Nevermore - The Obsidian Conspiracy

Nevermore - The Obsidian Conspiracy

Sinema ve müzik çoğu zaman şaşırtıcı derecede paralel ilerliyor. Blade ile beraber çizgiroman uyarlamalarının popüler oluşu pek çok uyarlama izledik. Xmen, Örümcek Adam, Batman gibi şampiyonlar ligi takımlarının yanında çekileceği haberi gelen Bank Asya liginde oynayan takım klasmanındaki Iron Man uyarlamasına pek çok sinema meraklısı dudak bükmüştü. Lakin Jon Favreau ve ekibi o kadar güzel bir uyarlama ile karşımıza çıktı ki taraflı tarafsız tüm sinema severler için devam filmini beklemek farz oldu.

Aynı durumu Nevermore içinde yaşadık; yıllarca Sanctuary'nin mirasını yediğini düşündüğümüz grup geçtiğimiz on yılın en hastalıklı albümlerinin yayınlandığı 2005 yılında The Godless Endeavor ile karşımıza çıkınca yine dudak büktük, RTN 3 sonrası Gorefest bizi mest etmiş ve eve dönüşte kurulan rakı sofrasında sıra sıra metal albümlerini döndürüken Taylan abimizin hararetli baskısı sonucu malum albüme şans verildi. Gerisini anlatmaya gerek yok zira Nevermore'un malum çalışması takip eden beş yılda hala şahsi parça listelerimizde dönüp durmakta. Beş yıl aradan sonra grup The Obsidian Conspiracy ile dönüyor. Haliyle beklentilerde çok ama çok yükseliyor. Sözü kısa kesip şahsi ameliyatımıza başlayalım.

Yazının başından beri zikrettiğim ve bir taşla iki kritik elden çıkartma niyetine girdiğim Iron Man 2 filmimiz gibi malum albümde iyi niyetle yapılmış, yer yer dinleyeni zevkten uçuruyor lakin öylesine kalabalık ve akla gelen herşey konulunca "bu kadarına ne gerek vardı?" sorusu ister istemez zihinlerde çınlıyor. Son dönemlerin en iyi gitaristleri arasında gösterilen Jeff Loomis ve albümde kendine güvenli performansı ile parmak ısırtan baterist Van Williams'ın paslaşmaları malum filmimizdeki Sam Rockwell & Robert Downey Junior atışmaları lezzetinde... Her iki eserin mutfağında da işini iyi bilen bir ekip var.  Bunun yanında film, tek başına sürükleyecek kapasitedeki Robert Downey Junior'ın albümdeki karşılığı Warrel Dane ... Dane doom metal etkileşimli vokali ve söylediği sözleri adeta hissetmesi ile grubun en büyük kozu bence ama aynı IM2 de olduğu gibi o da çok zaman geri planda bırakılmış... Hem film hem albüm hedefe doğru gitmek adına elinden geleni ardına koymamış, esas oğlanlar akıllarına gelen her iyi fikrini ne olur diye düşünmeden kullanmış ama ne yazık ki olmamış.

Keşke her ikisinde de biraz aha rafine çalışılsaydı diyor, hem beklediğim filmi hem de beklediğim albümü kolaya kaçarak birleştirip aradan çıkarma yüzsüzlüğünden ötürü affınıza sığınıyorum

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite7
Ruh7
Sunum8
Özgünlük7
Orta alanda iyi top yapan Nevermore mega forvetine rağmen gole gidememiş
7.3

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.