Spiritual Beggars - Return To Zero

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite7
Ruh7
Sunum8
Özgünlük7
Bu grup varken Amott Arch Enemy'de ne yapıyor anlamadım, anlamıyorum, anlamayacağım
7.3

ŞİDDETİNDE!

70'lere selam, coşkuya devam!

70'lere selam, coşkuya devam!

Michael Amott'un uzun süreli yan projesi Spiritual Beggars yedinci stüdyo kaydı ile karşımızda. Albüm öncesi mikrofonu  Apollo Papathanasio'ya  (Firewind) teslim etmek suretiyle bizleri endişelendiren grup ne mutlu ki bir kez daha yüzümüzü güldürüyor. İlk olarak söylemem gereken yeni vokal Apollo'nun işini son derece iyi kotardığı. Grup o aşina olduğumuz formülü başarı ile sürdürüyor. 70'lerin sonu seksenlerin başının doom metalini biraz hard rock, bolca da stoner rock ile süslüyor!

Albüm isim şarkısı "Return to Zero" ile açılıyor.  Per Wiberg'in (Opeth) başarılı klavye açılışının ardından gümbür gümbür  “Lost in Yesterday” başlıyor. Şarkıda Amott ve ekibi Black Sabbath, Trouble, Deep Purple, Rainbow ve Uriah Heep'e leziz bir şekilde saygılarını sunuyor. Leziz açılışımızı dinamizmi ile sabahları doping vazifesi gören “Star Born,” eski vokal J.B. nin dev grubu Grand Magus'a selam çakan “Chaos of Rebirth” takip ediyor. Hit bombardımanı öfkeli  “We Are Free” ile devam ederken  “Spirit of the Wind” ile sakin sulara yelken açıyoruz.

İsmini zikrettiğim ilk sekiz şarkı sonrası şarkıların etkileme potansiyeli belirgin şekilde düşüyor. Buna rağmen yıldızlar kadrosu ekip 2010 yılının son çeyreğinden senenin en etkileyici işlerinden birine imza atmış. Yeni tatları da bünyesinde harmanlayarak  eskinin anılabileceği gösteren böyle albümlere inanın çok ihtiyacımız var!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.