Obituary - Frozen In Time

Obituary - Frozen In Time

Doksanlı yılların hemen başında dünyayı sallayan Florida akımının en ateşli temsilcilerinden efsane grup Obituary, 2000 yılında ''Dead'' isimli konser albümünü yayınlayan ve sessizliğe gömülmüştü. Şimdi grup klasik 92 kadrosu ile metal arenasına geri dönüyor. Old school fanlar albüm için ikiye bölünse de - sebep ''Insane'' ve ''Blindside'' şarkılarının hard-core vari riffler taşıması - John Tardy'nin o ayrıcalıklı sesini duymak her şeye rağmen büyük mutluluk.

Albüm intro için fazla uzun ve sıkıcı olan ''Redneck Stomp'' ile açılıyor. Uzun süredir beklenen ve ismi kalite ile eş bir grubun giriş için böyle tekdüze bir şarkı seçmesini yakıştıramadım açıkçası. Intro'nun arkasından gelen şarkı "On the Floor"a dek albüme dair şüphelerimiz sürüyor. İlginç bir şekilde bu şarkı grubun ilk yıllarını hatırlattı bana. Sıradaki şarkı albümden çıkan ilk single olma özelliğini taşıyan ''Insane''. Bence nakaratından gitar kısımlarına kadar Obituary'i Obituary yapan her şeye sahip ve yeterince vurucu...

"Blindsided" nakarat kısmı ve John Tardy'nin vokal oyunları ile akılda kalan bir şarkı. "Stand Alone" core-vari ritimleri, patlayan atakları ile Obituary konserlerinin vazgeçilmez hitlerinden olacağa benziyor. "Denied" orta tempo gitar riffleri ve şarkının genel gidişatı itibarıyla bana ''World Demise'' günlerinden kopup gelmiş gibi. Albümün diğer bir ilgi çekici özelliği Jon Tardy'nin vokalinin eski günlere göre daha anlaşılır olması.

Her şeye rağmen su götürmeyen tek gerçek; John Tardy'nin hala death metal dünyasında en ayrıcalıklı seslerden birine sahip olduğu ve death metalin en iyi şekilde Florida gruplarınca icra edildiği... Hoş geldin Obituary, bu piyasanın hala size çok ihtiyacı var!

ŞARKI LİSTESİ
1. Redneck Stomp
2. On The Floor
3. Insane
4. Blindsided
5. Back Inside
6. Mindset
7. Stand Alone
8. Slow Death
9. Denied
10. Lockjaw

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite7
Ruh7
Sunum7
Özgünlük7
Floridalı aslanlar geri dönüşleri ile yine piyasayı olaylara katıyor. Yüksek beklentiler eşiğinde dinlemedikçe sorun yok!
7

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.