıklarında yaşattıkları unutulmaz şeylerdir. Albümleri dinlerken kendimi topluluğun konserindeymiş gibi hayal ederim ve eminim ki "Surgical Steel" seyircide nefes bırakmaz. Hastalıklı vokalleri, hızlı / bazen orta temposu, hayli melodik gitarları ve sevilen tekniklerini bizlere sunan Carcass'ın "Surgical Steel" ı bu sene yayınlanan en iyi ekstrem albümleri listesinde yerini bulacak. Son sözüm; (aslında sözde değil), özde başarılı bir geri dönüş albümü "Surgical Steel".

PARÇA LİSTESİ:

01. 1985 (01:15)
02. Thrasher's Abbatoir (01:50)
03. Cadaver Pouch Conveyor System (04:02)
04. A Congealed Clot Of Blood (04:14)
05. The Master Butcher’s Apron (04:01)
06. Noncompliance To ASTM F899-12 Standard (06:07)
07. The Granulating Dark Satanic Mills (04:10)
08. Unfit For Human Consumption (04:25)
09. 316L Grade Surgical Steel (05:20)
10. Captive Bolt Pistol (03:17)
11. Mount Of Execution (08:25)

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.facebook.com/OfficialCarcass

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite10
Ruh9.5
Sunum9.5
Özgünlük10
"Surgical Steel" parçaları Carcass hayranlarının çoğunluğunun iyi bildiği ve sevdiği yerlerden hazırlanmış görünüyor!
9.8

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

6 comments

  1. Baran Şahin 13 Ağustos, 2013 at 18:30 Cevapla

    Tek kelime ile gelmiş, geçmiş, gelecek en yeni en taze geri dönüş albümü. Her notasında döktürmüş Walker ve ekibi. Bize düşen çıktığı gün bir kopya alıp arşivin baş köşesine koymak

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.