Gorguts - Colored Sands

Quebec uykusundan uyandı!

"Kanada'nın teknik death metal müziği" denildiği zaman akıllara ilk gelen eski topluluklardan Gorguts en son 12 yıl önce "From Wisdom To Hate" albümlerini çıkarmıştı. Bu çalışma onların en efsane albümleri olan "Obscura" nın bir sonrasıydı. 1989 yılında kurulan ve 2005 yılına kadar müzik yapan ekip, 3 yıl müziğe ara verdikten sonra 2008 yılında tekrardan bir araya gelmişlerdi. Bu sebeple "Colored Sands" gerçekten merakla beklenen albümlerden biriydi. 30 Ağustos'ta Season Of Mist Records etiketiyle piyasaya sunulacak bu albümü dinleme fırsatı bulduk.

Gorguts'ın gitarist/vokalist beyni Luc Lemay'ın yanına klas bas gitarist Colin Marston ve yine gayet kaliteli çalan bir gitarist olan Kevin Hufnagel'i alması başarılı bir sonuç vermiş. Bateristi ayrı belirteceğim; ekstrem kulvarda John Longstreth'i en sevdiğim 5 baterist arasına rahatlıkla sokabilirim ve bu albüme yine kendisi hayat vermiş görünüyor. Origin, Exhumed, Dying Fetus, The Red Chord ve Skinless gibi ekiplerde çalabilmek mühim bir konu, her zaman kendisini bana keyifle dinletmiştir. Bu albüm kendisi için eminim farklı bir yolculuk olmuştur. Yaptıklarına bir bakın, aklınıza tipik bir John Longstreth tarzı gelmeyecektir. Eğer Gorguts dirildiyse bu adama çok şey borçlulular, harika bir uyum göstermiş.

Bizleri 1 saat süren, 9 yeni Gorguts parçası bekliyor ve ilk etapta parçaların uzun süreli olması dikkat çekiyor. İkinci parçaları "An Ocean Of Wisdom" ve üçüncü parçaları "Forgotten Arrows" ile bizlere yeni müziklerinden ilk örneklerini sunan Gorguts'ın birinci parçaları "Le Toit du Monde" nin de gayet önemli ve güzel bir açılış parçası olduğunu düşünüyorum. Yedinci parça "Ember's Voice" beni kendine bağlayan parçalardan biri oldu bu albümde. Albümü kendinizi vererek dinlerseniz parçaların birbirine neredeyse hiç benzemediğini fark edeceksiniz. Albümün ilk parçasına bakıp "bana göre değil!" derseniz emin olun, hiç bir şeyin farkına varamayacaksınız. Bir "Ember's Voice" u ayrı tutuyorum fakat bir sonrası "Absconders" havası ilgimi çekmedi diyebilirim. Bu sebeple bu albümden sadece sevdiğim parçaları ilerleyen zamanlarda dinleyebileceğimi düşünüyorum. "Obscura" da böyle olmamıştı, "ne gelirse..." diyordum ve başladığım gibi bitiriyordum.

Kariyeri boyunca ölüm, hastalıklar, mistisizm ve son dönemlerinde efsaneleri parçalarında anlatan Gorguts'ın bu çalışmasında yer alan parçaların bazı bölümlerini kasvetli bulabilirsiniz. Topluluk hakkında hiç bir fikriniz yoksa kendilerinin sadece teknik death metal'den ibaret olduklarını ilk etapta düşünmeyin, işin avant-garde yönünde ihtisas yapmış olduklarını söyleyebiliriz. İşte bu avant-garde yönleri belki de onların müziklerini nadide kılıyor. Ben bu albümü baştan sona dinlemek konusunda sabır gösterdim, karşınızda "The Erosion Of Sanity" ya da bir "Obscura" bulamayacaksınız. Nitelikli müzik dinlemek istiyorsanız arka planda açılacak güzel parçalara sahip bir albüm "Colored Sands". Ama daha eski kayıt teknolojisinde olup teknik yönden daha harikulade bir şeyler dinlemek isteyenlerin akıllarının eskilere gitmesini normal karşılayacağım. Bu albüm Gorguts hayranlarını tatmin edecektir. Güzel bir albüm, hakkında kötü konuşulacak ya da yerden yere vurulacak bir çalışma değil. Kendilerinin seneler sonra stüdyo albümü yapmaları bile mucize bana göre; iyi ki varlar, sahneye renk katıyorlar.

PARÇA LİSTESİ:

01. Le Toit du Monde (06:33)
02. An Ocean Of Wisdom (07:20)
03. Forgotten Arrows (05:42)
04. Colored Sands 07:55
05. The Battle Of Chamdo (04:42)
06. Enemies Of Compassion (07:03)
07. Ember's Voice (06:48)
08. Absconders (09:08)
09. Reduced To Silence (07:38)

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.gorguts.com
www.facebook.com/GorgutsOfficial
www.twitter.com/GorgutsOfficial

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8.5
Ruh10
Sunum8.5
Özgünlük9
Death metal müziğini kımıldatıp birkaç adım önüne geçmek, dinleyicinin ufkunu açmak işte böyle bir şey oluyor. "Colored Sands" yaratıcılıklarla dolu ve kesinlikle ilham verici bir çalışma olmuş. Cryptopsy, Ulcerate ve Negativa severlere şiddetle tavsiye ediyorum.
9

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.