Kreator - Hordes Of Chaos

Kreator - Hordes Of Chaos

Fueled by Fire, Warbringer, Municipal Waste gibi gruplar ataklarını sürdüre dursun eski tüfeklerde thrah metal akınınına yer yer kanat ortalarıyla destek vermiyor değil... (Gönül isterdi ki türün mucidi Metallica Death Magnetic de bir iki salvo dışında tam saha press ile oyuna katılsın ama nafile). Onikinci uzun çaları Hordes of Chaos ile sahalara dönen veteran panzerler 90'lı yılların ortasından beri başladıkları endüstriyel, gotik denemeleri 2001 tarihli Violent Revolution ile bir kenara bırakmış tekrar ibreyi paranın geldiği yöne çevirmişlerdi. Kreator ne kadar müzikal olarak başarılı işler sunsa da; Renewal gibi bir klasiğe sahip çıkmayışları, Samael ile geldikleri konseri basın toplantısında "Artık metal dinlemiyoruz, yolumuz Sisters of Mercy, Laibach yoludur" deyip Golden Age gibi fasa fiso bir albüme imza atmaları, anavatanları Almanya'da Irreligious ile o dönem altın çağını yaşayan Moonspell'in altında turlayıp albüm elde patlayınca tekrar thrash metale çark etmeleri grubun ne ölçüde omurgalı(!) ve işini içten gelerek, maddi kaygıları kenara bırakıp (!) yaptığını kanıtlar nitelikte... Sonuç olarak bize düşen albümü müzikal değerlendirmek -en azından şimdilik- değerleme kritelerimizde moralite puan yok, olsa çok grup sınıfta kalır inanın...

Yaşı 40'ı aşan ve grupta kalan iki kurucu üyeden biri olan Mille Petrozza albüm genelinde yaşına başına bakmadan vokal dersi veriyor, inanılmaz thrash riffleri atıyor, gitar ikilisinin melodi ayağından sorumlu isim Sami Yli-Sirniö solo gitarlarda thrash metal alanında lead gitar nasıl çalınır dersleri veriyor. Kurucu üyelerden bir diğeri Ventor'de "thrash metalde bateri" sempozyumunda bilir kişi edasında...

"War Curse" ve "Demon Prince" özellikle Terrible Certanity zamanını özlemle ananların yüzünü güldürecek. Testament "Fear", Death AngeL "Dethroned" ile beraber benim için senenin en iyi thrash metal çalışması olan "Amok Run" ile grup thrash metal gibi kısır bir tarzın, türün genel kriterlerini bozmayacak minik eklentiler ile ne derece zenginleştirikebileceğini gözler önüne seriyor.  Akustik gitar arpejleri ile başlayıp klasik thrash metal ballad formunda devam ederken bir anda yükselen tempo ve arkasından nakarat kısmına müteakip giren thrash taramaları bizi halk arasında "pervane" olarak tabir edilen headbang usülüne davet ediyor.

"To the Afterburn", "Destroy What Destroys You" ile hala yüksek tempolu parçaları başarıyla kotarabildikleri gösteren grup üyeleri  geçmişe bir dönüş yapıp "Europe After Rain", "Hidden Dictator" ve "Flag of Hate" gibi lirikler yazdıklarını hatırlamış olacaklar ki sert mesajlarına uzun bir aradan sonra "Radical Resistance" ile devam ediyor.

Ahthrax ve Megadeth gibi iki dev ismin -her ne kadar özellikle Megadeth'ten özellikle umutsuz olsam da- yeni albüm yayınlayacağı sene 20 yıla aşkın süredir devam eden Bay Area, Ruhrport Area kapışmasında yeni bir round gibi ve açıkça söylemek gerek dövüş etiğini beğenmesek de Alman arkadaşlar maçtaki ilk yumruğu indirmiş durumda.

Parça Listesi

1- "Hordes of Chaos (A Necrologue for the Elite)"
2- "Warcurse"
3- "Escalation"
4- "Amok Run"
5- "Destroy What Destroys You"
6- "Radical Resistance"
7- "Absolute Misanthropy"
8- "To the Afterborn"
9- "Corpses of Liberty"
10- "Demon Prince"

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite7
Ruh7
Sunum7
Özgünlük7
Tekrar thrash metal yapmaya karar veren Kreator bildiğimiz gibi
7

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.