Dephosphorus / Haapoja - Collaboration LP

Dephosphorus / Haapoja - "Collaboration LP"

Vinyl'i tarafımıza ulaştıranlara teşekkürler, anlamlıydı...

Çok içilmiş bir akşamın ardından güne biraz progresif death metal ve hardcore kombinasyonu, biraz da black metal ve grindcore kombinasyonu ile ayılma çabaları... Bahsettiğim tarzlarda iki grup; birisi Yunanistan'dan Dephosphorus, diğeri Finlandiya'dan Haapoja karar verip gayet iyi bir split LP çıkartmışlar... İyi de yapmışlar. Haapoja 2007'de kurulmuş. Bol melodik hardcore gitarları ve gayet saldırgan vokaller üzerine kurulu müzik yapıyor. Bu split çalışmaya 4 şarkı ile katılan Finlandiyalı grubun geçmişinde çıkardığı sadece 1 adet albüm var. Split çalışmada ve 2013'de çıkarttıkları albümde grubun konusu insan ırkı ve insan ırkının karanlık yüzü ve bunu ele alırken çok agresif şekilde ele aldığı ve yansıttığı söylenebilir.

Dephosphorus / Haapoja

Diğer grubumuz komşu ülke Yunanistan'dan Dephosphorus... Black metal ve grindcore tarzını iyi harmanlayan çok gaddar bir grup Dephosphorus, hatta kendilerine "astrogrind" diyorlar. Sanırım böyle bir söylemin en büyük nedeni grubun şarkı sözü yapısı. Geçmişinde 2 albüm kaydetmiş olan grubun şarkı sözleri genel olarak astronomi ile alakalı. Split çalışmaya genel olarak bakarsak eğer; gerçekten iki grupta çok iyi iş çıkarmış. Hem karanlık hem agresif hatta biraz da melodik. Karanlık gitarlar üzerine yapılmış saldırgan vokaller ve kurgu söz yapılarını seviyorsanız Handshake Inc.'dan çıkan ve LP olarak basılan bu split çalışmayı mutlaka dinleyin. Bu arada meraklıları için ufak bir not düşelim; Dephosphorus'un "Axiom" isimli EP çalışmaları grubun kendi sitesinden ücretsiz olarak indirilebilir. İyi bir EP diyebilirim.

PARÇA LİSTESİ:

01. Haapoja - We See With Teeth
02. Haapoja - Minä Olen Herra
03. Haapoja - Pakon Sanelema
04. Haapoja - Kaikki Murhasta
05. Dephosphorus - Aika
06. Dephosphorus - An Eerie Transmission
07. Dephosphorus - Abstraction Maze
08. Dephosphorus - Extract the Soul
09. Dephosphorus - Shades Of Reality

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.dephosphorus.bandcamp.com/album/collaboration-lp

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite6
Ruh7
Sunum7
Özgünlük7
Aslında çok akşamdan kalmaydım ama kritiği yazarken split çalışmanın Dephosphorus yüzünü 2 kere çevirdim hatta bu sürede kendime geldim, o kadar etkiliydi.
6.8

ŞİDDETİNDE!

Cem Küçükertem