uneXpect - Fables Of The Sleepless Empire

Hasta bünyeleri tedavide son çare!

Montreal, Quebec, Kanadalı uneXpect hakkında bir sayfa dolusu güzel bir kritik yazmak istiyorken hatta onlarla röportaj yapmak istiyorken şu anda iki cümleyi bir araya getiremediğimi dürüstçe ifade ederim. Onları gerçekten hak ettikleri gibi tanıtmak istiyorum ama bugün yazı yazma konusunda günümde değilim sanırım. Ama unXpect'i bir an önce Rock Vault'ta yer vermek istedim çünkü onların "Fables Of The Sleepless Empire" isimli yeni sayılacabilecek üçüncü albümleri 31 Mayıs'ta Ascendance Records etiketiyle çıktı. Bu albümün dijital promo download'unun daha yurtdışından bana yeni gelmesi de biraz ilginç. Ama iyi ki de geldi çünkü kendi açımdan hayran olabileceğim bir toplulukla yeni yeni tanışıyorum.

Burada öncelikle bahsedilmesi gereken şüphesiz ekibin icra ettiği müzikal tarzdır. Kaba tabirle avant-garde ekstrem metal olarak geçiyorlar ama müziklerinde 10'dan fazla tarz ve türev var. Onları dinlerken "adı gibi grupmuş" diyorsunuz. Nereden ne tarzın karşınıza çıkacağını bilemiyorsunuz. Muhtemelen de böyle bir grupta kolay kolay dinlememişsinizdir. Ben hayretler içinde kaldım ve takdir ettim. Bunca müziği dinlemek, anlamak, çalmak, çalmakla yetmeyip sonunda kendi ruhunu ortaya koymak gerçekten her topluluğun harcı değil. Sevgili Mike Portnoy ilk bu grubu dinlediğinde progresif, teknik ve avant-garde'lık açısından farklı bir yere koyup, unique olmalarına parmak basmış...

Keman, klavye, piyano ve 9 telli bas gitarın eksik olmadığı bu albüm aynı şeyleri dinlemekten sıkılanlara, dinleyici olarak farklı türlerin kıymetini iyi bilenlere ve değişik tarz ve türlerin harmanlamalarını bulunca kaçırmayanlara olsa olsa büyük bir tavsiye olur. Şu belirteceğim tarzların biriyle dahi ilgiliyseniz "Fables Of The Slepless Empire" a kulak vermelisiniz: black metal, death metal, thrash metal, progresif metal, mathcore, melodik heavy metal, klasik müzik, kabare, opera, Ortaçağ müzikleri, caz, funk, elektro, ambient, noise, çingene müzikleri ve sirk müzikleri... Nasıl ama? Evet, bu yazdıklarım onlarda var. Dahası da var!

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite10
Ruh9
Sunum8
Özgünlük10
uneXpect'in müziğinde yok yok, zaten uneXpect'in kopyası bir grup daha bulursanız bana haber verin.
9.3

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.