Fear Factory – Mechanize

Fear Factory – Mechanize

Malum köklere dönüş son beş yılın en önemli müzikal trendi... İlk aşamada bu vaatle yapılan pek çok albümün bünyede yarattığı acı verici deneyimler hatırlanıp Obsolete sonrası bir drama tiyatrosuna dönen grubun yeni albümde köklere dönme vaadi pek tatminkar gelmesede uzuncaaa cümlenin sonunda sevdiğimiz Fear Factory'nin geri döndüğünü söylemeliyim. Soul Of A New Machine ve Demanufacture albümlerini seven arkadaşlar sözüm size... Kabul etmek gerek 90'ların ilk yarısında Florida merkezli death metal fırtınası sonrası çıkan ilk "taze" grup Fear Factory idi; makine gibi işleyen grubun kimyası Obsolete ile bozuldu. İlk olarak albümü kabullenmeyen hayranlar tepki verdi, hemen arkasından Burton C. Bell gruptan ayrıldı, geri dönüşünün ardından Bell ve gitarist  Dino Cazares arasında sular durulmadı. Derken Cazares gruptan şutlandı ve gitarlar grup içi bir çözüm ile  Christian Olde Wolbers'e emanet edildi. Bu kadro ile vasat sayılabilecek Archetype ve  son derece kötü Transgression albümlerinin  yanında Cazares ve grup üyelerini birbirlerine sallayıp durmalarının izleyip durduk. (hızını alamayan Cazares bir araya birde Divine Heresy komedisi sıkıştırdı atlamayalım!)

2009 yılı ortalarında ise hesapta beklenmeyen(!) bir gelişme yaşandı ve Bell, Stroud, Cazares ve efsanevi baterist Gene Hoglan'dan kurulu yeni Fear Factory karşımıza çıktı. Olde Wolbers ve orjinal baterist Raymond Herrera ise yollarına Arkaea ve bolca polemik ile devam etti. Özet geçmeye çalıştığım uzuuuunnn magazin kısmını zorda olsa kenara bırakıp işin müzikal kısmına bakalım isterseniz. Yaşları (ve fazla kiloları ) nedeniyle eleştirilen iki isim Dino Cazares ve Gene Hoglan hala yapabilecekleri çok şey olduğunu kanıtlamak istercesine enstrumanlarını hırpalıyorlar ve bu da uzun zamandır duyduğum en vahşi ve en oturmuş Fear Factory tınılarına imza atıyorlar.

Albüm gümbür gümbür giden isim parçası "Mechanize" ile açılıyor. Herşey 90'ların başındaki güzel günler gibi; makine sesleri arkasından giren Cazares imzalı mekanize riffler ve vahşi bateriler...  Arkasından ise son derece sağlam "Industrial Discipline" ve "Fear Campaign" den sonra aylar önce yeni Fear Factory'nin ilk icraatı olarak Youtube'da sunulan "Powershifter" geliyor.

Boş ve süre uzatmak adına yazılan parçaların ne mutlu ki bulunmadığı albümde “Christploitation”, “Oxidizer” ve “Controlled Demolition” ilk dinlemede öne çıkan diğer parçalar.  Bünyesinde iki eski Fear Factory ve iki de Strapping Young Lad (bass gitarist Byron Stroud ve baterist Gene Hoglan) yeni Fear Factory'nin soundu her iki grubun tadında bir bileşimi gibi. Bazılarınız yeni formüle burum kıvıracak ama emin olun herşey tıkır tıkır işliyor!

Başarılı prodüksiyonu ve eski günlere selam çakan kapak çalışması ile dikkat çeken Mechanize, Fear Factory'nin olgunluk döneminin kesinlikle en başarılı işi... Bunun yanında grubun neden bir zamanlar ekstrem metal janrının en önemli isimlerinden biri olduğunu bir kez daha göstermesi açısından önemli.

Kaçırmayın!

Parça Listesi

1. Mechanize
2. Industrial Discipline
3. Fear Campaign
4. Powershifter
5. Christploitation
6. Oxidizer
7. Controlled Demolition
8. Designing the Enemy
9. Metallic Division
10. Final Exit
11. Crash Test (Bonus Track)

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8
Ruh8
Sunum8
Özgünlük8
Gene Hoglan destekli Fear Factory can yakıyor
8

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.