In Spite - Land Of Steel Cage

Kaçırmayın.

Melodik metal tarzındaki ilk albümü ile dikkat çeken In Spite yerel basından büyük övgü alan ikinci albümü “Land Of Steel Cage” ile ikinci kez görücüye çıkıyor. Albümü dinleyince ilk göze çarpan gruptaki tarz değişikliği olmuş. Grup plak firması Hammer Müzik’in tabiri ile hate metal yapıyor. Brutal vokaller yerini kirli bir clean vokale bırakmış, gitarlar yer yer core-thrash riffleri atıyor, tonlardaki modernlik grubu demode olmaktan çıkartıyor. Sözün özü In Spite doğru yerde doğru hamleler yapmış.

Albüm ile aynı dı taşıyan “Land of Stell Cage” gayet agressif bir giriş olmuş. Bunu takip eden “Network” te albüm boyu dinleyeceğimiz agressif gitar partisyonları ilegöz doldurmakta. “Killer in the Choire” aralarda giren pop-vari bayanvokalleri ile ilk başta garip gelse de , zaman içinde albümün en keyifli çalışmalarından biri olduğunu bizlere gösteriyor. Parçadaki ölümcül rifflere özellikle dikkat…

“Heroes for Sale" ile grup death metal günlerine bir gönderme yapmakta adeta,vokalist Onur’un brutal/harsh arası gidip gelen vokallerini . Hemen ardından gelen “Our Paradise” da ise keman kullanımı gruba ciddi bir renk getirmiş. Yıllar yılı iyi paşlaşan ama son vuruşuyapamayan gruplarımızın yabancı türdaşlarını aratmayan orijinaldenemelere girme riskini alabildiğini görmek keyif verici. “The way we Choose” agresif bateri partisyonları ile dikkat çekici. “This is Spite” sert ve agresif riffleri ile akıp geçerken hemen arkasında ngelen “Zero Point” jazz, blues alt yapılı riffleri ile bizleri şaşırtmaya devam ediyor. İşin en güzel kısmı grup bunu bizlerin gözüne sokmadan yapıyor. “Army of Sinners” klasik rock kalıplarında bir girşile açılıp devamında elektronik looplar ile destekleniyor. Albümün son parçası “Blind” ise enfes güzellikte, bütün albüm boyunca öfke ile çalan grup son parçada bize duygusal yönünü göstermekten çekinmiyor.Sonuç olarak tür değiştirmenin, modern soundlar takip etmenin suçsayıldığı, bu işi yapan grupların aforoz edildiği bir ülkede böyle bir albüm çıkardıkları ve yeni akımları başarı ile müziklerine yedirdikleri için In Spite’ı tebrik ederim.

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite7
Ruh7
Sunum7
Özgünlük7
Keşke grup “Killer Choire”, “Blind” ve “Our Paradise” ta yaptığı cesur denemeleri tüm albüme yaysaymış demeden de geçemiyorum. Kesinlikle ıskalanmaması gereken bir albüm.
7

ŞİDDETİNDE!

EtiketlerIn Spite
Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.