Darkthrone - The Cult Is Alive

Darkthrone - The Cult Is Alive

Black metalin dev ismi 2006 çıkışlı “The Cult is Alive” ile karşımızda. “Too old, too Cold” e.p si ile tepki çeken bunun yanında yıllar önce olaylı bir şekilde ayrıldığı Peaceville ile tekrar çalışmaya başlayan Dark Throne “The Cult is Alive” da soundunda radikal değişikliklere gidiyor. İlk olarak o kirli sound bir nebze de olsun devam etse de , eski öfke ve şuursuz saldırganlık hafiflemiş.  Sözün özü Dark Throne’dan ikinci bir Panzerfaust, Soulside Journey veya Transilvanian Hunger bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacak.

Albümün açılışı “The Cult of Goliath” yapıyor, oldukça rock’n’roll esintili, hatta yer yer punk rock göndermeli bir parça. Bir önceki e.p den alınan “Too old, too cold” Dark Throne’un punk sevdasını iyiden iyiye açığa vuruyor. “Atomic Coming” adeta tüm kuzeyli black metal gruplarının ağası, paşası sayılan Motörhead’e saygı duruşu niteliğinde. “Graveyard Sluts” da albüm boyunca denemelerini takdir ettiğim ve sevdiğim Dark Throne ilk kez çuvallamış, klasik rock’n’roll riffleri ve bendingler ile dolu altyapı rahatsız etmese de Fenriz’in bu şarkıda denediği vokal tarzı oldukça itici, hatta eski Türk metal gruplarından Wyvern’e benzettim (anlayan anladı) .

“Whisky Funeral” eski tarz Dark Throne sevenleri memnun edecek bir çalışma en azından albümdeki sayılı taramalardan biri bu şarkı da mevcut. “De Underjordiske (Aelia Capitolina)” eski usul kirli sound ve rifflere sahip olmasına rağmen nedense fazlasıyla mutlu duran bir çalışma, ikinci dakikasından sonra düşen temposuyla oldukça can sıkıyor. “Tyster Pa Gud” ile grup en büyük ilham kaynaklarımızdan dediği punk rocka bir kez daha ilanı aşk ediyor, ama söylemeden geçemeyeceğim solonun başlangıcındaki ton inanılmaz rahatsız edici. Albümün kapanışını ise “Forebyggende Krig” yapıyor. Kapanış için daha iyi bir şarkı seçilebilirdi diyebilirim.

Albüm için şunu söyleyebilirim; ilk olarak kritiğin başında belirttiğim gibi eski okul Dark Throne bekleyenlerdenseniz hayal kırıklığına uğramanız olası. Ama yeni denemelerinde grubun neler yaptığını dinlemek isterseniz ve ön yargısız dinlerseniz bu albüm size keyifli anlar vaad edecektir.

 

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite7
Ruh9
Sunum7
Özgünlük7
Dark Throne'dan idollerine nefis bir saygı duruşu. Ben grubun yeni müzikal yolundan çok keyif alanlardanım.
7.5

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.