Native Construct

Native Construct

Native Construct cephesinden son gelişmeleri paylaşır mısınız?

Evimiz Boston, Massachusetts civarında, konserlere başlamak adına konser kadrosu kurmaya çalışıyoruz. Albüm yayınlandıktan sonra turneye başlamak ana amacımız.

"Quiet World" albümünün ardındaki fikirler nedir?

Grubun kurulduğu sıralarda Berklee Koleji'nde stüdyolarda yeni fikirler deniyorduk. Müziği yaratırken arkasında bir konsept hikaye de olsun istedik. "Quiet World" daha çok fantastik temalı J.R.R. Tolkien'e saygı duruşu ve sevgimizi yansıtıyor.

Albümü kendiniz mi kaydettiniz?

Albümü kendimiz kaydettik, evet. Vokaller dışında her şeyi kendi ev stüdyomuzda yaptık. Bunun yanında Kuzey Carolina'da Jamie King (vokal kayıtları ve Los Angeles'ta Rich Mouser (miksaj) gibi harika isimler bize destek oldu. Nihai ürün hakkında daha çok kontrol sahibi olmak isterdik, harika prodüktör dokunuşları olmasa bu kadar iyi olmazdı.

Native Construct - "Quiet World"

Çıkış albümünüzün müziğini tarif etmenizi istesem?

"Quiet World" daha önce pek çok kişi tarafından tarif edilmeye çalışıldı. İnsanlar Queen'den Between The Buried And Me'ye dek pek çok gruba benzettiler. Müziğimiz yılar boyu dinleyici olarak esinlendiklerimiz ve okulda çalıştıklarımızın eklektik bileşimi gibi. Albümümüz "Quiet World" ü tek cümle ile tanımlamamı istersen duygusal olarak manik, yüksek yoğunluklu, tiyatral metal müzik derim.

Çıkış albümünüzde şarkı sözleri ne anlatıyor?

Çok özet geçersem kontrol ve özgürlük arasındaki mücadele. Karşıt güçler şarkı sözlerine bazen konsept, bazense karakterler olarak farklı farklı resmedildi. "Mute" un hikayesi kabullenme, yalnızlık ve güvensizlik üzerine; bunun yanında "Quiet World" sakinleri üzerlerindeki baskıcı kontrol gücü ile uğraşmak zorunda. "The Archon" özgürlüğü için savaşıyor ve bu yolda "Quiet World" sakinlerini örgütlüyor. Şarkıların her biri kendi içinde ayrı bir dünya. Dinleyicilerimizi şarkı sözlerindeki kendi anlamlarını ve kahramanların yaşadıklarını görmek adına içeri bekliyoruz.

Grup adı nereden çıktı?

Grup ismini bile bile anlamsız tuttuk. İsim birden çok yere çekilebilir, bizim için elbette tek bir anlamı var ama bu konuda suskun kalmayı ve herkesin kendine göre ismi anlamlandırmasını istiyoruz.

İlk parça "Mute" için tepkiler nasıldı?

"Mute" için dönüşler olumlu, hatta beklediğimizden de olumlu. Müziğimiz herkes için değil ama insanlar buna rağmen sevmiş görünüyor.

Native Construct

Gelecek için turne programı var mı?

Hayır şu an için ayarlanmış bir turne yok. Ama albüm çıktığında tanıtım için yollara düşeceğiz.

Metal Blade Records ile anlaşma nasıl gerçekleşti? Onların size verdiği desteği anlatır mısın?

Şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Firma aradığımız sırada Between The Buried And Me grubundan Tommy Rogers müziğimizi duymuş ve etrafındaki firmalara önermiş. Bir anlamda Metal Blade Records ile anlaşmamız onun sayesinde. Bu ölçüde bir şirkette olmak bizim için yeni ve alışkın olmadığımız bir deneyim. Bize destek veriyorlar ve bağımsız olarak kendimizin yapamayacağı kadar çok promosyon yapıyorlar.

Büyük firmada olmak albüm için beklentilerinizi yükseltti mi?

Bize pormosyon ve dağıtım anlamında büyük imkanlar sağlasa da hala albüm ile ilgili beklentiler kurmuyoruz. Bu bizim yayınladığımız ilk albüm ve dürüst olmak gerekirse ne beklememiz gerektiğini daha bilmiyoruz. Şimdilik çok çalışıp bize getirilerini izleyeceğız

Dünya çapında ekstrem metal hayranlarından dönüşler nasıl?

Genelde olumlu. Buna rağmen özellikle Metal Blade ile anlaşmamız sonrasında tür ve kalıpların dışında kaldığımız için köktenci metal kafaları hayal kırıklığına uğrattığımızı düşünüyorum.

Gelecek albümlerde müziğinizin ne yöne gideceğini düşünüyorsunuz?

Şu anda bile yeni müzik yazmaya başlasak da bence yeni albümün nasıl olacağını bilmek için erken. Bildiğim tek şey yeni albümün "Quiet World II" olmayacağı. İnsan ve besteci olarak değişip gelişiyoruz ve bu müziğimize de yansıyacaktır.

Native Construct

Etkilendiğiniz müzikal türler nedir ve şu sıralar neler dinliyorsunuz?

Hepimiz hardcore/metal/progresif geçmişine sahibiz ve bu müziğimizin temel esin kaynağı. Okulda ise çok farklı tarzlar öğrendik ve esinlendik. Şu sıralar neler dinlediğimiz son derece değişken... Elektronik müzik, 60 ve 70'lerden rock ve video oyunu müzikleri dinliyoruz.

Kanadalı Unexpect ve Alkaloid hakkında neler düşünüyorsun?

Unexpect’in müziğindeki kendine özgülüğü ve utanmazlığı seviyorum özellikle "Fables Of The Sleepless Empire". Alkaloid’i daha önce duymadım ama dinleyeceğim.

Favori beş Amerikan metal grubun kimler olabilir?

Between The Buried And Me, Cynic, Animals As Leaders, As I Lay Dying, ve Killswitch Engage.

Müzik dışında sevdiklerin neler?

Video oyunları hastasıyız. Super Smash Bros. Melee, Project M, Hearthstone, StarCraft II, the Zelda serisi ve pek çok oyunu seviyoruz..

Röportajı kapatırken son sözlerin nedir?

Sıçratmayın.

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.metalblade.com/nativeconstruct
www.facebook.com/nativeconstruct
www.twitter.com/nconstructband

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.