Nevermore - This Godless Endavour

Nevermore - This Godless Endavour

80'li yılların son anları... Tek kanallı televizyon devri Star-1'in açılması ile sona ermiş. O sırada mevzubahis kanalda her gün çok kez dönen bir klip dönemin metal dinleyicilerini etkisi altına alıyor.

Ne mi bu klip: Sanctuary-Future Tense

Derken köprünün altında çok sular akmış; Sanctuary'nin küllerinden Nevermore doğmuş... Ben dahil pek çok kişi için bu albüme dek grup Sanctuary'nin vasat bir kopyası idi. Bu şaheser albüm ile Nevermore adeta ders veriyor. Kısaca, karşımızda son yıllarda çıkan en iyi metal albümü var!

Albüm "Born" ile başlıyor. Bu parçada koro kısımlara ve Warrel Dane'in performansına özellikle dikkat lütfen. Kesinlikle açılış için daha iyi bir seçim olamazdı. Ardından albümden ilk videonun çekildiği "Final Product" bizleri bekliyor. Bu arada hız ve teknik fırtınası ile bizi boğan grup altıncı şarkı "Sentient 6" te bizi afallatıyor. Yazılmış en iyi thrash balladlarından bir olduğunu düşündüğüm bu şarkıda arpejlerin ardından gelen distortion gitar girişi adeta insanın kanını donduruyor.

"The Holocaust of Thought" ta ise bizleri büyük sürpriz bekliyor. Efsanevi gitarist James Murphy'nin sololarını dinleyebiliyoruz.

"Sell my heart for Stones" albümdeki bir diğer vurucu ballad, Warrel Dane'i destekleyen back vokal ve grup elemanlarının performansı kusursuz.

"Future Uncertain" arpejlere dayalı şekilde başlarken bir anda bambaşka bir kimliğe bürünüyor. Albümün kapanışını albüm ile aynı adı taşıyan "This Godless Endavour"' yapıyor. Albüm için daha iyi bir son olamazdı kesinlikle...

Bu arada bu müthiş albümü bize hazırlayan grubun yanında taş gibi bir sound'a imza atan büyük prodüktör Andy Sneap'i de anmadan geçmek olmaz.Sözün özü; Nevermore yıllarca konuşulacak başyapıt bir albüm yapmış,kaçırmayın kesinlikle....

ŞARKI LİSTESİ
1 - Born
2 - Final Product
3 - My Acid Words
4 - Bittersweet Feast
5 - Sentient 6
6 - Medicated Nation
7 - The Holocaust of Thought
8 - Sell my Heart for Stones
9 - The Psalm of Lydia
10 - A Future Uncertain
11 - This Godless Endeavor

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8
Ruh8
Sunum8
Özgünlük8
Nevermore ile ilk ve son merhabam. Çok güçlü ve hit dolu albüm
8

ŞİDDETİNDE!

EtiketlerNevermore
Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.