The Faceless - Planetary Duality

The Faceless - Planetary Duality

İsmi glam ve hair metal ile özdeşleşmiş Los Angeles bazen biz sert müzikseverlere  güzel sürprizler yapabiliyor. Fueled by Fire isimli güzide eski okul thrash metal grubu sonrası melekler şehrinden çıkan ikinci süpriz ise teknik death metal grubu The Faceless oldu. 2006 yılında çıkardıkları debut albümleri Akeldama ile övgüler alan ve Nile, Black Dahlia Murder ile turlama şansı elde eden grup şu sıralar ikinci albümleri Planetary Duality ile kariyerlerinin en verimli günlerini yaşıyor. Albüm çıktığı gibi Billboard listelerinde 119. sırada giriş yapan grup şu sıralar 2009'un en flaş turnelerinden birine Meshuggah ve Cynic ile beraber imza atma hazırlığında.

İlk albümün çıkışı ile birlikte flaş isimler ile tura çıkan grubun edindiği tecrübeler grubun yeni albümüne yansımış. Bunun yanında teknik death metal albümlerinde görülen temel aksaklık ne mutlu ki albümde karşımıza çıkmıyor. Grup müziği bir atletizm maçı ya da gövde gösterisi olarak görmüyor, tüm o teknik geçişler müziğin akışına ustalıkla yedirilmiş; death metalin ham ve çiğ halini sevenler bile bu Los Angeles'lı gençlerin müziğinde keyif alacak pek çok nokta yakalayacaklardır. Aynı zamanda grubun müzikal esin kaynakları arasında rahatlıkla gösterebileceğimiz Necrophagist ve Cynic'e çok şık göndermeler mevcut. Zımba gibi başlayan açılış parçası "Prison Born" ile ilk şoku atlattıktan sonra hemen arkasından gelen "The Ancient Covenant" son derece sıkı lead gitar partisyonları ve Cynic müziğinin en temel yapıtaşı olan vocoder kullanımı ile keyif verici.

"Shape Shifter" başarılı bir ara geçiş niteliğinde, kısa ve dinlendirici. Takipçisi "Coldly Calculated Design" ve albümdeki favorim "Xenochrist" özellikle lead gitarist  Michael Keene'in kendini aştığı çalışmalar. "Sons of Belial" kaos ile dinginlik arasında gidip geliyor.  Grup klasik formülüne "Legion of Serpent" ile devam ettikten sonra kapanışta "Planetary Duality" ikilemesi (! bu terim de benim kulağımı ısırdı farkındayım) bizleri uğurluyor.

Death metal dünyasının en saygı gören illustratörlerinden Par Olofsson imzalı kapak, Kilebong dizayn imzalı booklet tasarımı da albümün diğer artılarında. Albümün eksilerine gelirsek eğer tek göze batan noktanın aşırı temiz ve steril prodüksiyon olduğunu söyleyebilirim. Müziğin temel taşı gitarların temiz kaydedilmesine bir itirazım yok ama bateri pek çok yerde trigger ve drum machine destekli kaydedilmiş gibi vuruyor. Herşey bir yana bu sene çıkmış ve hatta çıkacak (Morbid Angel'ın büyük dönüşünü ve Yamyam Cesetleri tenzih ederek) en iyi death metal albümlerinden biri karşınızda duuruyor. Kulak kabartınız!

Parça Listesi:

1. Prison Born
2. The Ancient Covenant
3. Shape Shifters
4. Coldly Calculated Design
5. Xeno Christ
6. Sons of Belial
7. Legion of the Serpent
8. Planetary Duality I : Hideous Revelation
9. Planetary Duality II : A Prophecies Fruition

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite9
Ruh8
Sunum9
Özgünlük9
Senenin en renkli ve en orijinal işlerinden
8.8

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.