Cynic - Traced In Air

Cynic - Traced In Air

1993 tarihli debut albümleri Focus’un çıkışının ardından –dile kolay-tam 15 yıl geçti. Geçen 15 yıllık zamanda pek çok şey değişti elbet, müzik dünyası önce oduncu gömlekli bezgin çocukları, cehennem kaçkını iblisleri,gangster bozması iri kıyım zencileri ve pek çok kaçığı sahneye çıkardı; bu geriye kalan 15 yılda her saniye ışık hızıyla değişen zamanda değişmeyen tek şey var ise o da Paul Masvidal, Sean Malone ve Sean Reinert’in hala sihirli notalar yazabildiği…

Geçtiğimiz yıl tekrar toplanan ve re-union konserlerinde gördüğü ilgi üzerine devam etmeye karar veren grup Traced in Air ile karşımızda. Tribal bateri vuruşları ile süslü intro “Nunc Fluens” ile başlayan müzikal şölen grubun brutal yüzünü sergilediği “The Space for This” ile devam ediyor. İkinci gitarlarda ve brutal vokallerde gruba eşlik eden genç gitarist Tymon Kruidenier albüm boyunca sağlam bir performans sergileyip işinin hakkını veriyor.

“Evolutionary Sleeper” ve “Integral Birth” akılda kalıcı melodilere ve nakaratlara sahip çalışmalar. Bunun yanında özellikle “Evolutionary Sleeper” da grup dinlediğimen ruhlu sololardan birini sunuyor. “The Unknown Guest”, “Adam’s Murmur” ve kapanış çalışması “Nunc Stans,” bildiğimiz ve özlediğimiz Cynic müziğine dair her özelliği bünyesinde taşıyor.

Orijinal olan her grubun çıkışı akabinde yüzlerce klonunun piyasaya salındığı şu günlerde geride kalan 15 yıl içinde bir tek Cynic kopyasının bile piyasaya çık(a)mayışı grubun ne derece kendine özgü müzik yaptığının en büyük kanıtı bence. Şahsım adına 2008 yılı içinde en keyif aldığım ilk üç albümden biri.

1. Nunc Fluens
2. The Space For This
3. Evolutionary Sleeper
4. Integral Birth
5. The Unknown Guest
6. Adam's Murmur
7. King of those Who Know
8. Nunc Stans

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite10
Ruh9
Sunum9
Özgünlük10
Şahsım adına son yılların en heyecan verici geri dönüşlerinden. Death metal etkileri iyice törpülense de Cynic hala çok heyecan verici müzik yapıyor.
9.5

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.