Cynic - Re-Traced

Cynic - Re-Traced

Malum Florida müzikal anlamda Amerika'nın en verimli coğrafyalarından biri. 90'ların başında metal dünyasında yazılı kuralların tamamını paramparça eden camianın en radikal ismi Cynic ne mutlu ki bizleri selamlamak adına bir 15 yıl daha beklemedi. 93 yılında yer üstü kaleleri grunge ile yeraltı kaleleri ise death metal ile zapt edilen arenada death metal gibi sınırları belli bir türe jazz, fusion gibi elementler katan Masvidal & Reinert ikilisi 15 yıl sonra karşımıza çıktıklarında ikinci Focus bekleyenleri daha yalın, daha minimalist ve daha çok katmanlı Traced in Air ile bir kez daha ters köşeye yatırmışlardı.

Re-Traced isimli yeni Cynic şaheserinde ise yen, parça "Wheels Within Wheels" haricinde bilindik Cynic tarzının dışına çıkarak son albümden parçaları metalden arındırıp tekrar yorumluyor. Cynic müziğinin olmazsa olmazı vocoder yok, brutal vokaller ve metalik tınılarda yok; yerlerine sakin gitar melodileri, triphop ve ambient müziğe göz kırpan sample ve looplar var. Şarkıların normal versiyonlarından melodi ve riffler ile yeni etkilenimlerin dengesi çok iyi ayarlanmış. Her yaptığı çalışmada dinleyenlerin adeta ufkunu açan Cynic birkez daha tüm beklentilerimi fazlası ile karşıladı.

Kapanışta bir parantezde "Wheels Within Wheels" e... Parça genelinde olarak Traced in Air dönemi Cynic havası korunsa da Paul Masvidal'in vocoder kullanımını minimum seviyeye indirmiş olması parçayı çok anlaşılır kılmış, yeni çalışmalar için umarım bir 15 yıl daha beklemeyiz diyerek huzurunuzdan ayrılıyorum!

Parça Listesi

1. Space (The Space for This)
2. Evolutionary (Evolutionary Sleeper)
3. King (King of Those Who Know)
4. Integral (Integral Birth)
5. Wheels Within Wheels

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8
Ruh8
Sunum8
Özgünlük8
Traced in Air şarkılarına taptaze bir dokunuş. Yeni parça Wheels within Wheels da keyif verdi
8

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.