Exhumed - Necrocracy

Çelik değişebiliyorsa Exhumed'ta değişebilir!

1990 yılından bu yana ekstrem camia içersinde güzel işler yapan San Jose, California'lı deathgrind topluluğu Exhumed'un yeni beşinci albümleri "Necrocracy" 5 Ağustos'ta piyasaya sürülmeden dinleme fırsatı bulduk. "Garbage Daze Re-Regurgitated" haricinde grubun bütün albümlerini piyasaya süren Relapse Records çıkışlı bu çalışmanın eski Exhumed dinleyicileri tarafından biraz düşündürücü olduğunu ifade etmeliyim. "Gore Metal" (1998) ve "Slaughtercult" (2000) gibi iki saykotik albüm yapmayı başarmış, başka bir deyişle hastalıklı bir albümün nasıl yapıldığını iyi bilen kanlı canlı bir grubun yıllar sonra kendini biraz unutup daha çok death metal müziğine yönlendiklerini görüyoruz. 2006 yılında Ingrowing ile birlikte yaptıkları "Something Sickened This Way Comes / To Clone And To Enforce" adlı split çalışmada kendilerine geldiklerini düşünmüştüm fakat onlar "All Guts, No Glory" ile müziklerini biraz daha farklılaştırmışlardı. Zaten vokalist/gitarist Matt Harvey haricinde sık kadro değiştiren bir topluluk Exhumed. O albümde yer alan "As Hammer To Anvil" gibi parçanın benzerlerini isterseler 50 kere yazabilecek kapasitede bir gruptan bahsediyoruz. Hiç Exhumed konserine gitmedim fakat gördüğüm tüm geri dönüşlerde kendilerinin çok iyi bir sahne topluluğu olduklarından bahsediliyor. "Necrocracy" albümünde de bu başarılarını sürdürecekler gibime geliyor. Çalışmayı dinlerken kendimi konser ortamında hissettim ve şunu söyleyebilirim ki Exhumed yeni parçalarıyla takipçilerini mutlu edecektir.

Exhumed

Bana soracak olursanız yaklaşık 40 dk. süren albümde en önemli parçalar "Necrocracy" ve "Sickened". "Necrocracy" parçası pek duyulmadık, daha özel bir parça konumunda. "Sickened" da ise benim özlediğim gerçek Exhumed (ya da eski günler diyelim) var. "Sickened" ın sololarını çok beğeneceksiniz. Zaten albüm geneline bakılırsa Exhumed'un albüm çapında melodik işlerle aralarının iyi olduğu gözlemleniyor. Exhumed'u ilk kez dinleyen bir dinleyici düşünün, bu dinleyicinin az çok death metal kulağı varsa bu albüm hakkında kötü düşüncelere sahip olmayacaktır. Temiz bir sound, cam gibi bir kayıt ve daha death metalize bir müzik işiteceklerdir. Ama önceki cümlelerinde bahsettiğim gibi grubun ilk iki albümü zamanlarının yeri ayrıdır. Gore müziklerle anılan, gory olarak tabir edeceğimiz bir grubun zaman geçtikçe daha beklentiler dışında işler yapan bir gruba dönüşmesi bence üzücü. Ne yapalım, bu sefer ellerinde bunlar varmış; Exhumed yine Exhumed'tur. Hala birçok topluluğa nazaran diskografisel bazda farklı olan özel bir topluluktur. "Necrocracy" çalışmasında bahsedilmeye değer bir diğer kişi baterist Mike Hamilton'dır. Exhumed ile güzel bir uyum yakaladığı söylenebilir. Kendisi ayrıca 1999'dan bu yana Deeds Of Flesh'in bagetlerini sallayan bir müzisyen. Kendisi ilk stüdyo albümü bazında Vile'ın ilk albümü "Stench Of The Deceased" te görülmüştü ve dikkatleri üzerine çekmişti. Benim albüm hakkında söyleyebileceklerim bu kadar; son olarak söz (savaş, yeni dünya düzeni, suikast) ve müzik olarak değişim içinde bulunan Exhumed'u objektif olarak dinlemenizi tavsiye ediyorum. Belki de yeni Exhumed daha çok ilginizi çeker.

PARÇA LİSTESİ:

01. Coins Upon The Eyes (04:03)
02. The Shape Of Deaths To Come (04:37)
03. Necrocracy (04:09)
04. Dysmorphic (04:45)
05. Sickened (04:44)
06. (So Passes) The Glory Of Death (04:25)
07. Ravening (03:59)
08. Carrion Call (03:56)
09. The Rotting (03:51)

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.exhumed.bandcamp.com
www.facebook.com/ExhumedOfficial
www.twitter.com/exhumedofficial

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8
Ruh7
Sunum7
Özgünlük7
Matt Harvey, Bud Burke, Mike Hamilton ve Rob Babcock kadrosundan böyle bir şey çıktı. Matt Harvey bir gün illa ki pes edecek. Pes ederse de geriye dönüp bakıldığında daha çok ilk dönemleri konuşulur benden söylemesi...
7.3

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.