Soulfly - Conquer

Soulfly - Conquer

Brezilyalı deli dahi Max Cavalera’nın hızına yetişilmiyor. Geçtiğimiz aylarda kardeşi Igor ile geçen on senelik ayrılığın ardından kotardığı projesi The Cavalera Consipiracy ile karşımıza gelen bay Cavalera şimdi de Sepultura sonrası göz ağrısı Soulfly çalışması Conquer le karşımızda.

1996 yılında Roots sonrası terk ettiği Sepultura’dan ilk ayrıldığı sırada Nailbomb ile devam etmesi beklenen Max herkesi ters köşeye yatıran bir hamle yapmış; kariyerine Soulfly ile devam etmişti. Grup yeni dönem Sepultura sound'unu tribal pasajlar ve nu-metal ritimleri ile sentezlemiş; geniş başarılara ulaşsa da kemik hayranlar için Max Cavalera’nın yaptığı işler tatmin edici niteliğini kaybetmişti. Neyse ki geri dönüşün ipuçları gayet gürültülü şekilde Dark Ages ile verildi; The Cavalera Conspiracy ile şaha kalktı (Soulfly'ın ilk dönemleri ni sevenler umarım Beneath The Remains'e hasta olan bendenizin eleştirilerine bozulmazlar).

2007 yılının sıcak bir yaz gününde bizlere yeni Soulfly albümü müjdesini veren Max Cavalera albümün yazım aşamasında Destruction, Slayer, Napalm Death ve Bolt Thrower dinlerdiğini belirtmiş; Dark Ages’ten çok daha sert bir albümle döneceklerini duyurmuştu. Bakalım metalin Bob Marley’i sözüne ne kadar sadık?

Albüm son derece hızlı ve tempolu “Blood Fire War Hate” ile başlıyor. Soulfly albümlerinde alışılageldik misafir sanatçı uygulaması bu kez death metal efsanesi David Vincent ile devam ediyor. (Max ve David’in ses renginin ne derece yakın olduğunu bu parça ile fark ediyoruz). İkinci parça “Unleash”de ise Throwdown vokalisti Dave Peters Max’e eşlik ediyor. İlk iki parçada bizleri albüm genelinde nelerin beklediğini kabaca özetleyen Max ve ekibi oldscholl thrash metal ve death metal ile dirsek temasındaki işlerine “Enemy Ghost”, “Warmageddon” ,“For Those About to Rot” ile devam ederken, mükemmel diyebileceğim “Fall of the Sycophants” ın sonundaki 9/8’lik mezdeke kısımları Max Cavalera’nın Mısır seyahatinde içtiği nargilenin sadece tütünden ibaret olmadığını gösterir nitelikte.

Kaptan koltuğunun sahibi Max Cavalera her ne kadar Soulfly’ın kuruluş aşamasında Metallica gibi sabit dört adamdan oluşan bir grup istemediğini deklare etmiş olsa da iki albümdür, bir eksikle de olsa, bir arada çalmak gruba yaramış. Ill Nino ile rüştünü ispat eden, Mark Rizzo harikalar yaratırken, Bobby Burns perde arkasında mükemmel bass gitar yürüyüşleri ve groovy tınıları ile dikkat çekiyor. Dark Ages sonrası Roy Mayorga’nın ayrılışı ile gruba katılan Joe Nunez başarılı performansı ile göz doldurmakta.

Dolu dizgin giden ve bir anlamda Cavalera’nın albüm öncesi verdiği vaatleri tutturan albümün doom metal'e yaklaşan  “Touching the Void” ve mükemmel enstrümantal parça “Soulfly VI” ile kapanması şaşırtıcı olsa da karşımızda bir seneye iki mükemmel albüm sığdıran adamdan bahsedince şaşırmanın yersiz olduğunu düşünüyorum. Eski Sepultura severler başta olmak üzere sert müzik seven herkes için Ağustos ayının ilk bombası karşınızda!

1. Blood Fire War Hate - 4:59

2. Unleash - 5:10

3. Paranoia - 5:31

4. Warmageddon - 5:22

5. Enemy Ghost - 3:02

6. Rough - 3:27

7. Fall of the Sycophants - 5:09

8. Doom - 4:58

9. For Those About To Rot - 6:47

10. Touching the Void - 7:25

11. Soulfly VI - 5:20

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8
Ruh8
Sunum8
Özgünlük8
David Vincent & Max Cavalera düeti için bile almak farz!
8

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.