Stoned Jesus - First Communion

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite6
Ruh6
Sunum6
Özgünlük6
Uzun, upuzun şarkılar dolu, herkese göre değil
6

ŞİDDETİNDE!

Stoned Jesus - First Communion

Ukraynalı grup Stoned Jesus 2010 tarihli dumanı üzerinde tüten First Communion ile karşımızda.  Çıkış noktası fevkalede akılda kalıcı isminden de anlaşılacağı üzere stoner rock olan grup üyeleri müziklerini psychedelic ve progressive rock damarlarından beslemeyi de ihmal etmemiş.  Kurucu üye Ihgor albümde temel esin kaynaklarınuın Electric Wizard ve Sleep olduğunu belirtse de özellikle "Red Wine" ve "Black Woods" parçalarında gümbür gümbür hissedilen eski Black Sabbath göndermeleri son derece şık.
Albümün açılışı 2009 tarihli demoda da yer alan "Occult" ile yapılıyor. Uzunca süren bir intronun ardında insanı yakalayan gitar melodileri ile dolu bir parça saklanmış. 10.01 süreye sahip şarkının ardından albümün en kısa parçası (bahsetmeden geçmeyelim albümde malum şarkı dışında şarkıların minimum süresi 10 dakika) "Red Wine" başlıyor. Süre avantajı ve başalarılı gitar işçiliği ile albümün en akılda kalan parçası olan "Red Wine" videosunua Youtube ortamlarında rastlayabilirsiniz."Black Woods" yine 2009 demosunda yer alan bir parça ve özellikle son beş dakikada yer alan dinamik gitar melodileri ile akılda kalıyor. Kapanış çalışması "Falling Apart" albüm geneldindeki stoner rock / doom metal havasından uzakta, giriş paragrafında bahsettiğimiz psychedelic ve progressive rock etkilenimlerimleri malum şarkıda zirve yapıyor.  Bayan vokal sampleları ile parçaya ökült bir havada katılmış, lakin parçanın bol tekrarlı yapısı beni yoırdu diyebilirim.
Sonuç olarak özellikle stoner rock ve eski okul doom metal hayranlarının sevebileceği bir grup Stoned Jesus.  Tereddütlü tavsiyemin nedenine gelirsek 10 dakikanın üzerinde parçaları her bünyenin kaldıramayacağını düşünüyorum.

Parça Listesi
1. Occult
2. Red Wine
3. Black Woods
4. Falling Apart

 

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.