Napalm Death - Apex Predator - Easy Meat

Napalm Death - "Apex Predator - Easy Meat"

Bu albüm 34 yıllık tecrübe ürünü...

Grindcore tarzının babası Napalm Death'in "Apex Predator – Easy Meat" adlı yeni albümünde yapımcı Russ Russell'ın emeği var ve 23 Ocak'ta Century Media Records etiketiyle çıkan bu albüm İngiltere, Çek Cumhuriyeti ve Amerika olmak üzere tam 3 stüdyo gördü. Bu sebeple harika bir prodüksiyon. Parçalardan bahsedersek; albüm adıyla aynı adı paylaşan giriş çalışmasını gerçekten beğenmedim. Albüm yayınlanmayan piyasaya sürülen parçalardan "Smash A Single Digit" de işittiklerimiz bize Napalm Death hakkında çok farklı fikirler vermiyor. "Metaphorically Screw You" materyalin gaz parçalarından, olur da Napalm Death konserine giderseniz bu parçayı işitmek isteyeceksiniz.

Napalm Death
Albüm yayınlanmadan piyasaya sürülen diğer parça "How The Years Condemn" için bir süre önce "Napalm Death müziğinde değişiklikler var" demiştim. Albümün bu parça gibi olacağını tahmin ederek bu fikri yürütmüştüm zira "How The Years Condemn" çok klasik Napalm Death ritmlerini içinde barındırmıyor. Embury imzalı bu parça beni biraz şaşırttı. "Stubborn Stains" vokalleri ve tempolu ritmleri ile ön planda, yine gaz bir alt yapıya sahip hayli agresif bir çalışma. Ayrıca nakaratları akılda kalıcı. "Timeless Flogging" parçası kimileri için çok klas olabilir fakat Napalm Death'in yaptıklarına göre gruptan gayet beklenir bir parça, albüm ile iyi monte olmuş vaziyette.

"Dear Slum Landlord..." aslında bu albüm piyasaya düşmeden önce grubun konser video kayıtlarından fırlamış, Napalm Death'in konserlerinde çalmaya başladığı parçalardandı. Ben bu parçanın ayarını bir önceki albüm "Utilitarian" ın devamı olarak algılıyorum ("The Wolf I Feed" severler beni anlayacaktır). "Cesspits" parçası albüm öncesi internete düşenlerdendi ve "How The Years Condemn" kadar olmasa da fazla ilgimi çekmemişti. Şöyle söyleyeyim; yeni albüm heyecanımı arttıran bir parça olmamıştı. Tekrar dinlediğimde parçaya haksızlık ettiğimi fark ettim. "Bloodless Coup" parçasının alt yapısı en sonları hariç daha punk kokuyor, diğer parçalarla kıyas ederken bunu siz de fark edeceksiniz.

"Beyond The Pale" parçasında yine vokaller ön planda ve müzik daha eski usül gitmekte, dinlerken bana kafa sallattı. "Stunt Your Growth" 2 dk. içinde başlayıp biten, dinleyene güzel bir dayak atan parça konumunda, albümün iyilerinden. Hayatımızın hemen hemen her yerini kaplayan bir konuya, "Hierarchies" ile deyinen Napalm Death bu parçası ile gayet eski günlerine dönüyor. İçinde bazı yerlerde geçen vokal tarzını hariç tutarak söylüyorum; müzikalite açısından grubun son dönemini yansıtmayan bu çalışma bir kısmımızın ilgisini çekecektir. "One-Eyed" için ne söylenebilir, bir albüm dinlersiniz ya beğenirsiniz, sonlara doğru bitsin istemezsiniz; işte bu da öyle bir parça "Adversarial / Copulating Snakes" ile birlikte.

Onca şey yazdıktan sonra, Embury imzalı "Cesspits" ve Harris imzalı "Stunt Your Growth" parçalarının dikkate değer gördüğümü, Harris imzalı "Metaphorically Screw You" ve Embury imzalı "Stubborn Stains" parçalarını da en çok tuttuklarım arasında olduğunu öne sürebilirim.

PARÇA LİSTESİ:

01. Apex Predator - Easy Meat (03:46)
02. Smash A Single Digit (01:25)
03. Metaphorically Screw You (02:05)
04. How The Years Condemn (02:43)
05. Stubborn Stains (03:02)
06. Timeless Flogging (02:26)
07. Dear Slum Landlord... (01:59)
08. Cesspits (03:33) Show lyrics
09. Bloodless Coup (02:31)
10. Beyond The Pale (03:03)
11. Stunt Your Growth (02:06)
12. Hierarchies (03:13)
13. One-Eyed (02:48)
14. Adversarial / Copulating Snakes (05:17)

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.napalmdeath.org/scum
www.facebook.com/officialnapalmdeath
www.twitter.com/napalm_death

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite9
Ruh9
Sunum8
Özgünlük9
Napalm Death dinlemeden gün geçmez; hala ne kadar büyük olduklarını 15 numara "Apex Predator - Easy Meat" ile gösteriyorlar. Napalm Death hayranıysanız ve henüz CD'lerini almadıysanız sizlere yol göründü...
8.8

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.