Gorefest - La Muerte

Gorefest - La Muerte

Genelde her zaman için geri dönüş albümlerine soğuk bakarım ki bu görüşümü değiştiren grup sayısı bir elin parmaklarını geçmez iken, uğradığımız hüsran ise sayısız...

Gorefest yeniden toplandığında, albüm haberini aldığımızda, hatta hatta RTN 3 'de mükemmel performansı ile ağzımızı açık bıraktığında bile geri dönüş fikrine sıcak bakmıyordum. Çok vahim bir hataya düştüğümü albümü alınca anladım. 90'lı yıllarda death metalde Florida tekelini kıran, daha sonra ise klasik heavy ve rock partisyonları ile müziğini zenginleştiren Gorefest yarım bıraktığı müzikal devrime bu albüm ile devam ediyor.

Açılış parçası "For the Masses" sakin olun biz hala buradayız mesajını olabilecek en gürültülü şekilde veriyor. Bırakın death metali rock aleminin en yetenekli davulcularından Ed Warnby'nin performanıs takdir edilesi. Bunun yanında Jan Chris'in artık marka olmuş vokalide eminim pek çok oldscholl death metal fanının duygulandıracak. "When Dead walks the Earth" dinamik yapısı ile dikkat çekici bir parça. "You could make me Kill" de gerçekten Jan Chris dinleyicisini kendisi ile beraber cinayete çağırıyor, parçada nakarat kısımlarında dipten giren back vokal tüyler ürpertici. Bilmem kaç kişinin dikkatini çekti ama "Malocious Intent" in gitar tonları bana fena halde Slayer-Diabolus in Musica günlerini hatırlattı.

"Rogue State" ise albümün saklı hitlerinden, tek kelime ile başyapıt. Yedi dakikayı aşkın süresi olan bu şarkının nasıl bittiğini bile anlayamayacaksınız. Hemen ardından gelen "The Call" efektli bass gitar kullanımı ile dikkat çekiyor. "Of Death and Chaos" albüm boyunca hissedilen Boudewijn-Frank ortaklığının doruk noktası bence. Bu ikili albümde tüm gitar partisyonlarında harikalar yaratmışlar.

Albümün kapanışını ise albümle aynı adı taşıyan "La Muerte" yapıyor. Belirtmek istediğim en önemli nokta bu albüm bu albümün kolay ve ilk dinlenişte sevilebilecek bir albüm olmadığı. üzerinde oturulup emek verilmesi, en aşağı 2-3 kere dinlenmesi gereken bir albüm. Fakat bir kez içine girildiği an çıkılmıyor. Böylesine kalp işi ve devrimsel bir albüm yayınladıkları için Jan Chris&co ye teşekkürlerimi sunarım. Kesinlikle bu senenin en iyi albümlerinden biri, belki de en iyi albümü...

ŞARKI LİSTESİ
1 - For the Masses
2 - When the dead walks the Earth
3 - You could make me Kill
4 - Malicious Intent
5 - Rogue State
6 - The Call
7 - Of Death and Chaos
8 - Exorcism
9 - Man to Fall
10 - New Gods
11 - Till fingers Bledd
12 - La Muerte

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite9
Ruh9
Sunum9
Özgünlük9
Metal tarihinin en sağlam geri dönüş albümlerinden birine kayıtsız kalmayın!
9

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.